[Seriál] Kryptocelebrity – (11. diel) Marek Slush Palatinus, vizionár z Česka
[Seriál] Kryptocelebrity – (11. diel) Marek Slush Palatinus, vizionár z Česka, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/Rainy_picasso

Kryptocelebrít sme vám predstavili už pomerne veľa, avšak žiadna z týchto osobností nám nebola tak blízka, ako tá dnešná. Aj keď nejde priamo o Slováka, Marek „Slush“ Palatinus má k nám zo všetkých kryptocelebrít, o ktorých sme do teraz napísali článok, určite najbližšie. Poďme si teda predstaviť tohto extrémne zaujímavého Čecha a človeka, ktorý stojí za projektmi ako Slushpool alebo Trezor.

Život pred kryptomenami

Aj napriek tomu, že život Mareka Palatinusa je úzko prepojený s kryptomenami, o tom, čo robil pred nimi, nie je až tak veľa informácií. Ako sám o sebe napísal na Bitcoin.com, ako mladý sa pokúšal napríklad o hru na husle, avšak vôbec ho to nenadchlo. Vášeň však našiel v počítačoch, vďaka ktorým sa z neho stal geek (maniak do IT), ktorý strávil takmer všetok svoj voľný čas pred monitorom.

Svoje zanietenie do počítačov a technológii sa rozhodol študovať na univerzite v Hradci Králové, kde dostal v roku 2009 titul v odbore Information Management. Už počas štúdia na vysokej škole však pracoval pre rôzne spoločnosti, najmä v Čechách. Išlo napríklad o NetCentrum, kde pracoval ako programátor. Takisto pracoval aj napríklad pre Českú sporiteľňu, kde si zlepšoval nielen svoje IT zručnosti, ale aj vzdelanie o financiách a bankovníctve ako takom.

Začiatky v kryptomenách

Marek Palatinus sa o kryptomenách a Bitcoine dozvedel veľmi skoro. Podľa jeho vlastných slov natrafil na Bitcoin už v roku 2010. Postupne sa začal o túto „technologickú zvláštnosť“ zaujímať oveľa viac. Vďaka tomu sa veľa naučil aj o ekonomickej a sociálnej stránke Bitcoinu. Už v roku 2011 opustil svoju prácu a začal sa naplno venovať Bitcoinu, čím úplne do kryptomien „spadol“ a ako sám vraví, nevie ako by sa mal z tejto nespútanej púte dostať naspäť (niežeby to chcel).

Marek Palatinus tak využíval kryptomeny už takmer od začiatku. Práve preto sa snažil čo najskôr tomuto sektoru pomôcť a byť tak aktívnym členom kryptokomunity. To sa mu určite podarilo najmä vďaka dvom veľkým projektom – SlushPool a Trezor.

SlushPool

Slush (ako znie oficiálna prezývka Mareka Palatinusa) je rovnako aj súčasťou názvu jedného z najznámejších Bitcoin mining poolov na svete. SlushPool bol založený 27. novembra v roku 2010 ako v tom čase ojedinelý koncept „zdieľaného ťaženia.“ Práve s touto myšlienkou prišiel Marek Palatinus.

Na začiatku bola táto stránka, a služby ňou poskytované, známa pod menom Bitcoin.cz Mining. Neskôr bola premenovaná na SlushPool a bola prvou verejnou ťažiarňou, ktorá poskytovala svoje služby úplne všetkým po celom svete.

Trezor a SatoshiLabs

Slush Poolom však Marek Palatinus neskončil. A to ani zďaleka. V čase, kedy väčšina z nás pravdepodobne o kryptomenách ani len nepočula, si uvedomoval nebezpečenstvá tohto sektoru. Preto sa začal intenzívne zaoberať myšlienkou, ako bezpečne skladovať kryptomeny mimo počítača.

Stal sa tak jedným z ľudí, ktorí založili spoločnosť SatoshiLabs. Momentálne tam pôsobí ako CEO. O tejto spoločnosti ste však pravdepodobne až tak veľa nepočuli. Jeden z najvýznamnejších počinov a výtvorov SatoshiLabs vám však bude určite známy. Trezor, hardware peňaženka a pravdepodobne jeden z najbezpečnejších spôsobov ako skladovať kryptomeny, vám teda predstavovať nemusíme.

A práve túto prvú Bitcoin hardware peňaženku, ktorá podporuje dnes už viaceré známe kryptomeny, má „na svedomí“ Marek Palatinus. O tom, že sa mu podarilo vytvoriť naozaj skvelý projekt a nástroj svedčí popularita tohto zariadenia, ale aj recenzie špecialistov na bezpečnosť v digitálnom svete. Tie sú takmer všetky viac než pozitívne, pričom dokonca väčšina z týchto ľudí dané zariadenie odporúča a tvrdia o ňom, že je veľmi intuitívne.

Záver

Ak by sme o tomto človeku a jeho úspechoch v kryptosvete chceli povedať všetko, potrebovali by sme hneď niekoľko článkov. Tento článok má slúžiť ako veľmi stručný prehľad toho, ako veľmi je Marek Palatinus potrebný pre kryptosvet. Slushom určite nekončíme a viac kryptocelebrít do tohto seriálu pribudne už čoskoro.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Zdroje:
linkedin.com
ccn.com
forum.bitcoin.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance