Soul plánuje spustiť svoju vlastnú kryptomenu

Novinky Soul plánuje spustiť svoju vlastnú kryptomenu.
Soul plánuje spustiť svoju vlastnú kryptomenu. Zdroj: shutterstock.com/sayanuranan
Okazio PCBitmarkets

Starosta juhokórejskej metropoly Soul oznámil, že má v pláne spustiť vlastnú kryptomenu. Za cieľ si kladie podporu a rozvoj Blockchainu a kryptomien v Južnej Kórei. Technológie chce využiť taktiež v administratíve a verejných službách.

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Starosta hlavného mesta Korejskej republiky Park Won-soon 30. marca oznámil, že plánuje spustiť vlastní mestskú kryptomenu s názvom S-coin. Podobným smerom sa už skôr vydalo napríklad Estónsko. Starosta Soulu sa podľa svojho prehlásenia hodlá podieľať taktiež na legislatívnych a právnych záležitostiach a za cieľ si kladie predovšetkým vytvorenie lepšieho prostredia pre vývoj Blockchainu a digitálnych mien.

Čítajte tiež: Huobi spúšťa novú pobočku – Huobi Korea

„Soul je svetovou špičkou v oblasti informatiky a komunikácií. Rovnako je jedným z miest, ktoré vedie štvrtú priemyselnú revolúciu. Myslím teda, že je na mieste tieto technológie ďalej podporovať a študovať.”

povedal Park Won-soon. Okrem iného taktiež spomenul, že je potrebné sa v otázke vlastnej kryptomeny zamerať predovšetkým na legislatívne stránky a pripraviť inštitucionálnu a právnu podporu. Podľa denníka The Hankyoreh je spustenie S-coinu naplánované na koniec apríľa tohoto roku.

Estcoin: Významný krok k digitalizácii, alebo nešťastný omyl?

Blockchain a kryptomeny nachádzajú podporu taktiež v iných krajinách. Podobným krokom ako Soul sa skôr vydalo taktiež napríklad Estónsko, ktoré v minulom roku predstavilo návrh prvej vládou podporovanej kryptomeny, alebo konkrétnejšie kryptotokenov, Estcoin. Tokeny majú byť k dispozícii prostredníctvom ICO a návrhom bolo, aby sa táto digitálna mena stala národnou virtuálnou menou. Má to byť významný krok v oblasti digitalizácie elektronického občianstva, v ktorom je Estónsko jasne vo vedení a o ktorom sa nám „doma” môže zatiaľ najskôr len snívať.

Projekt však narazil na množstvo otázok a jeho budúcnosť zatiaľ nie je úplne jasná. Jednou z otázok je napríklad, ako bude riešené vydávanie tokenov po skončení ICO. Rovnako nie je zatiaľ jasné, či bude do projektu zapojený taktiež blockchain a ani ako naloží estónska vláda s peniazmi z ICO. V otázke sú investície do súkromného i verejného sektoru.

Okrem toho sa Estónska centrálna banka na adresu Estcoinu nevyjadruje príliš kladne a nazýva ju nešťastným omylom. A nemenej negatívne sa k estónskemu experimentu stavia taktiež prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Ten odmieta akúkoľvek možnosť štátom podporovanej kryptomeny v rámci Európskej únie. Jasne prehlásil, že:

„Menou eurozóny je euro.”

Regulácie môžu predstavovať problém

Ďalším problémom pre S-coin môže byť taktiež prísny postoj krajiny voči digitálnym menám. Koncom januára vošli do platnosti regulácie, ktoré zakazujú transakcie kryptomien medzi anonymnými účtami, aj keď pôvodným plánom juhokórejskej vlády bolo kryptomeny zakázať úplne. Park Won-soon však naznačuje, že by sa situácia mohla do budúcna zmeniť a to v prospech digitálnych mien a blockchainu. V rozhovore hovorí o možnosti voľnejšieho regulačného prostredia.

Záver

Zdá sa, že i napriek regulačným nástrahám krajiny a problémom, ktoré doprevádzajú estónsky projekt Estcoin, nestráca starosta juhokórejskej metropole nádej. Park Won-soon ďalej hovorí taktiež o potenciály využitia technológie blockchainu a kryptomien napríklad v administratíve, verejnej doprave a ďalších infraštruktúrach. V novembri minulého roku oznámila metropolitná vláda v Soule spoluprácu so spoločnosťou Samsung SDS, s cieľom do roku 2022 vypracovať stratégiu pre inovácie na báze blockchainu v Soule, zamerané na sociálnu starostlivosť, verejnú bezpečnosť a dopravu. Cieľom projektu je taktiež zvýšiť transparentnosť vládnych služieb.

Počet štátnych kryptomien alebo aspoň iniciatív týmto smerom rastie. Niektoré sú od začiatku problémové, ako napríklad Petro. Iné celkom sľubné, ale otázkou je, či nie je štátom regulovaná kryptomena už príliš veľký krok od pôvodnej myšlienky za vznikom kryptomien – decentralizácie. Čo myslíte? Majú státne kryptomeny šancu a mali by byť zavádzané, alebo je to len iná forma fiatu?

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.