Coinbase je najväčšia americká kryptomenová burza, no napriek tomu stále kolujú reči, že v budúcnosti zbankrotuje. Pozastavenie partnerského programu a oznámenie Advanced Trade od Coinbase Pro otvorilo otázku insolventnosti tejto burzy. Navyše, fúzia USD a USDC vyvolala vlnu klebiet o možnom bankrote.
Situácii nepomohla ani stále pretrvávajúca korekcia cien kryptomien, ktorá spôsobila kritické straty burzy za druhý štvrťrok približne v hodnote 1,1 miliardy dolárov. Ide o pokles takmer 60 % z hľadiska výnosov Coinbase. Aj keď sa objemy obchodovania na burze znižujú, ani zďaleka nie je jediná. Od marca 2020 je trend odlivu z búrz jednoznačný a obchoduje sa na nich už iba 12,2 % bitcoinov, ako sme vás informovali.
Rôzne fámy o burze vznikali bezprostredne po krachu spoločností ako Celsius, Voyager a Three Arrows Capitals, ktoré boli vystavené neúspešnému tokenu LUNA a stablecoinu UST. Coinbase ale argumentovali svoje straty tým, že v druhom štvrťroku výrazne investovali do vývoja produktov s kvalitnými funkciami pre retailovaých používateľov a inštitúcie. Brian Armstrong navyše zdôraznil, že firme nehrozí žiaden bankrot.
4/ For our retail customers, we’re taking further steps to update our user terms such that we offer the same protections to those customers in a black swan event. We should have had these in place previously, so let me apologize for that.
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) May 11, 2022
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Prečítaj si tiež: Prečo väčšina ľudí prerába na kryptomenách? – Nerobte tieto časté chyby!
Coinbase má neistú budúcnosť
Negatívnou správou pre klientov burzy Coinbase je aj stále pretrvávajúci tlak zo strany SEC-u. Burza obdržala viacero predvolaní a žiadostí o dokumenty spojené so stakingom, zoznamy tokenov a podobne. SEC sa vyjadril, že 9 z 10 tokenov sú cenné papiere, čo burza odmietla a reagovala podporou Grayscale voči boju so SEC-om s cieľom presadiť bitcoinové spotové ETF.
Napriek nejasnej budúcnosti sa Coinbase stále snaží expandovať vo svete. Uvádza nové produkty a služby v USA aj zahraničí. Napríklad zaviedla kryptografický prehľad, ktorý umožňuje používateľom poznať postoje amerických politikov ku kryptomenám podľa toho, kde žijú. Taktiež uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Google a umožnila používateľom platiť za cloudové služby kryptomenami.
Príjem Coinbase je zväčša tvorený ziskom z transakčných poplatkov, ale sú pripravení inkasovať aj za časť platieb v kryptomenách za cloudové služby Google. Okrem toho je v pláne zavedenie aj PayID, čo umožní vklady a výbery viac ako 200 kryptomien priamo z bankového účtu.
Zdá sa, že Coinbase expanduje v mnohých oblastiach, no na pozadí môže čeliť vážnym finančným problémom, ktoré nezverejní. V každom prípade je potrebné brať na vedomie, že každá centralizovaná burza je majiteľom súkromných kľúčov od vašich kryptomien a je to tretia strana, ktorá môže kedykoľvek skrachovať.
Mohlo by ťa zaujímať: 5 faktov, ktoré by si mal vedieť o Bitcoine – niektoré ťa prekvapia!