Štáty, kde nemusíte platiť žiadnu daň zo zisku z kryptomien – pôjde Slovensko rovnakou cestou?

Titulky Štáty s najnižšou danou pre kryptomeny
Štáty s najnižšou danou pre kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/ARMMY PICCA/Andrey Aboltin a wikipedia.org
BitmarketsBitmarkets

Ak obchodujete s kryptomenami ako fyzická osoba na Slovensku, celkové dane a odvody štátu sa môžu vyšplhať až na 39 %. Existuje však možnosť optimalizácie aj u nás, ako sme informovali v našom článku. Pokiaľ sa chcete úplne vyhnúť dani, tak daňovú rezidenciu si budete musieť hľadať mimo Slovenska. V týchto štátoch je daň nulová, respektíve minimálna. Vydá sa Slovensko rovnakou cestou?

V Nemecku po roku nemusíte platiť

Nemecko je pravdepodobne pre väčšinu Slovákov najlepšia voľba, kde sa presťahovať za účelom optimalizácie daní. Aby vám náš štát spätne nezdanil zisk, tak sa tam musíte  zdržiavať väčšinu dní v roku. Ak by ste pendlovali medzi Slovenskom a Nemeckom, tak aspoň 6 a viac mesiacov sa musíte nachádzať v Nemecku, respektíve väčšinovú časť dní v roku.

Najvhodnejšia voľba je to z dôvodu, že Nemecko spomedzi známych krajín, kde dane pre kryptomeny sú minimálne, je najbližšie a zákony a podmienky na život sú tu rovnaké ako na Slovensku. Jediná podmienka je držať kryptomeny viac ako jeden rok. Ak chcete obchodovať, tak naopak Nemecko nemusí byť najvhodnejšia voľba kvôli progresívnemu zdaňovaniu. Kompletný prehľad pravidiel zdanenia kryptomien v Nemecku nájdete v našom druhom článku: Pre nulové dane z kryptomien nemusíte cestovať do daňových rajov: táto európska krajina je naklonená kryptomenám

V Nemecku sa taktiež popri čakaní dá nájsť dobre platená práca. Prípadne, ak máte väčší objem peňazí už dlhšie uložených v kryptomenách, tak určite stojí za to si dať na 6 mesiacov dovolenku. Nie je podstatné, v akom štáte ste sa nachádzali pri kúpe kryptomien. Podstatné je aby ste si pri predaji preniesli v danom roku daňovú rezidenciu do Nemecka.

V Nemecku po roku nezdaníte

V Nemecku po roku kryptomeny nedaníte. Zdroj: shutterstock.com/Ink Drop

Tento štát má úplne nulové dane

Bielorusko v dôsledku vojny na Ukrajine a dopadov sankcií, ktoré sa týkali nie len Ruska, ale aj ich západného suseda, sa rozhodlo zaviesť 0 % daň od roka 2023 pre všetky typy podnikania. Ako uviedol portál koinly.com, daň nemusíte platiť zo žiadnej podnikateľskej činnosti, ktorá sa týka kryptomien.

Kryptomeny zaradili do kategórie osobné investície. Oproti Nemecku, ak nechcete platiť daň nie len z držania na dlhodobo, ale ani z ťažby a obchodovania, tak Bielorusko je ešte vhodnejšia voľba.

Opäť ale pripomíname, že na splnenie podmienky oslobodenia od daní musíte v danom štáte bývať väčšinu dní v roku.

El Salvador ako alternatíva skôr pre cestovateľov

Ďalší štát, kde je bitcoin dokonca ako štátna mena, je El Salvador. Súčasný prezident Nayib Bukele od roku 2021 významne presadzuje v štáte kryptomenovú politiku. Dokonca za štátne peniaze nakúpili bitcoiny, za ktoré neskôr chcú vybudovať napríklad školy.

Pre zahraničných investorov je tu rovnako úplne nulová daň z kryptomien. Štát tak dúfa, že pritiahne nových zahraničných investorov. Ak sa sem rozhodnete vycestovať na dlhodobo, alebo aj len na 6 mesiacov, tak kryptomeny určite využijete aj na bežný život. Postupne sa tu stáva podmienkou, aby každý obchod akceptoval bitcoin.

Slovensko sa zatiaľ môže hanbiť za vysoké dane

Žiaľ, pre Slovensko platí oprávnená kritika za daňovú politiku pre kryptomeny. Z pohľadu celej európskej únie sme na chvoste v ukazovateli výšky dane a odvodov dohromady. Veľa ľudí tak nakoniec nezdaní nič, pretože im to príde nefér.

Určite by pomohlo minimálne oslobodenie od pletenia po roku držania, o čo sa pokúsili v Národnej rade aj poslanci za SaS, ako sme informovali v našom predchádzajúcom článku. Zákon nakoniec neprešiel a za oslobodenie od daní hlasovalo iba 45 zo 139 prítomných poslancov. Viac informácií o hlasovaní sa dočítate v tomto článku: Ďalšia hanba pre Slovensko? Návrh v NRSR na zníženie dane z kryptomien skončil fiaskom!

V Národnej rade ide o prvé hlasovanie v histórií, ktoré sa týkalo kryptomenovej otázky. Nezostáva nám nič iné iba veriť, že podobné hlasovanie bude časom znovu predložené a stretne sa s väčšou podporou.

Hlasovanie o znížení dani

Hlasovanie o znížení dani z kryptomien. Zdroj: nrsr.sk

Pri predkladaní návrhu síce nebolo v sále veľa poslancov, pozitívne je však to, že aj kritika a negatívne otázky sa u všetkých poslancov podarili vyjasniť a prakticky všetci prítomní poslanci za zmenu zahlasovali. Zvyšovanie povedomia o kryptomenách neskôr môže pomôcť ku ich väčšiemu pochopeniu a ich podpore aj v Národnej rade.

Prečítaj si aj: Globálny kolaps sa blíži, tvrdí americký analytik trendov

Freedum fighters PCFreedum fighter mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.