Ťažiari v Kazachstane budú do februára odpojení od elektriny
Ťažiari v Kazachstane budú do februára odpojení od elektriny,zdroj: www.shutterstock.com/IngoMenhard

Kazachstan zažíva ťažké obdobie nielen v politike, ale aj v odvetví kryptomien. Domáca spoločnosť Kazakh Electricity Grid Operating Company (KEGOC) obmedzila dodávky elektriny do miestnych ťažiarskych fariem. Ťažiari strácajú trpezlivosť.

Ťažiari si budú musieť dať pauzu až do februára, pretože ich odpojili od elektriny. Túto informáciu potvrdil pre ruský magazín ForkLog šéf Národnej asociácie blockchainu a priemyslu dátových centier Kazachstanu Alan Dordzhiev.

Mohlo by ťa zaujímať: Príde „comeback“ Shiba Inu? – Tvorcovia prinášajú novinku a vítajú vás v SHIBERSE!

Kazachstan pomaličky stráca svoju popularitu

V dokumente od spoločnosti KEGOC, ktorý bol zverejnený na internete, sa uvádza, že dodávky elektriny pre ťažiarov sú zrušené od 24. januára do 31. januára 2022! Takéto oznámenie dostali všetky spoločnosti registrované v Kazachstane ako „ťažiar kryptomien“.

Táto odstávka bola vysvetlená „napätou situáciou s udržiavaním rovnováhy elektriny a výkonu“.

Nejde však o prvý takýto prípad. Nedávno sa v susednom Uzbekistane, Kirgizsku a samotnom Kazachstane pravidelne vyskytovali výpadky elektriny. KEGOC vtedy nazval príčinu ako „výboj energie v dôsledku núdzovej nerovnováhy vytvorenej energetickým systémom Strednej Ázie“.

Alan Dordzhiev taktiež povedal, že vďaka týmto obmedzeniam začali niektorí ťažiari opúšťať krajinu a hľadať si iné územie. Šéf Národnej asociácie blockchainu to povedal priamo: „Odvetvie je v zúfalstve”.

Ťažiari kryptomien cítia v Kazachstane určitú neistotu

Pripomeňme si, že podľa centra pre alternatívne financie na Cambridgeskej univerzite sa Kazachstan stal jedným zo svetových lídrov v bitcoinovom hashrate vďaka „migrácii ťažiarov zo susednej Číny“. Momentálne je na druhom mieste.

V septembri kazašské úrady oznámili nedostatok elektriny a navrhli obmedziť spotrebu ťažiarov. Vďaka výpadkom elektriny a nie najlepšej infraštruktúre a, samozrejme, pre nedávne protesty začali spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou kryptomien pomaličky opúšťať Kazachstan.

Čítaj ďalej: Ekosystém Cardano hlási významný míľnik – je len krok od dosiahnutia 1 000 inteligentných zmlúv