Digitálne zlato? Bitcoin v tejto kríze slúži ako bezpečný prístav

Wallstreetpepe PC banerFreedum fighter mobil

Zlato, ropa, striebro a ďalšie komodity. Ako sa tieto aktíva správajú počas ekonomickej krízy? Môžeme očakávať, že si udržia svoju hodnotu, alebo dokonca začnú rásť? A čo napríklad Bitcoin a akcie?

Bitcoin počas tejto krízy predviedol krásny V-čkový comeback a aj keď momentálne nedokázal prekonať 10 000 $, z dlhodobého hľadiska je stále silne bullish. DO Bitcoinu počas tejto krízy prúdia miliardy dolárov a je nutné dodať, že vďaka dlhodobejšej akumulácii na 7000 $ už tieto peniaze boli slušne zhodnotené.

Viac, než väčšina akcií vrátane tých, ktoré sú na historickom maxime. Šťastný v tejto kríze môže byť napríklad Amazon – Zázrak z USA – Prečo je Amazon počas ekonomickej krízy na historickom maxime?

Kríza a bubliny na trhu

Ekonomickú krízu si môžeme predstaviť ako bublinu, ktorá sa nafukuje a následne spľasne. Presne takto fungujú ekonomické cykly. Rasty sa striedajú s pádmi. Isté obdobie trh rastie, dosiahne svoje najvyššie hodnoty a následne obvykle spadne na pôvodné hodnoty, kde sa celý cyklus začal. Takto to v modernej ekonomike funguje už niekoľko desaťročí. Po prvej svetovej vojne bola celá Európa ekonomicky zdevastovaná. Bolo potrebné opäť vybudovať byty a domy. Štáty potrebovali naštartovať ekonomiky a pôdohospodárstvo.

Tento rast alebo aj rozmach trval približne 10 rokov. Takmer každému podnikateľovi sa v tej dobe darilo. Musela prísť kríza! V roku 1929 sa začal veľký výpredaj na americkej burze New York Stock Exchange. Toto bol len začiatok. Ešte nikto v tej dobe netušil, že za 4 roky sa zo špekulatívnych výpredajov na burze stane veľká hospodárska kríza, akú ľudstvo nikdy v živote nezažilo a možno ani nezažije. Mnohí ľudia prišli o prácu. Dokonca veľká časť Slovákov musela cestovať do zahraničia za prácou, aby uživila svoje rodiny.

Americká inflačná strela až na mesiac – True money supply ako potvrdenie recesie ekonomiky!

Vyhrali tí, čo boli pripravení a mali…

Počas tejto krízy, zatiaľ čo niektorí prišli takmer o celý svoj majetok, iní zarobili veľké peniaze. Profitovali hlavne banky, pretože majú moc nad všetkými peniazmi sveta. Rozhodujú o tom, koľko peňazí bude vytlačených, aká bude úroková sadzba a často aj ovplyvňovali v minulosti priebeh krízy.

V dobe najväčšej hospodárskej krízy sa z pozadia vynorilo ďalšie aktívum, o ktoré bol vysoký záujem. Vysoká inflácia a strata reálnej hodnoty bankoviek prinútila niektorých investorov zvážiť svoje rozhodnutie o tom, kde investovať. Začali nakupovať zlato a iné drahé kovy. Dokonca aj ropa v istej dobe mala skutočnú hodnotu a nijako nesúvisela so špekulatívnymi pohybmi na burzách.

Akcie na novom maxime! Bohatí zarábajú a my to po kríze zaplatíme infláciou

Mal by som kúpiť zlato?

Zlato si ako jedno z mála aktív aj napriek inflácii fiat mien drží svoju hodnotu. Jeden kilogram zlata je stále jeden kilogram. Zatiaľ čo doláre sa môžu tlačiť donekonečna, zlato nie je možné vytvoriť žiadnou chemickou reakciou.

Je ho obmedzené množstvo a rovnako tak sa každý rok vyťaží obmedzené množstvo. Ako držiteľa hodnoty sa určite oplatí vlastniť aspoň malú časť kapitálu v zlate. Treba však rozlišovať medzi investičným zlatom a zlatom, ktoré sa obchoduje napríklad na CFD alebo Futures.

