Ďalšia krajina môže čoskoro prijať Bitcoin ako oficiálnu menu

Ekonomika Nový argentínsky prezident podporuje Bitcoin
Nový argentínsky prezident podporuje Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Eoin Curran/Master1305
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Najväčšie digitálne aktívum Bitcoin sa teší čoraz väčšej popularite. Po tom, ako bol všeobecne prijatý nie ako špekulatívna kryptomena, ale ako komodita, podobne ako zlato či ropa, sa jeho akceptácia výrazne zvýšila. Dnes už aj na Slovensku nájdeme prevádzky, kde je možné platiť Bitcoinom a podobné snahy budeme môcť vidieť čoraz častejšie.

Portál Beincrypto informuje, že po nedávnych voľbách v Argentíne existuje veľká šanca, že sa juhoamerická krajina stane treťou krajinou sveta, ktorá akceptuje Bitcoin ako oficiálne platidlo.

Argentína sa zobudila do novej éry

Po tom, čo vo voľbách cez víkend zvíťazil libertarián Javier Milei, oslavujú mnohí. V krajine, ktorá sa topí v problémoch s vysokou infláciou, je zvolenie liberálneho politika, ktorý otvorene kritizuje centrálne banky a je vysoko pozitívne naklonený Bitcoinu, skvelou správou. Podobne oslavuje aj celá kryptokomunita, ktorá vidí veľké šance, že Argentína môže čoskoro ratifikovať Bitcoin ako úradné platidlo.

Krajne pravicový ekonóm Milei vo voľbách získal 55,7 % hlasov – v porovnaní so 44,3 % hlasov pre jeho súpera, ministra hospodárstva Sergia Massu. Vo svojom víťaznom prejave Milei povedal: Dnes sa začína rekonštrukcia Argentíny. Dnes sa začína koniec úpadku Argentíny. Model úpadku sa skončil. Argentína opäť získa svoje miesto vo svete, ktoré nikdy nemala stratiť. Budeme pracovať bok po boku so všetkými národmi slobodného sveta, aby sme vytvorili lepší svet.”

Inflácia v Argentíne dosahuje aktuálne hodnotu 142,7 % a voliči na znak volebného víťazstva Mileia vyhadzovali do vzduchu hyperinflačné bankovky argentínskeho pesa. Radikalitu postoja nového argentínskeho prezidenta voči súčasným finančným inštitúciám krajiny dokumentuje už jeho skorší výrok, v ktorom označil centrálnu banku za podvodníkov.

„Centrálna banka je podvod, mechanizmus, ktorý politici používajú na podvádzanie ľudí pomocou dane z inflácie. Bitcoin je návrat peňazí k ich pôvodnému tvorcovi, súkromnému sektoru.”

BTC/ARS 4h graf

BTC/ARS 4-ročný graf. Zdroj: CoinGecko

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako vyplýva z grafu vyššie, Bitcoin dosiahol v Argentíne v súčasnosti najvyššiu hodnotu voči argentínskemu pesu a nákup 1 Bitcoinu vyjde tamojších investorov až na 13 miliónov pesos. V súčasnej situácii digitálnych mien, ktoré nesmierne citlivo reagujú na všetky makroekonomické a politické udalosti, môže tento vývoj v 45 miliónovej juhoamerickej krajine znamenať zásadný krok a potenciálny nárast trhu kryptomien.

Zaujíma sa Milei skutočne o Bitcoin?

Zatiaľ čo Argentínci oslavujú koniec éry, ktorá krajinu priviedla do žalostného hospodárskeho a ekonomického stavu, diskutujúci na sociálnej sieti X (predtým Twitter) sa zamýšľajú, či je nový prezident skutočne naklonený Bitcoinu. Je síce pravda, že sa v minulosti pozitívne vyjadril o tomto digitálnom aktíve, avšak okrem svojich plánov o decentralizáciu hospodárstva je tu i viacero faktov, ktoré spochybňujú tento názor.

Javier Milei je totiž známy svojou snahou o dolarizáciu Argentíny, čo by v konečnom dôsledku viedlo ku nižšiemu využitiu kryptomien v krajine. V súčasnom stave argentínskeho pesa využíva denne kryptomeny takmer tretina Argentíncov, čo z nich robí mimoriadne dôležitý finančný prostriedok výmeny.

Pochybnosti o skutočnej ochote Mileia zaviesť Bitcoin ako úradné platidlo sa vynárajú aj v súvislosti s jeho minulosťou, kedy aktívne propagoval Ethereum a čiernou škvrnou, ktorú mu stále mnohí nevedia odpustiť, bola jeho angažovanosť v Ponziho schéme CoinX, ktorej zakladateľov úrady oficiálne odsúdili ako nelegálnu pyramídu.

Aj keď poradcovia a spolupracovníci nového prezidenta aktívne spolupracujú a komunikujú s bitcoinovými „autoritami” v krajine, doterajšia rétorika Mileia nenasvedčuje tomu, že by plánoval veľkú bitcoinovú revolúciu, ako tomu bolo napríklad v neďalekom San Salvadore, po nástupe prezidenta Nayiba Bukeleho.

Mohlo by vás zaujímať: Zisk 200 % za jediný týždeň. Poznáte túto kryptomenu?