Stellar Lumens (XLM)

Spracované kryptomeny Dve najvplyvnejšie postavy zo sveta kryptomien spájajú sily
Dve najvplyvnejšie postavy zo sveta kryptomien spájajú sily. Zdroj: Shutterstock.com/Have a nice day Photo
BitmarketsKvakomat mobil

Stellar je open-source protokol slúžiaci na uskutočňovanie transakcií. Začiatky Stellaru siahajú do roku 2014 keď Jed McCaleb (tvorca eDonkey – decentralizovanej peer-to-peer siete) a Joyce Kim položili prvé základy pre jeho vznik.  Spočiatku bol založený na protokole Ripple, avšak po vykonaní niekoľkých zmien v kóde sa táto sieť forkla, aby mohla naďalej fungovať ako samostatný subjekt.

Vznik

V roku 2015 nezisková organizácia Stellar Development Foundation, ktorá tvorí gro podporného tímu vytvorila aktualizovanú verziu protokolu na úplne novom kóde, čo potvrdila aj vydaním whitepaperu. Následne bola sieť úspešne uvedená do live prevádzky. Členmi predstavenstva a poradného výboru pre Stellar sú Keith Rabois, Patrick Collison, Matt Mullenweg, Greg Stein, Joi Ito, Sam Altman, Naval Ravikant a ďalší.

Jed McCaleb

Tento americký programátor sa o decentralizované riešenia zaujímal už v roku 2001. Založil úspešnú peer-to-peer spoločnosť eDonkey, ktorá sa zameriavala na zdieľanie dát. Keď sa v roku 2010 dozvedel o kryptomene Bitcoin, rozhodol sa, že vytvorí priestor na jeho obchodovanie. Netrvalo dlho a vznikla burza Mt. GOX, ktorá v priebehu 3 rokov spracovala viac ako 70% transakcií s Bitcoinom na svete. V roku 2014 však túto burzu postihla katastrofa v podobe ukradnutia 850 000 bitcoinov, čo v tej dobe činilo 450 miliónov dolárov.

Napriek tomu, že sa takmer 200 tisíc bitcoinov podarilo prinavrátiť pôvodným vlastníkom, burza si už nikdy nezískala predošlú reputáciu a ukončila svoju činnosť. Následne sa spojil s Davidom Schwartzom, Arthurom Brittom a Chrisom Larsenom aby spoločne založili Ripple Labs. Po nezhodách v oblasti spolupráce v Ripple sa rozhodol s Joyce Kim vytvoriť vlastný projekt – Stellar.

Princípy siete Stellar

Ako sme si povedali, Stellar je open-source protokol, ktorý umožňuje peňažné prevody. Tie fungujú na báze spúšťania softvérových implementácií protokolu a využívaní internetového pripojenia, ktoré umožňuje komunikáciu medzi jednotlivými servermi Stellaru.

Tým vytvárajú globálnu sieť, kde každý server uloží záznam o všetkých účtoch. Tieto záznamy sú následne uložené v databáze nazvanej „ledger” (účtovná kniha). Ako náhle všetky zapojené servre dosiahnu zhodu ohľadom povolenia zápisu do ledgeru, uvedená transakcia sa zaznamená a v priebehu 2 až 4 sekúnd aj reálne uskutoční.

V roku 2014 začala sieť Stellar s množstvom 100 miliard jednotiek – Stellarov. O rok neskôr sa však tvorcovia rozhodli zmeniť názov meny na Lumen aby dosiahli rozlíšenie v názve medzi menou, sieťou a samotnou organizáciou.

Čo je Lumen

Sieť Stellar ponúka všetky inovatívne funkcie zdieľanej formy ledgeru (účtovnej knihy) v distribuovanej databáze – označovanej ako technológia blockchain. Lumen, ako mena siete slúži predovšetkým dvom účelom:

Účel prvý: Lumeny v istej miere plnia anti-spamovú úlohu. Každá transakcia, ktorá prebehne v sieti je zúčtovaná malým poplatkom: 0.00001 lumenov. Tento poplatok zabraňuje používateľom s nekalými úmyslami zaplaviť sieť (útoky známe pod označením DoS – denial-of-service attack). Lumeny tak fungujú ako bezpečnostný token a zmierňujú DoS útoky, ktoré sa pokúšajú generovať veľký počet transakcií alebo zaberajú príliš veľa priestoru v ledgeri.

Účel druhý: Lumeny môžu uľahčiť transakcie s viacerými menami. To platí predovšetkým v situácii, kedy neexistuje priamy trh (menový pár) medzi danými krytpomenami. Lumeny vtedy dokážu fungovať ako akýsi pomyselný most. Predpokladom je však dostatočne likvidný trh pre Lumen a meny, ktoré má sprostredkovať.

Inflačný mechanizmus

Stellar má vstavaný nominálny inflačný mechanizmus. Každý rok sa pridávajú nové lumeny vo výške 1%, pričom distribúcia nových lumenov je obmedzená na jedenkrát týždenne. Protokol ich rozdistribuuje na cieľové inflačné účty, ak získajú minimálne 0.05% hlasov od ostatných užívateľov v sieti.
Tento inflačný účet je možné nastaviť si v rámci správy svojho účtu. Hlasovanie potom prebieha podľa kľúča, ktorý je ovplyvnený množstvom držaných lumenov. Ak napríklad účet ‚A‘ vlastní 120 lumenov a nastaví si inflačnú destináciu ,B‘ , siet počíta s počtom 120 hlasov pre ,B‘. Pri každom spustení inflácie sú lumeny, ktoré boli použité na zaplatenie transakčných poplatkov od doby, kedy prebehlo posledné hlasovanie taktiež zahrnuté do celkových počtu distribuovaných mincí.

Využiteľnosť

Spoločnosť Oradian, ktorá sa zaoberá bankovými softvérmi na báze cloudu, plánuje zaviesť sieť Stellar pre spoločnosti sprostredkúvajúce mikrofinancovanie v Nigérii. V decembri minulého roku tvorcovia Stellaru zároveň oznámili spoluprácu s viacerými partnermi prevažne z Filipín, Indie a Západnej Afriky. V októbri 2017 Stellar a IBM vytvorili spoločné partnerstvo, ktorého cieľom je zvýšenie rýchlosti globálnych platieb predovšetkým na poli zahraničných prevodov.

Sumár :
Názov: Stellar
Kód meny: XLM
Vznik: 2014
Rýchlosť spracovania transakcií: 2 až 4 sekundy
Peňaženky pre XLM: Ledger, Stronghold, StellarTerm, Stellar desktop client, LuPoEx, Lobstr, Stargazer, SAZA, Centaurus, Papaya
Možnosť uloženia v hardware peňaženke:  ano, Ledger Nano S

Kde nakúpiť Stellar (XLM):
Upbit
Binance
Bittrex
Poloniex
Kraken
Bitcoin Indonesia
Stellar Decentralized Exchange
OKEx
RippleFox
AEX
Exrates
Gatehub
CoinEgg
Bitstamp
Qryptos
Mr. Exchange
BCEX
GOPAX

Kontakty:
Oficiálny web: https://www.stellar.org/
Facebook: https://www.facebook.com/stellarfoundation/
Twitter: https://twitter.com/stellarorg
Reddit: https://www.reddit.com/r/Stellar/
GitHub: https://github.com/stellar
Forum: https://stellarcommunity.org/

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Tiež nás sledujte na našej facebookovej stránke.

Catslap PC banertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.