Rusko drží vďaka plynu niektoré krajiny v hrsti, ako je na tom Slovensko?

Titulky Slovensko a jeho závislosť na ruskom plyne
Slovensko a jeho závislosť na ruskom plyne. Zdroj: Shutterstock.com/YAKOBCHUKV
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Situácia s dodávkami ruského plynu je alarmujúca. Niektoré krajiny dokonca očakávajú pokles HDP. Ako je na tom Slovensko? Situácia nie je príliš pozitívna.

Slovensko a ruský plyn

Závislosť niektorých krajín na ruskom plyne je tak výrazná, že sa v prípade obmedzenia dodávok chystajú na najhoršie scenáre. Rusko sa vďaka plynu dostáva do silnej pozície, pri ktorej si môže diktovať podmienky. Ktoré krajiny sú na tom najhoršie? Na čele rebríčka stojí krajina, ktorá má naďalej s Ruskom pozitívne vzťahy. Je to Maďarsko. Tesne za ním však stojí Slovensko, Rakúsko a Česko.

Čo ak prídu väčšie výpadky? Podľa medzinárodného menového fondu bude tento scenár pre Slovensko veľkým škrtom cez rozpočet. Naše HDP by to zasiahlo veľkým poklesom. Hrozí nám reálny výpadok spotreby plynu až o 40 %. HDP by tak mohlo klesnúť až o 6 %.

Nasledujúcu mapu zverejnil medzinárodný menový fond, aby ukázal podiel ruského plynu na celkovej spotrebe energie v jednotlivých krajinách.

Závislosť krajín na ruskom plyne

Závislosť krajín na ruskom plyne. Zdroj: IMF

Prečítaj si tiež: Západné sankcie vs. Rusko – naozaj Putinova ekonomika krváca?

Alternatívy môžu pomôcť

Medzinárodný menový fond uvádza, že majú krajiny stále dostatok času a možností, ako túto hrozivú situáciu zmierniť. Ako? Napríklad tým, že si nájdu iné trasy dodávok. Možnosti ponúka Nórsko, či Azerbajdžan. V krátkodobom horizonte vraj krajiny dokážu nahradiť až 70 % ruského plynu. Európske krajiny sa aktuálne podieľajú na pláne šetrenia. V tomto prípade sa Slovensko drží v celku dobre. Podľa vyjadrení predstaviteľov SPP máme dostatok plynu až do marca 2023. Vďačíme zato Nórsku.

Čítaj ďalej: Životná úroveň na Slovensku rapídne klesá, realita je alarmujúca