Christine Lagarde, prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB), uviedla, že všetky kryptomeny a stablecoiny nie sú menami.
Vyjadrenie prezidentky na stablecoiny
Prezidentka sa vyjadrila na tému kryptomien u zakladateľa Svetového ekonomického fóra Klausa Schwaba. Christine Lagarde povedala, že kryptomeny sa len ,,prezentujú ako meny” a stále ich považuje za aktíva, ktoré majú byť kontrolované a pod dohľadom regulátorov.
,,Stablecoiny predstierajú, že fungujú samostatne, ale v skutočnosti sú spojené s fiat menou” uviedla Lagarde. ,,Niektoré navonok vyzerajú tak, že môžu byť použité napríklad pre transakcie, ale hodnota bude tak či tak presne zodpovedať kurzu amerického dolára.”
Na adresu regulácie dodala: ,,Je taktiež potrebná kontrola a regulácia, aby bolo možné všetkých používateľov týchto zariadení skutočne ochrániť proti prípadnému podvodu. Myslím si, ako nám to už história ukázala, že tieto rezervné meny neboli vždy dostupné a neboli likvidné tak, ako sa predpokladalo.”
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Je vysoko pravdepodobné, že Ch. Lagarde sa odvolávala na Tether, najväčšieho emitenta stabilných mincí podľa trhovej kapitalizácie. Spoločnosť nedávno potvrdila, že uhradí škody vo výške 18.5 milióna dolárov. Do roku 2023 sa taktiež podrobí pravidelnému oznamovaniu svojich rezerv v rámci dohody s generálnou prokuratúrou v New Yorku. Tá totiž tvrdila, že emitent skreslil mieru, do akej boli jeho USDT mince kryté fiatovými peniazmi.
Môže ťa zaujímať: Ethereum predbehne Bitcoin a pomôže mu USDT – tvrdí analytik z Bloomberg
Plány Európskej centrálnej banky
Napriek týmto kritickým názorom na digitálne aktíva sa však Lagarde vyjadrila, že banka má v úmysle ochraňovať svojich zákazníkov. Dokonca nevylúčila možnosť, že ECB v budúcnosti zavedie svoju vlastnú digitálnu menu – digitálne euro. V júli tohto roku ECB uviedla, že fáza skúmania digitálneho eura sa oficiálne začala v júli 2021 a bude trvať približne do roku 2023.
Môžeme teda vidieť opätovnú snahu centrálnych autorít zasahovať do kryptomien a pokúšať sa o ich regulovanie. Ako budú ďalej regulátori reagovať a čo konkrétne sa chystajú voči kryptomenám podniknúť zatiaľ nie je známe, to ukáže až blízka budúcnosť. Ostaňte preto s nami, my vás o všetkom budeme bezpochyby informovať.
Čítaj ďalej: Analýza BTC – cena spadla až o 19 % za jediný obchodný deň!