Recesia a ekonomický kolaps už nastúpili, avšak nie vo všetkých krajinách je to zatiaľ citeľné. Srí Lanka je jeden z prípadov recesie. Túto lukratívnu krajinu postihlo najhoršie obdobie z čias svojej nezávislosti, ktorú získala v roku 1948. Čaká ju viac ako 50-percentná inflácia!
Vláda na krízu, ktorá nedávno postihla krajinu, uviedla, že v snahe o vyriešenie problému vytlačí viac peňazí a zníži výdavky na rôzne projekty či obnovenie infraštruktúry. Vláda však musela pripustiť, že tlačenie nových peňazí spôsobí nárast inflácie minimálne na 50 %!
Mohlo by ťa zaujímať: Miliardár a známy investor Bill Ackman: „Ak FED nezmení politiku, trhy padnú a nastane ekonomický kolaps”
Srí Lanka zažije nevídanú infláciu!
Po prvom nesplnení svojich záväzkov vláda na Srí Lanke očakáva, že miera inflácie v krajine dosiahne viac ako 50 %. Uviedol to premiér Ranil Wickremesinghe. Krajina čelí vážnemu výpadku príjmov a úrady uviedli, že plánujú vytlačiť peniaze v hodnote takmer 1 bilión rupií (2,8 miliardy dolárov). Tie sa použijú na financovanie rôznych vládnych programov a sociálneho zabezpečenia.
Niekoľko expertov však pripúšťa, že pridanie takéhoto množstva peňazí „zo vzduchu” do obehu môže viesť k ďalším nepokojom v krajine. Nedávno dosadený premiér však trval na tom, že reformy, ktoré uskutočňuje jeho vláda, sú zamerané na zlepšenie blahobytu obyvateľstva: „Určite nás čakajú protesty, je to prirodzené. Chceme však zabezpečiť, aby to nedestabilizovalo politický systém,” vyjadril sa premiér Wickremesinghe.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Ako to začalo
Podľa renomovaných ekonómov ekonomické problémy na Srí Lanke spôsobila pandémia Covid-19, ktorá úplne zničila turistický priemysel v krajine. Niektorí však zvaľujú vinu na vládu prezidenta Gotabayu Rajapaksu, ktorá schválila zníženie daní, čo podľa nich spôsobilo ďalší pokles príjmov plynúcich do vládnej kasy.
Za zmienku taktiež stojí nesplatenie dlhu Srí Lanky. Al-Džazíra totižto naznačila, že neschopnosť krajiny splatiť dlhový záväzok priviedlo k prvému nesplateniu dlhu krajiny. Po uplynutí 30-dňovej doby odkladu 18. mája nebolo a do dnes nie je vyplatených 78 miliónov USD.
Okrem tlače nových peňazí súčasná vláda údajne plánuje znížiť výdavky na miestnu infraštruktúru. Prostriedky získané zo zníženia výdavkov sa použijú na financovanie dvojročného programu pomoci pre miestne obyvateľstvo.
Čítaj ďalej: Jim Rogers, miliardár a dlhoročný kamarát Georga Sorosa, vidí v kryptomenách svetlú budúcnosť!