Kryptomeny boli, sú a budú. O reguláciách síce počujeme dnes a denne, ale napriek tomu trh s digitálnymi menami rastie závratnou rýchlosťou a s tým prichádza i určitý stupeň saturácie. Momentálne sa počet všetkých mien vyšplhal na viac než 1400, neustále vznikajú nové a začínajúcich investorov môže tento fakt pomerne ľahko odradiť. Napriek tomu sa stále oplatí do nich vkladať svoje úspory. Samozrejme tentokrát si predstavíme mierne netradičný spôsob – investovanie do novo vznikajúcich kryptomien už pri ich zrode – ICO. Táto metóda je, čo sa týka rýchlosti zárobku a navrátenia investície, najrýchlejšia a najefektívnejšia. Aké ICO ale zvoliť, podľa čoho sa rozhodnúť a akú časť portfólia nimi zaplniť? Na to všetko sa vám pokúsime odpovedať v dnešnom špeciále.

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Odporúčame na prečítanie Čo nás spája a prečo sme v kryptosvete

Sedem pravidiel úspešného investora

Zatiaľ nie príliš regulovaný trh, veľkí hráči, vysoká volatilita. A predovšetkým podvody, ktorými je kryptomenová komunita známa. Napriek tomu sa môžete čo najväčšiemu množstvu rizík vyhnúť. Stačí sa držať následujúcich siedmich jednoduchých rád, vďaka ktorým rýchlo objavíte potenciálne podvodnú kryptomenu. A taktiež aspoň čiastočne prehliadnete plány a zámery, ktoré vývojový tým stojaci za daným tokenom má.

Prvým a najdôležitejším pravidlom je skontrolovať si, kto kryptomenu ponúka. Stačí rýchlo prejsť danú spoločnosť webovým vyhľadávačom, overiť si jej minulosť a prípadně si preklepnúť taktiež riaditeľa. Internet je vo väčšine prípadov ako otvorená kniha. Stačí nalistovať správnu stránku a odhalí vám i veci, ktoré sa dotyčná osoba pokúsila skryť. Pokiaľ vyzerá všetko v poriadku, položte si následujúce otázky – Aké skúsenosti má vývojový tým? Majú za sebou už nejaké projekty? Vyznajú sa vôbec v ekonomike? Tí úspešnejší sa radi svojimi dosiahnutými cieľmi pochvália na stránkach spoločnosti.

Nesmiete zabudnúť ani na to, akú veľkú aktivitu tým vykazuje. Ak komunikuje denne na sociálnych sieťach, snaží sa odpovedať investorom na otázky a pravidelne podáva správy o ďalšom priebehu, nemáte sa čoho báť. Pozor si dajte v prípade, že je zo strany tvorcov rádiový kľud a v lepšom prípade sa ozvú raz za uhorský rok, poprípade neustále odkladajú termíny.

Tip redakcie Prečo je dôležité diverzifikovať

Ostatní nadšenci sú na vašej strane

Ďalšou známkou potenciálneho úspechu je komunita. Pokiaľ sa okolo spoločnosti koncentruje veľké zoskupenie investorov, ktorí majú už niečo za sebou, poprípade dané ICO (Initial Coin Offering) podporuje niektorý z veľkých hráčov, rozhodne to berte ako plusové body. Napriek tomu je dôležité držať sa vlastných zásad a v niektorých prípadoch je lepšia menšia, ale uvedomelá komunita než zástup nováčikov, čo sa nechá opiť rožkom. Dobrým ukazovateľom môže byť i miera investícií do kryptomeny a distribúcia tokenov medzi verejnosť, ktorá by mala byť nad 50%.

S komunitou je úzko spätý i objem vykonaných obchodov. S čím väčším kapitálom investori manipulujú, tým lepšie môžete v prípade nespokojnosti svoje tokeny predať na burze. Pokiaľ bude s danou menou obchodovať len niekoľko málo jedincov, pravdepodobne vám neostane nič iné, než si svoje kúpené tokeny nechať a dúfať, že sa situácia obráti vo váš prospech. Stabilitu a istotu zaisťuje taktiež trhová kapitalizácia. Tá môže znižovať riziko a v prípade veľkého prílivu kapitálu je schopná odolať pokusom o manipuláciu s trhom.

Posledným, nemenej dôležitým bodom, ktorého je dobré sa držať, sú burzy, kde sa nová kryptomena obchoduje. Väčšie burzy sa väčšinou efektívne vyhýbajú podvodom, ICO s nejasným pôvodom alebo príliš nízkym vstupným kapitálom. Skrátka si nové tokeny radšej dvakrát preveria a sitom neprepustia len tak nejaký projekt. Medzi tie najväčšie patrí napríklad Binance, Upbit, Huobi nebo OKEx.

Mohol by vás zaujímať náš článok Ako byť vo svete kryptomien skutočne v bezpečí

Záver

Aj keď vám držanie sa tohoto prostého návodu nezaistí stopercentne úspešne uzavrené obchody ani bezrizikovosť, rozhodne uľahčí rozhodovanie, do akého ICO investovať. To, či zvolíte skôr denné obchodovanie, kratšie držanie meny, alebo dlhé hodlovanie, je len na vás. Rovnako tak si musíte ujasniť, koľko ste ochotní investovať (a prípadne i stratiť).

Kryptomenový trh nie je stávka na istotu, práve naopak. Zatiaľ sa podobá na Divoký západ, kde volatilita hrá prím a regulácie sú zatiaľ otázkou nekonečných diskusií. Pokiaľ máte ale pár drobných nazvyš, odporúčame si to vyskúšať. Získate cenné skúsenosti, v horšom prípade sa spálite a zistíte, ako to chodí v podobných oboroch.

Čo čítať ďalej?

ROZHOVOR: Jan Čuraj, profesionálny kryptotrader

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

2
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Andrej NepoviemMatej Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Matej
Guest
Matej

Odporúčam crypto nadšencom apolo currency! Absolútne multifunkčný projekt s fungujícím produktem absolutno anonymitou a neprestrelnou bezpečnosťou! Prosím kryptomagazín o recenziu.

Andrej Nepoviem
Guest
Andrej Nepoviem

A moje zlaté pravidlo je – keď počujem ICO, tak dávam od projektu prsty preč!!! Drvivá väčšina projektov je odsúdená na zánik – a kvôli hľadaniu ihly v kope sena mi to veruže nestojí!!! – Pri obyčajných kryptoprojektoch mám väčšiu šancu na úspech!!!