Sú kryptomeny Ponziho schéma?

Analýzy Sú kryptomeny Ponziho schéma?
Sú kryptomeny Ponziho schéma? shutterstock.com/chingyunsong
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Kritici kryptomien často používajú argument, že kryptomeny sú podvod. Predseda amerického SEC-u Gary Gensler označil investície do kryptomien za podvodné investície. Profesor Robert Reich z Kalifornskej univerzity o kryptomenách napísal:

Neexistujú žiadne štandardy pre riadenie rizík alebo kapitálové rezervy a žiadne požiadavky na transparentnosť. Vklady nie sú poistené. Vrátili sme sa k financiám Divokého západu 20. rokov minulého storočia.”

Profesor Mitchell Zuckoff, ktorý sa na akademickej úrovni zaoberá výskumom historickej osoby Charlesa Ponziho, po ktorom je známy podvodný model pomenovaný, tvrdí, že kryptomeny v niečom pripomínajú princípy, ktoré zneužil Ponzi na to, aby okradol investorov.

Spoločným menovateľom, ktorý spája Ponziho podvodný model s kryptomenami, zhŕňa profesor Zuckoff nasledovne:

Ľudia, ktorých lákajú špekulatívne investície, ktorým nerozumejú, sa sústreďujú na presvedčenie, že je to príliš dobré na to, aby sa to prepáslo, a ignorujú podozrenie, že je to príliš dobré na to, aby to bola pravda.”

Kritici môžu namietnuť, že takto všeobecne formulovaný znak možno ľahko aplikovať na ktorýkoľvek iný marketingový ťah firiem, ktoré nemajú s kryptomenami nič spoločné. No netreba zabúdať, že zatiaľ čo sa korporácie môžu pýšiť ziskovosťou svojich akcií či banky svojimi produktmi, v súčasnosti neexistuje finančný sektor, ktorý by ponúkal také zhodnotenie, ako kryptomeny.

A to je aj dôvod, prečo sa ľudia masovo nehrnuli do akcií, ale práve do kryptomien. Hrnuli sa za vidinou rýchleho zisku.

Podvodné znaky

Ponziho systém v skratke funguje na princípe toho, že prví investori žijú z nových a noví sú vyplácaní z kapitálu starých. Zväčša na Ponziho schémach zarobia tí, ktoré ako prví začali s investovaním. A tu možno vidieť prvé obavy, ktoré sa týkajú kryptomien.

Čítaj tiež: OneCoin: kryptomenová Ponzi schéma, ktorá zarobila miliardy

Nie je žiadnym tajomstvom, že takmer pri každej kryptomene väčšinu tokenov v obehu kontroluje niekoľko väčších peňaženiek, ktoré disponovali kapitálom, aby mohli v predstihu nakúpiť. Príkladom je aj známy token BNB burzy Binance, kde tento problém rozoberáme v tomto článku. Rovnako je na tom aj známa meme kryptomena DOGE. Pokiaľ tieto entity, slangovo nazývané veľryby, majú prístup k interným informáciám o novom nádejnom projekte, majú možnosť skôr nakúpiť tieto tokeny a následne, keď ich začnú dokupovať retailoví investori, veľryby predávajú.

Absencia regulácie, transparentnosti či poistenia vytvára veľký priestor pre šírenie podvodov v sektore kryptomien. Od roku 2021 bolo nahlásených toľko kryptomenových podvodov, že výška ukradnutých finančných prostriedkov dosiahla vyše pol miliardy dolárov (575 miliónov). Agentúra Bloomberg na začiatku roka 2022 varovala, že kryptomenové podvody sa stanú najväčšou hrozbou pre investorov v tomto roku. Portál Statista, ktorý sa odvoláva na údaje spoločnosti Chainanalysis, uvádza, že v roku 2021 sa odohrali krádeže kryptomien vo výške 3,2 miliardy dolárov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Záver

Neexistuje finančné odvetvie, kde by sa nevyskytli podvody. Diali sa a budú sa diať aj v budúcnosti, no miera podvodov, ktorá sa vyskytuje v prostredí kryptomien, nemá konkurenciu. Hoci z formálneho hľadiska nemožno kryptomeny kategoricky označiť za Ponziho schému, isté analógie s podvodmi tohto typu tu existujú. Buďte preto pri investovaní zvlášť opatrní a vždy si robte detailný a hlboký výskum skôr, ako investujete svoje ťažko zarobené peniaze.

Čítajte ďalej: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť

Best Wallet PCOkazio mobil