Syndróm cirkusového slona v kryptosvete – Zoo sa rozrastá, okrem veľrýb už máme aj slony!

BITmarkets BITmarkets

Každý z nás už videl cirkus, či už naživo, v televízii alebo len na plagáte nalepenom na pouličnej lampe. Cirkusanti s úžasnými trikmi, artisti hompáľajúci sa na jednej nohe v neuveriteľnej výške, nezabudnuteľné predstavenie gigantických slonov – a ideálne všetko dokopy. Prečo však zostávajú tieto enormné zvieratá za hranicou cirkusového stanu?

Imaginárne reťaze

Slony sú schopné vyrvať strom zo zeme len pomocou chobota. Vo svojom prirodzenom prostredí by sa uvoľnili z pút a zanechali by za sebou spúšť. Tieto cirkusové slony sa však nikdy nepokúsia ujsť. Prečo? Brandon Telf, Jaron Jones a Carly Barnes vo svojej knihe Break Your Invisible Chains (Pretrhni svoje neviditeľné reťaze) uvádzajú jednoduchú odpoveď:

„Dôvod, prečo cirkusové slony neutečú, je, že veria vo falošné hranice. Veria v neviditeľné reťaze.”

Cirkusové slony si totiž vôbec neuvedomujú svoju silu. Keď boli malé, boli priviazané reťazami, ktoré im bránili v úniku. Sloníčatá sa inštinktívne pokúšali roztrhnúť laná, no neboli dostatočne silné: koľkokrát sa snažili, toľkokrát neuspeli. Nakoniec sa vzdali a o útek sa už nikdy nepokúsia. Vyrástli a zmohutneli, no ich myseľ stále verí v dávne limity. Cirkusový slon teda opisuje zviera pripútané fiktívnou reťazou. Psychológovia tento termín aplikovali na ľudí.

Syndróm cirkusového slona v kryptosvete

Tak ako slony, aj kryptoinvestori a entuziasti si myslia, že nieto úniku z reťazí vlád a regulácií. Po krátkom, dávnom strete s rastmi a pádmi voľného trhu im niektorí investori prakticky bežali v ústrety. Ešte prednedávnom sa začal tento syndróm prejavovať v ponukách security tokenov (security token offering – STO).

Niektorí z STO priemyslu prosia regulátorov, aby im znovu dali reťaze. Strácajú nádej na útek a sú presne ako sloníčatá, ich myseľ je sformovaná na základe predchádzajúcich skúseností.

Rok 2018 rokom STO

Ponuky security tokenov mali zviesť blockchain komunitu na cestu nasledovania regulácií vlády. Nikdy sa tak však (pravdepodobne) nestalo. Jednoducho povedané – veľa kriku, málo činov.

Hoci sa nové platformy security tokenov rozširujú, nemožno povedať, že by priam zaplavovali trh. Blockchainová komunita (predovšetkým puristi) si uvedomuje, že ponuky security tokenov porazili zmysel blockchainu: STO malo byť decentralizované a otvorené všetkým, nie iba „akreditovaným” investorom. Očividne však nie je.

Práve to je dôvod, prečo nastala inovácia STO. V podstate, IPO (initial public offering, prvotná verejná ponuka akcií) povolilo zalistovať ich podiely vo verejných ponukách, zatiaľ čo v rovnakom čase vyhovovalo ťaživým reguláciám, trvajúcim celé desaťročia. Polopatisticky povedané, ide o IPO regulácie zamaskované za kryptomenovým investovaním.

Mohlo by vás zaujímať: Regulácie a ich vplyv na vývoj trhu

Vnucovanie hraníc blockchainu

Blockchain nedokáže prosperovať z hranej cenzúry a z obmedzovania alebo zo zmrazovania aktív či prínosov. Treba použiť sedliacky rozum a spýtať sa: je nový systém otvorený, bezhraničný, medzinárodný, neutrálny, a vzdoruje cenzúre? Pretransformovaná viera s centralizovanými prostriedkami totiž nie je vhodná pre blockchain.

Záver

Premýšľajme trochu. Trpí trh BTC syndrómom cirkusového slona? Začíname sa vracať k starým, bezpredmetným zvykom? Vraciame sa k vnucovaným obmedzeniam a k prekonaným myšlienkovým vzorom?

Psychológovia vedeli, prečo cirkusových slonov použili ako príklad pre ľudí. Sme totiž presne ako slony, okrem jednej veci – my si môžeme vybrať, či budeme akceptovať falošné hranice a limity vytvorené v minulosti. Veru, kryptozoo už má nielen veľryby, ale aj slonov. Teda aspoň kým sa slony nerozhodnú znovuobjaviť svoju silu, pretrhnúť reťaze a utiecť.

Zdroj:
docs.google.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

 

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.