Regulácia kryptomien je nevyhnutná pre pokračovanie globálneho prijatia. Americké regulačné úrady sú pripravené konať, no zatiaľ nie je jasné, aký to môže mať na tento sektor dlhodobý vplyv.
Regulácia kryptomien
Doposiaľ bolo v prípade kryptomien zavedených len niekoľko minimálnych obmedzení, ktoré boli zamerané najmä na podvodníkov. Inak má tento sektor zatiaľ stále „voľné pôsobisko”. Predseda SEC-u Gary Gensler však už viackrát v minulosti avizoval, že plánujú zaviesť prísnejšie pravidlá. Ani tento stav však zatiaľ nenastal. Namiesto toho prišli neočakávané kroky.
SEC zdvojnásobil počet zamestnancov na oddelení presadzovania práv s bližším zameraním na kryptomeny. Veľké množstvo otázok prišlo po uvalení sankcií na projekt Tornado Cash. K tejto problematike sa vyjadril aj zakladateľ ekosystému Cardano Charles Hoskinson, ktorý krok vlády USA kritizoval.
Viac si môžeš prečítať tu: Charles Hoskinson: „Sankcie voči Tornado Cash stanovujú mimoriadne nebezpečný precedens”
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Gensler čoraz viac tlačí na kontrolu jednotlivých kryptomien, ktoré sa javia ako cenné papiere. Najnovším prípadom je vyšetrovanie spoločnosti Grayscale Investments, ktorá priznala, že tokeny Stellar, ZCash a Horizen môžu byť cennými papiermi. Celkový počet zásahov Genslerovej kancelária proti kryptomenám však nie je vysoký. Za tri roky sa tento počet vyšplhal na číslo 79. SEC má však eso v rukáve, a nie jedno. Svet kryptomien prežil v posledných mesiacoch veľké množstvo škandálov a podvodov, ktoré nalomili dôveru investorov. Situácia je úplne iná a nebezpečnejšia, ako v predošlých rokoch.
Scenáre, ktoré môžu nastať
Najviac pravdepodobným scenárom je, že bude SEC na čele s Genslerom vyvíjať stále väčší tlak na kryptomeny. Ako prvé môžu byť zasiahnutí emitenti stablecoinov a kryptomenové burzy. Problémom môže byť aj definícia cenných papierov.
Opačný a omnoho pozitívnejší prípad by bol, keby sa americká vláda spoločne s federálnymi úradmi pokúsila predstaviť dôkladnú a prijateľnú formu pravidiel, ktoré by nebránili vývoju a naplneniu potenciálu kryptomien do budúcnosti.
Problémom tak nemusí byť samotná blockchainová technológia, ale prehnaná propagácia projektov, ktoré sa neskôr ukázali ako podvodné. Nakoniec to však bolo zbytočné, keďže tieto projekty padli na absolútne dno.
Čítaj ďalej: Tri dôvody, prečo Bitcoin v klesajúcom trende zaostáva za altcoinami