BTC-Bitcoin-graf-statistika

Podľa analytickej spoločnosti Decentralised.co je celkový počet BTC adries na úrovni 600 miliónov. Správa spoločnosti uvádza pribúdanie mesačne 10 – 12 miliónov adries. Najväčší svetový veľtrh spotrebnej elektroniky privítal aj blockchainové spoločnosti a dva produkty slávili úspech. 

Profesionálna analýza – 12.01.20 Technická analýza BTC/USD – Včera úradoval špekulatívny kapitál!

Bitcoin v číslach

Decentralised.co prišla s veľmi zaujímavou analýzou stavu ekosystému Bitcoinu. Podľa analýzy môžeme sledovať zdravý a akcelerujúci rozvoj bitcoinového ekosystému. Najprv sa pozrieme na metriku BTC adries. Tie podľa štúdie dosiahli k 600 miliónom adries. Každý mesiac pribudne navyše okolo 10 miliónov nových adries.

Na predchádzajúcom obrázku môžeme vidieť formu zdravého rastu ekosystému. Aj napriek masívnemu cenovému prepadu pokračuje rast adries stabilne. Prepad od cenového vrcholu bol 84 %. Ten sa síce odrazil v nižšom, mesačnom raste adries, ale relatívne málo. Ďalšou dôležitou metrikou je počet transakcií.

Tu sa nám ponúka ešte pozitívnejší pohľad na ekosystém Bitcoin. Na rozdiel od počtu nových adries dosiahol počet transakcií za mesiac nové ATH a zatienil tak aj predchádzajúce top z konca roka 2017, kedy praskla kryptomenová bublina. Počet transakcií na BTC sieti vypovedá o fakte, že Bitcoin sa aktívne využíva a to stále viac.

V rámci mesačných grafov si ešte ukážeme graf hashrate BTC siete. Hashrate aj napriek cenovému prepadu tiež dosiahol ATH a to v technickom bear markete. Bitcoin tak na všetkých frontoch ukazuje rastovú tendenciu, ktorá svedčí o tom, že ide o hodnotný a žiadaný druh majetku.

Predchádzajúce čísla jasne ukazujú signifikantný rast ekosystému BTC a to aj napriek cenovému prepadu a ročnému medvediemu trhu. Na záver si ukážeme porovnanie dát z roku 2011 a konca roka 2019. Práve tieto čísla ukazujú, akú dlhú cestu Bitcoin ušiel za poslednú dekádu. Na základe predchádzajúcich údajov sa javí budúcnosť kryptomien extrémne pozitívne.

Budúce výzvy Bitcoinu

Kritickou výzvou pre Bitcoin a celý kryptomenový priestor bude, ako sa vyrovná s ďalším väčším prílivom investorov. Cena BTC sa totiž pohybuje v cykloch a práve cyklická podstata vedie k nárazovému zvýšeniu počtu používateľov. Bitcoin sa tak bude musieť vyrovnať s problematickou časťou svojho dizajnu. Tým sú poplatky a rýchlosť siete. Na nasledujúcom grafe vidno kumulatívnu cenu poplatkov za mesiac.

A tu sú pomerne jasne vidieť limity siete. Najmä na konci roka 2017 dosahovali poplatky za transakcie enormné výšky. Na grafe je však vidieť zvýšenie výkonu siete. Kým počet transakcií prekonal ATH, tak kumulatívne poplatky boli na podstatne nižšej úrovni oproti decembru roka 2017.

Momentálne odhady počtu vlastníkov kryptomien sa pohybujú okolo 50 – 80 miliónov ľudí. Nasledujúci cyklus môže priviesť podstatne väčšie množstvo investorov, a to hlavne vďaka rozvinutej a priateľskejšej infraštruktúre. Bitcoin sa tak bude musieť popasovať s masívnym prívalom používateľov. Pomôcť by mala technológia kanálov na druhej vrstve nazvaná Lighting Network a potenciálne ďalšie chainy, ktoré budú ponúkať funkciu interoperability.

Blockchain na veľtrhu CES

Medzi 7. a 10. januárom prebehol v Las Vegas najväčší veľtrh spotrebnej elektroniky. Tento rok sa tu predstavili aj projekty zo sveta blockchainu a dva z nich si získali pomerne veľkú publicitu. V prvom rade to bol projekt MakerDAO, ktorý je považovaný za kráľa decentralizovaných financií.

MakerDAO tak verejnosti predstavil svoj systém pôžičiek. Ten skrátene funguje tak, že používateľ zamkne svoje ETH do smart kontraktu, ktorý následne vytvorí tzv. DAI, čo je stablecoin generovaný pomocou spomínaného smart kontraktu. Používateľ si tak prakticky vytvorí pôžičku, kde ako kolaterál funguje ETH. V prípade, že by cena ETH klesla, tak sa dané vloženie automaticky predá.

Tím MakerDAO tiež predstavil integráciu DAI s XPOS, čo je terminál spoločnosti Pundi X, ktorý umožňuje nákup kryptomien a platby pomocou nich. A práve spoločnosť Pundi X tu tiež mala výrazné zastúpenie a to nielen s terminálom XPOS, ale aj s blockchain telefónom BOB. Ten umožňuje šifrované ukladanie dát, ktoré je možné rozkódovať iba cez privátny kľúč, a ten je bezpečne uložený v telefóne.

Čo čítať ďalej:

[Dôležité] CME Options už v pondelok – najdôležitejší derivát roku 2020 je tu!

Preložené z českého originálu, ktorá pre vás pripravil Adam K.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance