Ak bývate v tomto kraji, snažte sa neochorieť. Hrozí, že vás nebude mať kto ošetriť

  • Nedostatok lekárov môže mať vážne následky.
  • Situáciu plánuje riešiť aj ministerka zdravotníctva.
Off topic Najväčší kraj Slovenska je v kríze
Najväčší kraj Slovenska je v kríze. Zdroj: Shutterstock.com/15Studio, Dragana Gordic
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na stretnutí s novinármi v stredu upozornil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter na naliehavý nedostatok pneumologických lekárov v Banskobystrickom kraji.

Ako uvádza portál webnoviny.sk, podľa jeho vyhlásenia v pomerne krátkom čase zaniknú v kraji dve pneumologické ambulancie bez náhrady – jedna v Banskej Bystrici a druhá v Lučenci.

Nedostatok lekárov

Nedostatok lekárov netrápi iba ľudí na Záhorí, ale aj v Banskobystrickom kraji. V tejto oblasti evidujú nedostatok pľúcnych odborníkov a vedia, že situáciu musia čo najrýchlejšie vyriešiť.

Župan zdôraznil nevyhnutnosť riešenia situácie, aby pacienti nezostali bez prístupu k liekom a zdravotníckej starostlivosti. Pre ministerstvo zdravotníctva pripravili sadu návrhov na riešenie tohto problému.

Lunter vysvetlil, že v najbližších týždňoch sa zatvoria dve pneumologické ambulancie v Banskej Bystrici a v Lučenci, pretože lekári v týchto ambulanciách sú starší ako 70 rokov a z fyzických dôvodov už nemôžu pokračovať v práci. Tento krok zároveň porušuje minimálnu sieť, ktorú stanovuje vyhláška.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Problém evidujú

Lunter naznačuje, že sieť ambulancií je ako prvá ochranná bariéra pre pacientov. Keď táto sieť nefunguje správne, liečba pacientov sa odkladá, čo môže viesť k predčasnému úmrtiu a preťaženiu nemocníc.

Kraj prevádzkuje jednu pľúcnu ambulanciu v Detve.

Lutner ozrejmuje, že má detailný prehľad o situácii v tomto odvetví a rozumie dôvodom, prečo pneumológovia nejavia záujem o túto prácu.

Naša ambulancia v Detve, ktorá je otvorená od rána do večera, každý mesiac vykazuje straty vo výške 1 700 eur v krajskom rozpočte. V tomto čísle nie sú zahrnuté kapitálové náklady, ktoré by mali byť zaradené do výdavkov, no zatiaľ ich pokrývame z vlastných zdrojov. Úspešne to zvládame vďaka našej sieti ambulancií, kde príjmy z výnosných ambulancií presúvame do oblasti pľúcnej medicíny.

Ako chcú pomôcť?

Vedenie BBSK v spolupráci s pneumológmi, Rooseveltovej nemocnice, zdravotnými poisťovňami a Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vypracovalo pre ministerstvo zdravotníctva sadu návrhov na riešenie súčasnej situácie.

Podľa slov župana Luntera, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková mu telefonicky potvrdila, že sa touto témou bude zaoberať. Tieto návrhy sa týkajú zmien v legislatíve, vyhláškach a aj financovaní.

Kraj v spolupráci s partnermi vypracoval pre ministerstvo šesť bodov, ktoré zahŕňajú napríklad predĺženie platnosti odporúčania špecialistu na vydávanie predpisov liekov všeobecnými lekármi zo šiestich na 12 mesiacov a rozšírenie kompetencií pre všeobecných lekárov. Medzi návrhmi je aj sledovanie stabilizovaných pacientov s chronickými pneumologickými diagnózami.

Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.