Security Token Offering – nová forma ICO

0

ICO (Initial Coin Offering) narážajú v poslednej dobe na viaceré regulačné obmedzenia, vyplývajúce predovšetkým z podvodnej minulosti niektorých ICO. Vzhľadom k tomu vznikla snaha o nájdenie legitímnejších spôsobov, ako financovať blockchain projekty a startupy.

Čo sa skrýva za Security Token Offering?

Zatiaľ čo pre ICO je typické, že tokeny ponúkané spoločnosťami slúžia ako forma crowdfundingu, Security Token Offering  (STO) prinesú v tomto smere významný upgrade. Na rozdiel od ICO budú STO skutočné finančné cenné papiere, tým pádom vami zakúpené tokeny budú kryté buď majetkom, ziskom alebo výnosom spoločnosti, ktorá ich vydá.

Je vysoký predpoklad, že v roku 2019 uvidíme obrovský nárast STO, čo môže zapríčiniť až úplné vymiznutie ICO. Dôvod je pritom jednoduchý – väčšia istota pre potenciálnych investorov, a tým aj nižšia šanca na podvody. STO sú prirodzeným mostom medzi tradičným sektorom financií a blockchainom, pričom benefity ťažia z oboch sfér.

Mohlo by vás zaujímať: Vplyv najväčších ICO na kryptosvet 

Rozdiel medzi ICO a STO

ICO je populárny spôsob crowdfundingu pre kryptoprojekty. Prostredníctvom tohto procesu spoločnosť, ktorá má buď zavedený projekt, ktorý ale nefunguje na báze blockchainu, alebo sa snaží priniesť prelomový koncept využívajúci blockchain, ponúka investorom digitálne tokeny. V prípade, že ide o takzvané „Utility tokeny“, ide o prísľub budúceho prístupu k produktom alebo službám spoločnosti.

Na rozdiel od toho, „Security tokeny“ majú podobné vlastnosti ako IPO  – Initial Public Offering (prvá verejná ponuka akcií).  V prípade IPO ide o proces, pri ktorom spoločnosť prvýkrát vstupuje na burzu a ponúka svoje akcie širokej verejnosti. Dôvodov, prečo chcú spoločnosti realizovať IPO, je niekoľko, medzi najvýznamnejšie však patrí potreba navýšiť kapitál spoločnosti, teda získať dodatočné finančné zdroje pre svoj rozvoj.

Ako sme vyššie uviedli, hlavný rozdiel medzi ICO a STO spočíva teda v tom, že Security tokeny sú podložené niečím hmatateľným ako sú aktíva, zisky alebo príjmy spoločnosti.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Výhody Security tokenov

Jednou z hlavných výhod vydávania Security tokenov je aj skutočnosť, že sa riadia regulačnými rámcami, takže je menej pravdepodobné, že orgány ako napríklad americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) budú mať voči nim výhrady.

Zákony o cenných papieroch sú vo väčšine krajín dobre definované. Security tokeny by teda zdedili dobre vybudovaný právny rámec a štruktúru, ktorá by podporovala práva kupujúcich a tým ich chránila pred negatívnymi situáciami.

Rovnaký názor ohľadom benefitovania STO zo zaužívaného fungovania cenných papierov zdieľa aj zakladateľ spoločnosti Binance. Podľa neho sú ICO výborná možnosť na rozbehnutie vlastného biznisu a ak sa k tomu pridružia bezpečnostné prvky fungujúce ako pri IPO, môže byť STO ta správna cesta ako získať financie pre svoju spoločnosť a zároveň chrániť vklady svojich investorov.

Záver

Vo svete, ktorý sa stáva viac decentralizovaným, sú STO logickým výsledkom, ako by mohli fungovať nové obchodné modely. V tomto zmysle sú STO, poskytujúce investorom väčšiu bezpečnosť, nevyhnutné. Zhodujú sa na tom aj poprední predstavitelia rôznych oblastí, ktorí čoraz viac uznávajú, že by sa ICO mali premeniť na STO. Ponuka digitálnych tokenov takouto formou by bola totiž od počiatku odolnejšia voči podvodom a spĺňala by všetky regulačné kritériá.

Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
medium.com
tokenasia.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre