Po príchode predsedníčky snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosi sa geopolitická situácia medzi USA a Čínou zhoršila. Čína nielen pohrozila zostrelením leitadla tretej najvyššie postavenej osoby v USA, ale súčasne aj uvrhla prvé ekonomické sankcie na USA ako výsledok provokácie. Taiwan je citlivá otázka a Čína reaguje razantne na akékoľvek spochybnenie koncepcie jednej Číny, ktorá zahŕňa aj Taiwan.
Ako súčasné napätie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta vplýva na trhy s kryptomenami?
Taiwan a kryptomeny
Reakciou na príchod Nancy Pelosi došlo k mobilizácii čínskeho a amerického námorníctva. Počas tejto udalosti cena Bitcoinu klesla na vtedajšiu cenu 22 600 dolárov. Klesajúci trend viac-menej pokračoval až do udalosti, keď priletela do krajiny Pelosi.
Historicky môžeme posúdiť Bitcoin ako aktívum, ktoré reaguje negatívne na nepriaznivé fundamentálne správy zo sveta. Ceny kryptomien sa prepadávajú už dlhodobo a korelujú s akciovým trhom.
Zaujímavosťou však je fakt, že v cenách zlata sa prepad až tak neprejavil. Výsledkom konfliktu tak môže byť presun investorov práve do tradičných drahých kovov, ako je napríklad zlato. Napätie medzi Čínou a Taiwanom by tak mohlo prispieť k tomuto trendu. Tým, že sú kryptomeny považované za rizikové aktívum, je pravdepodobné, že v ťažkých časoch bude dochádzať k odlivu kapitálu z rizikových trhov.
Podobným prípadom prepadu kryptomien bola aj ruská invázia na Ukrajinu, keď sa ceny kryptomien prepadli a reagovali negatívne od apríla. Dôležité je povedať, že tento konflikt sa ani zďaleka netýka iba Číny a Taiwanu. Prebiehajúci konflikt medzi Čínou a Taiwanom ovplyvňuje celý svet a zapojené budú do neho aj krajiny ako USA, Japonsko a EÚ.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Mohlo by ťa zaujímať: Rusko drží vďaka plynu niektoré krajiny v hrsti, ako je na tom Slovensko?