[Správy] Bitcoin signalizuje vzostupnú tendenciu – Od júna 2019 sa nepohlo 17,5 milióna BTC – IOTA má testnet novej decentralizovanej siete

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Graf Bitcoinu zavrel týždennú sviecu a máme prvé potvrdenie o tom, že sa nachádzame na hranici býčieho trhu. Na Ethereum blockchaine spustila svoju službu spoločnosť Aztec. Tá prináša protokol umožňujúci privátne platby, ktoré poznáme napr. zo siete Zcash. Open interest na Bitmexe signalizuje blížiace sa obdobie volatility.

Profesionálna analýza – 03.02.20 Veľká analýza BNB/USD. Čo môžeme čakať?

Bitcoin vstupuje do býčieho teritória

Koniec týždňa prebehol bez prekvapení. Posledná BTC svieca zavrela na týždennom grafe tak, že signalizuje ďalší vzostup. Prvým a veľmi dôležitým indikátorom bolo 20-week MA. Tento plávajúci priemer historicky ukazuje, kedy sa nachádzame vo vzostupnom trhu. Cena uzavrela s bezpečnou rezervou nad 20 week MA (svetlo zelený, plávajúci priemer).

Práve close nad 20 MA je veľmi dobrou známkou pre ďalší vývoj trhu. Ďalšie dve dobré správy prichádzajú od indikátorov RSI a MACD. Už dlho som písal o tom, že sa RSI presúva do oblasti, ktorá je z historického hľadiska vyhradená pre bull market. Zatvorenie poslednej, týždennej sviece tento trend potvrdilo.

Podobne je na tom aj MACD, ktoré signalizuje prechod od klesajúceho k vzostupnému trendu. Potvrdil sa tu bullish cross a máme tak hneď niekoľko indikátorov, ktoré potvrdzujú, že stojíme na začiatku dlhodobejšieho vzostupu. Ten môže trvať mesiace, ale pokojne aj niekoľko rokov. Takéto dlhé predikcie sú veľmi neisté a preto je lepšie sa od nich držať ďalej. Trading je vždy a len o pravdepodobnostiach a na to je potrebné stále pamätať. Pravdepodobnosť ďalšieho postupu smerom nahor je teraz vyššia.

Bitcoiny sa prakticky nehýbu

Podľa serveru Bitinfocharts sme teraz svedkami radikálneho hodlingu. Hodleri sú, ako iste väčšina vie, držitelia BTC, ktorí nechcú svoje mince predať. Podľa najnovších čísel prišiel spike v rámci hodlovania. Od júna, keď Bitcoin dosiahol lokálne high na 14 000 USD, sa nepohlo 17,5 milióna mincí.

V obehu je 18,2 milióna BTC. To znamená, že iba 4 percentá BTC sa za posledný polrok presúvali z adresy na adresu. To však neznamená, že sú dané Bitcoiny nevyužité. Mnohí držia mince na burzách a tie ich presúvajú v rámci interných, centralizovaných systémov. To znamená, že pohyb či obchod v rámci burzy nebude počítaný ako pohyb BTC v rámci on-chain analytikmi.

games, herné novinky

Čo presne to znamená? Existujú dve hlavné interpretácie. Jedna z nich je pozitívna a druhá negatívna. Prvá interpretácia je, že majitelia si BTC natoľko vážia, že ho nechcú predať. To je pozitívne, pretože by to malo viesť k postupnému rastu hodnoty. Nedostatok ponuky povedie k vyššej cene a to obzvlášť, ak sa zdvihne dopyt.

Druhá interpretácia je potom tá, že sa Bitcoin vlastne nevyužíva. Fakt, že sa v sieti pohybujú len 4 % celkového objemu mincí, je minimálne zvláštny. Práve táto interpretácia nám môže ukázať, ako veľmi špekulatívne je odvetvie kryptomien.

Update: Bitinfocharts majú pravdepodobne zlé dáta. Podľa serveru Hodlwave.com bolo za posledný polrok v pohybe vyše 30,6 % BTC. Nasledujúci graf ukazuje počet BTC v pohybe za špecifické časové obdobie.

Zdroj: Hodlwave.com

IOTA spustila testnet bez koordinátora

Nadácia IOTA spustila testnet novej verzie siete, ktorá bude už kompletne decentralizovaná. Problém terajšej siete IOTY je tzv. Koordinátor, čo je softvér, ku ktorému sa odvolávajú jednotlivé uzly v sieti. Ten je ovládaný Nadáciou a je centrálnym bodom zlyhania terajšej siete.

Podľa správy Nadácie bude mať nový testnet niekoľko vlastností, ktoré stará verzia siete nemá. Ide o Autopeering, čo je automatické vyhľadávanie susedných uzlov podľa vzdialenosti. Ďalej tu bude Gossip protokol, ktorý je vrstvou na posielanie a prijímanie transakcií.

Zatiaľ nebude implementovaná reputácia jednotlivých uzlov pod názvom Mana a miesto systému reputácie bude arbitrárny systém kontroly na množstvo posielaných transakcií. Súčasťou testnetu bude tiež API na posielanie dátových transakcií, ktoré budú mať nulovú hodnotu.

Kľúčový bude nový softvér pre uzly v sieti IOTY, ktorý je známy ako GoShimmer. Ten by mal umožniť existenciu siete bez Koordinátora. IOTA je známa svojou snahou stať sa chrbticou internetu vecí. To si všimli industriálni giganti, ako Bosch, Siemens alebo Fujitsu, ktorí úzko spolupracujú s Nadáciou IOTA. Spustenie testnetu bez koordinátora je tak výrazným krokom smerom k decentralizácii siete.

Čo čítať ďalej:

LIVE STREAM – Začali altcoiny nový cyklus? Do kedy bude pokračovať rast?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.