Mapa: kde je Bitcoin legálny a kde mimo zákon?

Novinky Podľa bánk Bitcoin nemá reálnu hodnotu.
Podľa bánk Bitcoin nemá reálnu hodnotu. Zdroj: shutterstock.com/AnthonyKattoura
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V článku nájdete prehľadnú informačnú mapu krajín, rozdelených podľa toho, kde je Bitcoin legálny, kde je viazaný určitými obmedzeniami a kde je nelegálny. 

Článok v českom originále nájdete na kryptomagazin.cz

V zelených krajinách sú kryptomeny legálne. Oranžová predstavuje neutrálne trhy, v ktorých nie sú zásadné obmedzenia v používaní kryptomien. Svetlo ružové krajiny predstavujú obmedzené kryptotrhy s množstvom byrokracie, nariadení a vládnych pokusov o spomalenie využívania kryptomien. Tmavo ružové štáty predstavujú trhy, kde je Bitcoin úplne nezákonný. A niektoré štáty sa ešte nevyjadrili, preto sú znázornené neutrálnou šedou farbou.

mapa kde je bitcoin legalni

V porovnaní so Západom sú východné krajiny voči kryptomenám viac uzavreté

Ako je na mape vidieť, východné krajiny sa zdajú byť mnoho viac uzavreté voči Bitcoinu a kryptomenám než západné. Rusko je v súčasnej dobe najväčšou krajinou, ktorá zakazuje Bitcoin. Zatiaľ poslednými, kto zintenzívnil kontrolu a reguláciu používania Bitcoinu, sú Čína a Južná Kórea.

Severná Amerika a západná Európa sú pre Bitcoin najvhodnejšími regiónmi

Blízky východ sa zdá byť ohľadne kryptomien zaujímavo rozdelený: Irak, Irán a Turecko sú čo sa týka Bitcoinu legálnymi trhmi, zatiaľ čo v Afganistane, Pakistane, Saudskej Arábií a Egypte nájdeme rôznu mieru obmedzení.

Z celkového počtu 246 krajín ich v súčasnej dobe 99 (cca 40 %) neobmedzuje Bitcoin zákonmi. V sedemnástich krajinách (cca 7 %) je Bitcoin obmedzený alebo priamo nelegálny. Avšak približne 53 % sveta sa k Bitcoinu a legálnosti jeho používania v rámci svojich krajín ešte nevyjadrilo. To značí pre Bitcoin a kryptomeny určité riziko, pretože niektoré z týchto nerozhodnutých krajín by sa nakoniec mohli rozhodnúť, že príjmu v záležitosti kryptomien obmedzenia.

Záver

Tesná väčšina sveta sa zatiaľ nerozhodla, či sú Bitcoin a kryptomeny legálne alebo nelegálne. Možné vysvetlenie znie, že toto rýchlo sa rozvíjajúce odvetvie nie je stále plne vnímané globálnymi regulátormi, a preto sa niektoré krajiny k nemu stále nevyjadrili. Avšak aj oni sa časom budú musieť rozhodnúť. Je ale isté, že nie všetky krajiny budú vidieť kryptomeny v priaznivom svetle.

Sledujte náš facebook, aby vám neunikli ďalšie správy o nadchádzajúcich reguláciách.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.