Interview so zakladateľom Native Video Box Alexandrom Shishowom

Novinky Interview so zakladateľom Native Video Box Alexandrom Shishowom.
Interview so zakladateľom Native Video Box Alexandrom Shishowom. Zdroj: shutterstock.com/LightFieldStudios
BITmarkets BITmarkets

Dňa 15. apríla sa skončila ICO fáza projektu Native Video Box. Táto platforma má za cieľ propagovať video klipy pomocou blockchain technológie. Alexander Shishow, zakladateľ a CEO tejto spoločnosti, povedal, ako je možné zarobiť peniaze pomocou reklám bez toho, aby to bolo pre užívateľov nepríjemné a otravné. Rovnako sa v nasledujúcom interview snažil ukázať na rozdiel medzi NVB a YouTubom a inými tradičnými centrami obsahu. Takisto sa snažil poukázať na rozdiel medzi videom vybratým na základe obsahu webstránky a tými, ktoré majú osloviť špeciálnych používateľov.

Čo je Native Video Box?

V dnešnom svete je nespočetne veľa projektov, ktoré sa snažia preraziť na trhu s video reklamou. Každý z nich chce byť iný a odlišný od svojej konkurencie. Môžete mi v skratke opísať ako plánujete dobiť tento trh? Čo presne ponúka vaša platforma?

Native Vide Box je služba najmä v priemysle, ktorý sa zaoberá video odporúčaniami. Poskytujeme rôzne webstránky a mobilné aplikácie. Našou úlohou je zobraziť obsah tak, aby to pre používateľov nebolo otravné a vnímané ako cielená reklama. Snažíme sa preto reklamy a videá priamo vložiť do webstránky, aby používatelia mohli tento obsah vnímať ako súčasť danej webstránky. Náš projekt takisto chce zaistiť, aby speňaženie pozretí daných videí prebehlo hladko.

Môžete nám dať príklad, ako by takéto niečo mohlo v realite fungovať?

Poďme si to pozrieť na príklade. Povedzme, že niekto spravil výborné video o tom, ako upiecť koláč alebo kam cestovať alebo ako si renovovať dom. Vďaka našej platforme sa obsah týchto videí automaticky zobrazí na stránkach, ktoré ponúkajú podobný produkt alebo službu. Práve preto fungujeme ako kanál, ktorý distribuuje obsah.

Ako funguje proces, v ktorom sa snažíte vybrať správny klip ku správnej stránke z technického pohľadu?

Na začiatok musím povedať, že náš blok je nainštalovaný priamo do stránky. Práve to umožní získať štýl danej stránky. Potom algoritmy založené na umelej inteligencií začnú pracovať: rozanalyzujú kontext webstránky a rozdelia hlavné body a témy. Naša platforma potom automaticky vyberie klipy na základe video obsahu a ponúknu ich užívateľom, ktorí otvoria dané stránky. Všetko to bude nastavené na základe záujmov užívateľa a tém, ktoré sú pre neho najzaujímavejšie.

Prečo práve reklamy?

Prečo ste si vybrali práve trh s video reklamami? Čo vás zaujalo práve na tejto téme a danom probléme?

Aby som na vašu otázku odpovedal, dám vám pár čísiel, ktoré by mali môj záujem objasniť. V dnešnom svete videá tvoria takmer 80% všetkého obsahu na Internete. Iba za posledných 10 rokov obsah videí na Internete narástol až takmer o 42 % a celková trhová kapitalizácia je na hodnote až 13 miliárd amerických dolárov. Odhady navyše predpokladajú, že rast by mal pretrvávať aj naďalej.

Všetky tieto čísla sú pozoruhodné, avšak má to aj druhú stranu mince.

Máte na mysli konkurenciu?

Presne. Práve vami spomínaný trend určite priláka veľkú konkurenciu, ktorú bezpochyby prežijú iba tí najlepší a technicky najvyspelejší. Myslíte si, že je na tomto trhu miesto aj na start-upy ako je ten váš?

Určite nepochybujem o tom, že konkurencia je a aj bude veľká. Avšak miesto pre nás tam bezpochyby je. Viete prečo? Pretože my sa snažíme robiť to inou cestou. Pokúsime sa klipy prirodzene vložiť do webstránky. Budeme chcieť pochopiť myšlienku danej webstránky a pomocou toho, vložiť reklamu tak, aby čitateľov nevyrušovali.

Práve používatelia uvidia naše reklamy iba ak cieľavedome otvoria nejaké video. Navyše, vďaka umelej inteligencií a machine learning systémom, ktoré máme, zvolíme videá, ktoré najviac pasujú daným webstránkam na základe ich obsahu a nie záujmom daných užívateľov. Práve toto je najväčší rozdiel medzi nami a tradičnými video-hosting službami.

