Sú kryptomeny správnym nástrojom ako obísť sankcie?
Sú kryptomeny správnym nástrojom ako obísť sankcie? ,zdroj: www.shutterstock.com/phanurakrubpol

Binance

Schopnosť Ruska využívať kryptomeny na obchádzanie medzinárodných sankcií je podľa agentúry Moody’s obmedzená nedostatočnou veľkosťou kryptomenového trhu. Napriek zvýšenému používaniu malých transakcií je nízka likvidita ďalším faktorom, ktorý bráni Rusom využívať užitočnosť bitcoinov a kryptomien.

Mohlo by ťa zaujímať: Dolárový index dosahuje 20-ročné maximum! Bitcoin reaguje poklesom

Rusko nebude môcť využiť kryptomeny, veria v Moody’s

Spoločnosť Moody’s poskytuje medzinárodný finančný prieskum dlhopisov vydaných komerčnými a vládnymi subjektmi. V poslednej správe sa uvádza, že kryptomenové aktíva nie sú pre Rusko, ktoré je pod historicky najväčšími sankciami, realizovateľnou možnosťou.

Sankcie uvalené na Rusko pre konflikt na Ukrajine vyvolalo mnoho otázok, či ruskí občania a vláda môžu využívať kryptomeny na obchádzanie obmedzení a uskutočňovanie finančných transakcií, uvádza agentúra Moody’s vo svojej správe, ktorú zverejnila koncom týždňa.

Úverový rating dlhopisov tejto uznávanej agentúry zdôrazňuje nedávny nárast objemu malých transakcií uskutočnených na území Ruska. Autori taktiež tvrdia, že napriek ich anonymite nie sú kryptomenové aktíva užitočné, pokiaľ ide o vyhýbanie sa finančným sankciám.

V správe sa píše nasledujúce:

Vzhľadom na obmedzenú veľkosť a nízku likviditu trhu medzi ruskou fiat menou (rubľom) a kryptomenami sa domnievame, že v súčasnosti je vysoko nepravdepodobné, že by kryptomenové aktíva poskytovali jednotlivcom životaschopné a efektívne riešenie na obchádzanie sankcií.“

Moody’s tiež pripomína, ako štátny predstavitelia naznačili, že Rusko môže akceptovať platby v kryptomenách za predaj ropy a plynu. Niektorí experti si však myslia, že aktuálna veľkosť trhu a nedostatočná likvidita výrazne obmedzujú aj túto možnosť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Chýbajúce kapacity

Okrem toho sú všetky centralizované kryptomenové platformy povinné dodržiavať pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí a musia poznať všetky požiadavky svojich zákazníkov.

Centralizované burzy pre kryptomeny a digitálne aktíva s dobre zavedeným skríningom a transparentnou registráciou by mohli zablokovať účty a umiestniť ich na čiernu listinu,“ zdôrazňujú analytici.

Nezákonné aktivity „zlých“ účastníkov, ku ktorým dochádza mimo centralizovaných búrz alebo na neregulovaných platformách, môžu zostať neodhalené a žiaden štátny orgán k nim nikdy nezíska prístup. Tieto aktivity v súčasnosti však nie sú dostatočne veľké na to, aby sankcionovaným krajinám, ako je Ruská federácia, Irán, Severná Kórea a ďalšie umožnili vyhnúť sa obmedzeniam.

Kryptomeny sa teda nestanú nástrojom na obchádzanie sankcií, ale môžu byť použité na optimalizáciu zúčtovania v podmienkach, kde nie je možné vykonávať transakcie v dolároch či eurách. To znamená, že môžu byť užitočné pre nesankcionované obchody.

Čítaj ďalej: Bitcoin analýza – prepad na 30 000 $ by znamenal ideálnu nákupnú zónu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre