Svet otvára dvere regulovanému kryptomenovému obchodovaniu. Slovensko zatiaľ o tejto možnosti neuvažuje

Novinky Slovensko zatvára dvere kryptomenám
Slovensko zatvára dvere kryptomenám. Zdroj: shutterstock.com/voronaman/lunopark
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny už takmer 15 rokov tvoria súčasť svetového finančného trhu. Zo začiatku to boli skôr výkriky do tmy, ako priniesť anonymitu a slobodu ľuďom. Postupom času, keď sa kryptopriemysel dostal do povedomia širšej verejnosti, začali o možnosti s ním spojené javiť záujem aj veľké firmy a inštitúcie. Kryptomeny, ktoré boli zo začiatku určené práve jednotlivcom, sa stali skôr doménou inštitúcií. A tieto nad digitálnymi aktívami prebrali plnú moc.

Je verejným tajomstvom, že mnohé banky milujú kryptomeny a dokonca s nimi vo veľkom obchodujú. Avšak retailovým klientom túto možnosť sťažujú najviac, ako sa len dá. O tejto problematike sme informovali nedávno aj v článku Najdôležitejšia udalosť roka na bitcoine sa vraj už odohrala, tvrdí bitcoinový miliardár. Avšak čoraz viac sa ozývajú hlasy verejnosti po sprístupnení a legalizácii obchodovania kryptomien pre širokú verejnosť. Mnohé regulácie v USA i v Európe práve sťažujú tieto možnosti.

To, že ázijské krajiny patria ku najprísnejším v oblasti regulácie kryptomien, je známym faktom. Avšak rovnako sa snažia reguláciami i pomôcť ľuďom a „nechrániť ich pred nimi samými”. Mestský štát Hong Kong teraz oficiálne povolil v spolupráci s kryptoburzou HashKey obchodovanie kryptomenových párov pre retailových klientov. Správu priniesol portál cryptopotato.com. Stal sa tak jedným z prvých na svete, ktorí túto možnosť poskytli.

Licencia tvoriaca precedens

To, že Hong Kong sa vydal cestou sprístupnňovanie obchodovania kryptomien aj pre bežných klientov, je veľkou výzvou. Zákonodarcovia po celom svete by mali začať chápať, že nie je rozumné zakazovať určitý typ aktivít pre ľudí, ktorí o ne majú záujem. Regulácie smerujúce k potlačeniu kriminality v tejto oblasti je zaiste možné uskutočňovať aj bez zásadného vplyvu na slobodu voľby retailových klientov.

Retailové obchodovanie kryptomien dostáva zelenú

Retailové obchodovanie kryptomien dostáva zelenú. Zdroj: shutterstock.com/Ivan Marc

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Hongkongská kryptoburza HashKey sa stala držiteľom licencie umožňujúcej poskytovať prostriedky obchodovania kryptomien aj bežným užívateľom. „So zriadením licencovaných obchodných platforiem a ďalším vyjasnením regulačných rámcov v Hongkongu sa zvýši transparentnosť celého odvetvia, čo povedie k výraznému zvýšeniu dôvery investorov,” povedal COO spoločnosti Livio Weng. Zároveň dodal, že ich cieľom je teraz vytvoriť čo najideálnejšie podmienky pre retailových investorov na obchodovanie kryptomien.

Príkladom pre mnohé krajiny môžu byť najmä pevné partnerstvá kryptobúrz s tamojšími bankami, umožňujúcimi klientom vykonávať jednoduché vklady a výbery z kryptoburzy na bankový účet a naopak. Tu môžeme vidieť presný opak snahy väčšiny európskych či amerických regulátorov, ktorí sa snažia toto prepojenie čo najviac eliminovať.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Kam smeruje Slovensko?

Slovenská republika ako súčasť Európskej únie i eurozóny má značne obmedzené možnosti svojvoľného rozhodovania v otázke regulácie kryptomien. Nedávno prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o zdaňovaní kryptomien, ktorou sa Slovensko zaradilo medzi najmodernejšie svetové krajiny v daňovo-odvodovom zaťažení kryptomien. To však nemení nič na fakte, že aj pre nás začne od januára 2024 platiť európska smernica MiCA, ktorá výrazne reguluje pôsobnosť a činnosť spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami.

V porovnaní s otvorenosťou voči kryptomenám, ktorú vidíme v Hongkongu, je teda aj Slovensko na úplne opačnej strane barikády. Čoraz viac bánk obmedzuje vklady a výbery na a z kryptomenových búrz. Deje sa tak údajne v záujme ochrany klientaov. Ako sme však informovali v článku Regulácia MiCA je len začiatok. Európska únia príde s ďalšími opatreniami, kryptomeny môžu byť do budúcna predmetom ešte oveľa prísnejších regulácií. Vynikajúce daňovo-odvodové zaťaženie, ktoré na Slovensku máme, môže byť do budúcna pomerne málo dôležité, keďže ostatné regulácie kryptomeny pre bežných ľudí takmer zabijú.

Prečítajte si: Toto sú hlavné prínosy členstva EÚ pre Slovensko