Youtube ako konkurencia?

Máte na mysli práve Youtube?

Okrem ostatných určite aj Youtube. 

Ale Youtube je najväčší poskytovateľ videí na svete s obrovským publikom. Ktokoľvek, kto si chce pozrieť akékoľvek video ide práve na Youtube. Nemám pravdu? A ak je to naozaj tak, prečo by trh potreboval práve vás?

Tak po prvé, ak dáte video na akúkoľvek internetovú stránku, Youtube neposkytuje automatickú selekciu toho pravého obsahu pre každú stránku. Niečo také môžete spraviť iba manuálne. Po druhé, umožňujeme obom stranám, ktoré sú napojené na nás a aj na tvorcov obsahu, aby zarobili peniaze. To bude mať za efekt viac peňazí práve pre tvorcov obsahu. YouTube a iné stránky podobné Youtubu sú totiž zamerané najmä na svoje vlastné profity a zárobky.

Ako funguje Native Video Box?

To všetko má pochopiteľne logiku a dáva zmysel, avšak buďme k sebe úprimní, nikto vám neuverí ak budete tvrdiť, že to robíte iba kvôli myšlienke a nie kvôli tomu, aby ste zarobili.

To je samozrejme pravda, ale my v Native Video Box sa na to pozeráme trochu odlišne.

A to je ako?

Poskytujeme webstránky, ktoré majú vysokú kvalitu, relevantný obsah videí, a teda niečo, čo nemali predtým. Obsah ako tento zveľadí stránku pre návštevníkov, čo pochopiteľne bude viesť aj k zvýšeniu času, ktorý na danej stránke strávia.

Navyše, práve pomocou pozerania videí, ktoré budú akoby vložené priamo do stránky, vytvoríme prijateľnejšie prostredie pre užívateľov. To spôsobí dlhší čas užívateľov na stránke a prinesie väčšie publikum. Ďalšou výhodou je aj fakt, že vytvorenie vysoko kvalitného obsahu pomocou videí danú stránku nestojí nič a na druhej strane, im to prinesie zisk iba za uvedenie videí na stránku.

Môžete túto myšlienku viac rozviesť?

Ide o vkladanie skrytých, ale aj nie až tak skrytých, reklám iných produktov a služieb do videí. Každý už dnes používa cielené televízne reklamy v rôznych filmoch. My sa pokúsime vo virtuálnom svete o to isté. Naši návštevníci nedostanú rôzne nezaujímavé reklamy, namiesto toho dostanú materiály na úplne inom levely. Plus vyšší počet videní na jedno video, väčšie publikum a akceptovateľné ceny za služby, nám pomôžu sa presadiť.

Vaši klienti sú úplne odlišní typ hráčov na video trhu: webstránky, ktoré videá zobrazujú, tvorcovia obsahu alebo priamo zadávatelia reklám. Ako však budete distribuovať profit pomedzi tieto skupiny?

Profit bude rozdelený nasledovne: 60 % pôjde vydavateľovi, 25 % budú platformové poplatky a 15 % pôjde priamo tvorcovi obsahu. Všetky tieto vzťahy budú sprostredkované pomocou smart kontraktu.

Delenie profitu

Takže všetok tento profit z reklám bude rozdelený medzi vašich klientov. V tom prípade, ako budete vy zarábať peniaze?

V počiatočnej fáze to bude z predávania video reklám prostredníctvom platforiem alebo RTB aukcií (Real Time Bidding- online reklamovacie technológie, ktoré fungujú ako aukcia naživo). Neskôr máme v pláne naše vlastné promo klipy zamerané na rôzne sektory a vložíme športové videá na stránky predajcov športového vybavenia, videá o cestovaní budú vložené na stránky rôznych blogerov a vlogerov. Navyše, s každým pozretím videa pôjde aj určité percento nám za poskytnutie danej služby.

Takže koľko webstránok už máte podpísaných na vašu platformu? Aké čísla asi očakávate, že sa k vám pripoja v blízkej budúcnosti?

V máji 2018 bude pripojených na našu platformu asi 1 000 webstránok, ktoré by dokopy mali priniesť až 120 miliónov videní na reklamách. Neskôr v auguste sa pripoja ďalšie stránky z Európy a Veľkej Británie, čo predstavuje takmer ďalších 3 000 stránok. Vo februári 2019 bude ďalších 6 000 stránok pripojených z Latinskej Ameriky. Do konca roku 2019 plánujeme mať až 12 000 stránok a cez 1 miliardu videní našich reklám.