Toto sú 2 odlišné spôsoby investovania. CDF a Futures nie je nákup reálneho zlata, ktoré vám príde domov. Ide iba o istú stávku na burze, ktorým smerom by mohla ísť cena tohto aktíva. Tento druh obchodovania môžeme prirovnať k športovému stávkovaniu.

Pokiaľ si chceme zaobstarať skutočného držiteľa hodnoty, mali by sme investovať do investičného zlata. Po objednávke z ktoréhokoľvek obchodu nám príde domov plátok alebo tehlička, ktorú si môžeme schovať doma na horšie časy. A takto veľmi jednoducho sa dostaneme k cennému držiteľovi hodnoty.

Možno ťa bude zaujímať: ANALÝZA – Bitcoin čoskoro MUSÍ dobyť túto hladinu – Inak máme problém!

Ako si viedlo zlato v čase krízy?

V minulosti to boli práve krízy, ktoré naštartovali cenový rast zlata. Napríklad počas rokov 1999 až 2001 zúrila na akciovom trhu veľká dotcom kríza. Investori nakupovali akcie bez ohľadu na to, či majú nejakú budúcnosť. „Proste všetko rástlo, tak ideme investovať. Bude to rásť aj nasledujúce roky!”

Keďže všetci chcú zarobiť, je jasné, že tu niečo nevonia. Netrvalo ani rok a veľká dotcom bublina spľasla. Ceny akcií sa vrátili na pôvodné hodnoty z roku 1999. Práve dotcom kríza naštartovala veľký rast zlata. V roku 2000 sa obchodovalo na úrovni okolo 200 USD. V priebehu roka 2009 bola cena už na 2 000 dolároch. V roku 2008 výrazne oslabila dynamika rastu.

Zdalo sa, že zlato už nebude ďalej rásť. Prišla však veľká ekonomická kríza a tá vyšvihla zlato na historické najvyššie hodnoty. Po kríze sa ale na zlato „zabudlo”. Cena dlho konsolidovala na úrovni okolo 1 200 USD. Ďalší masívny rast, ktorý trvá doteraz, bol spôsobený korona krízou. Cena tohto aktíva od vypuknutia pandémie nezastaviteľne rastie! Na základe historických dát je na prvý pohľad zjavné, že zlato spomedzi štandardných aktív je jediným držiteľom hodnoty v čase krízy.

A čo ostatné komodity?

V obdobiach predchádzajúcich kríz bolo v kurze napríklad aj striebro. Len počas ekonomickej krízy v rokoch 2008 a 2009 urobilo toto aktívum za veľmi krátke obdobie takmer 300 % zhodnotenie.

Platina dokonca ešte na začiatku krízy – v rokoch 2007 a 2008, kedy sa len špekulovalo, či vôbec bude kríza – urobila takmer 100 % zhodnotenie.

A čo Bitcoin?

Bitcoin ešte nezažil žiadnu ekonomickú krízu. Vznikol len tesne po kríze v roku 2008. Táto kryptomena bola vytvorená ako reakcia na zničený ekonomický systém a dolárovú ekonomiku. Bol navrhnutý na podobnom princípe ako napríklad zlato. V obehu teda bude len obmedzené množstvo mincí.

Podobne ako zlato, tak aj Bitcoin je vhodný pre všetkých investorov, ktorí chcú kupovať aktíva s udržateľnou hodnotu. Samozrejme, kryptomenový svet je len pre odvážlivcov a investorov, ktorí majú znalosti s narábaním na PC. Bitcoin sa totiž dá kúpiť len na burzách a držať na hardware wallet. Nemôžeme ho chytiť do ruky.

Pre Bitcoin nastalo kľúčové obdobie. V najbližšom období pravdepodobne príde zlomový pohyb, ktorý by mohol rozhodnúť o osude Bitcoinu v nasledujúcich mesiacoch. Viac sa dočítate v mojej analýze:

ANALÝZA – Bitcoin čoskoro MUSÍ dobyť túto hladinu – Inak máme problém!

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.