Čo sa stane s Bitcoinom, keď jeho majiteľ umrie?

Novinky Bitcoin a spôsoby dedenia
Bitcoin a spôsoby dedenia. Zdroj: Shutterstock.com/Overearth
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Aktuálne sa na trhu vyskytuje vyše 19 113 000 BTC, no nie každá minca má svojho majiteľa. Odhaduje sa, že približne 4 milióny bitcoinov sú v nedostupných peňaženkách. Presné číslo však nie je možné určiť, pretože nie je jasné, koľko z týchto peňaženiek sú hodleri.

Prieskumy poukazujú na fakt, že až 90 % majiteľov kryptomien sa obáva toho, čo sa stane s ich kryptomenami, keď zomrú. Aké sú teda možnosti dedenia Bitcoinu?

Niektoré spoločnosti umožňujú uzamknutie bitcoinových kľúčov vo viacerých vrstvách, ktoré sa potom môžu rozdistribuovať medzi ostatných. Táto technológia sa používa na zjednodušenie procesu dedenia bitcoinov.

Pozor si treba dávať na to, kto je reálnym vlastníkom súkromných kľúčov. Ak totižto majiteľ BTC umrie a vlastní mince na burze, v podstate sa spolieha na tretiu stranu (burzu), ktorá disponuje súkromnými kľúčmi, že zamestnanci tejto burzy poskytnú prístup dedičovi.

Odlišná situácia nastane, keď ste vlastníkom kľúčov iba vy. Aj vtedy však potrebujete zdieľať vaše finančné údaje s dedičom. Ak chce majiteľ mincí určiť dediča, musí mu zveriť súkromné kľúče a napríklad hardvérovú peňaženku.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: TOP 5 kryptomien, na ktorých sa dalo slušne zarobiť v posledných dňoch

Dedenie Bitcoinu nie je jednotné

Najdôležitejšie je nastaviť úložisko kryptomien pod viacerými vrstvami zabezpečenia a vysvetliť dedičovi, ako sa ku kryptomenám dostane. V opačnom prípade dôjde k strate. Neexistuje jednotná odpoveď na otázku, čo sa stane s BTC, keď jeho majiteľ umrie, pretože dedenie je vysoko individuálne.

Bezprostredným vlastníkom súkromných kľúčov ste buď vy, alebo častokrát je to burza. Aktuálne neexistuje jasný proces dedičského konania ako u iných aktívach, čo v podstate znamená, že bez majiteľovej iniciatívy podeliť sa o prístup, po jeho smrti kryptomeny nebudú mať dediča.

Ak si to na záver zhrnieme, pri dedení Bitcoinu je to vysoko individuálne, keďže majiteľ kryptomien sa sám rozhoduje, ako budú dedené. Niekto drží kryptomeny online, niekto offline. Obrovskou dierou však je otázka bezpečnosti, keďže by nemala byť obetovaná na úkor súkromia. Dodnes chýba jasné riešenie, ktoré je jednotné a celú situáciu zjednodušuje.

Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomenové burzy sú pod zvýšeným útokom regulátorov. Čo sa deje?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.