Nadchádzajúce summity G20 sa s vysokou pravdepodobnosťou zamerajú na reguláciu kryptomien a vytvorenie globálneho regulačného rámca. Hlavným dôvodom je financovanie terorizmu a pranie špinavých peňazí prostredníctvom kryptomien.
Najbližší summit G20 sa uskutoční už 15. novembra pod predsedníctvom Indonézie. Túto úlohu prevezme India na jeden rok od decembra 2022. Pred blížiacim sa summitom sa k téme kryptomien vyjadrila indická ministerka financií Nirmala Sitharamanová. Minulý utorok pri prejave v Indickej rade pre výskum medzinárodných ekonomických vzťahov povedala:
„Neprišli sme so žiadnym plánom na reguláciu digitálnych aktív. Program regulácie kryptomien bude predstavený na stretnutí G20.”
Svetlana Martynová, predstaviteľka OSN, sa domnieva, že tempo rastu financovania teroristických aktivít pomocou kryptomien neustále stúpa. Dokonca odhaduje, že až 20 % teroristických útokov bolo financovaných kryptomenami, pričom v posledných rokoch sa objem týchto peňazí zvýšil štvornásobne.
Dôležitou témou je aj ochrana investorov, ktorých peniaze sú pod čoraz väčšími hackerskými útokmi. Počet hackov na blockchainoch sa tento rok zvýšil o 39 % v porovnaní s rokom 2021. Konkrétne to bolo 166 podvodov v roku 2021, no v súčasnosti je to zatiaľ 230, ako sme vás nedávno informovali.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Prečítaj si tiež: Ako kryptomenoví milionári manipulujú s trhom?
Regulácia kryptomien je nevyhnutná
India začína urgovať reguláciu kryptomien na globálnej úrovni, a preto považuje za nevyhnutné diskutovať na túto tému so všetkými členmi G20. Toto nariadenie by nemohlo byť úspešné, ak ho bude robiť krajina samostatne. Už dávnejšie minister vnútra Indie Amit Shah upozornil, že kryptomeny sú zodpovedné za prudký nárast pašovania drog v krajine.
Finančná akčná skupina (FATF) plánuje posilniť boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. FATF je medzivládna organizácia, ktorá navrhuje a presadzuje politiky a normy na boj proti finančnej kriminalite. Plánujú vykonávanie kontrol s cieľom ubezpečiť sa, že krajiny presadzujú pravidlá proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu u poskytovateľov kryptomien v ich jurisdikcii. Krajiny, ktoré to porušujú, sú Sýria, Uganda a Barbados. FATF bude tento čierny zoznam rozširovať a krajiny pokutovať.
Zdá sa, že regulácia kryptomien je čoraz aktuálnejšou témou a nevyhnutnosť globálneho rámca je zjavná. Napriek tomu je dôležité pripomenúť, že financovanie nelegálnych činností je stále realizované predovšetkým pomocou fiat mien a nie kryptomien.
Mohlo by ťa zaujímať: Ekonomika, ktorú ničí takmer 100-percentná inflácia, je ďalším príkladom blížiacej sa krízy!