A sú všetky tieto stránky pripravené na váš systém už dnes?

Áno, takmer všetky sú.

Blockchain v Native Video Box

Vedeli by ste nám opísať, na čo konkrétne potrebuje NVB blockchain a ako bol práve blockchain integrovaný do vášho projektu?

Po prvé, blockchain je potrebný na to, aby mohol pracovať v multi-menovom prostredí a aby umožnil úhrady v rámci systému po celom svete. Práve to nám umožní oslobodiť sa od rôznych reštrikcií na transakcie po celom svete, a tým nám dovolí znížiť cenu transakcií o takmer 30 %.

Po druhé, blockchain nám umožní zredukovať finančné a technické výdavky. Vďaka blockchainu sa naše ceny rapídne znižujú a nemusíme míňať dodatočné financie na administratívnu prácu. Všetko toto nám umožňuje výrazne znížiť naše výdavky.

Po tretie, vďaka blockchainu budeme môcť využívať smart kontrakty. Na záver, blockchain dá našej platforme 100 % transparentnosť. Rovnako nám umožní vykonať rôzne typy operácií.

Ako je to možné?

Napríklad, fyzicky nie sme schopní jednostranne zmeniť distribučné bonusy za počet videní na jednom videu. To znamená, že peniaze z našich stránok, reklám a content creatorov budú úplne v bezpečí.

A práve všetky tieto informácie sú zapísané v smart kontraktoch?

Áno. Celý náš monetizačný systém bude zapísaný na smart kontraktoch a všetky tieto smart kontrakty budú zverejňované na Githube. Štruktúra tejto stránky umožňuje transparentnosť a otvorenosť a ktokoľvek, kto sa chce pozrieť na smart kontrakty, sa môže pozrieť na to, čo a ako je v nich napísané.

Plánujete aj vpisovanie informácií priamo do blockchainu, ako napríklad počet videní jednotlivého videa?

Áno, eventuálne chceme robiť aj také niečo, aby sme zabránili akýmkoľvek pokusom o podvody zo strany ľudí, ktorí budú našu platformu využívať.

S akými štátmi momentálne spolupracujete a na aký konkrétny štátny trh sa váš projekt prevažne zameriava?

Záujem máme najmä o anglicky hovoriace trhy v Európe, Amerike a čiastočne v Ázií. Neskôr plánujeme aj spoluprácu so štátmi, ktoré hovoria inými európskymi alebo ázijskými jazykmi.

Vývoj spoločnosti Native Video Box

Ako ďaleko ste k úplne kompletnému dokončeniu vašej platformy?

Najpodstatnejšie a najpotrebnejšie funkcie sú už takmer dokončené. Naša webstránka má 6 rôznych demo verzií toho, ako bude spolupracovať so špecifickými webstránkami. Na internete už máme aj predbežný náhľad na naše stránky. Umožnia klientom prezrieť si naše funkcie, a teda ide o akúsi prezentáciu práve pre všetkých potenciálnych záujemcov o naše služby.

Ako dlho vám trvalo vybudovať NVB platformu?

Projekt sme začali vyvíjať v roku 2016, spravili sme prototyp, a za menej ako pol roka sme začali získavať pozornosť na rôznych lokálnych trhoch. Následne sme takmer dva roky vyvíjali a vylepšovali našu platformu, napríklad posledný rok sme pracovali iba na zlepšovaní algoritmov pre machine learning, ktoré sú úplným jadrom našich služieb.

Vaše ICO končí 15. apríla. Prečo potrebujete práve ICO fázu? Ako plánujete využiť tieto peniaze a aké sú vaše najbližšie ciele z biznis hľadiska?

Do budúcnosti máme veľké plány. Potrebujeme peniaze najmä na marketing. Plánujeme vytvoriť vlastnú sieť, rovnako však aj zlepšiť naše technológie pre video reklamu. Chceme prilákať pozornosť platforiem a tiež aj vytvoriť naše vlastné platformy s obsahom, ktorý bude lepší a kvalitnejší.

Naše plány rovnako zahŕňajú aj vyvíjanie vlastnej siete ľudí, ktorí budú produkovať a publikovať vlastný obsah. Prostredníctvom toho chceme vytvoriť vlastnú komunitu ľudí, ktorá bude tvoriť videá. Toto bude naša unikátna, distribuovaná hosting služba. Snažíme sa prispievať k vývoju algoritmov, ktoré budú mať na starosti vyberanie videí pomocou odporúčaní. Navyše chceme vyvíjať aj technologickú infraštruktúru – konkrétne decentralizovaný priestor pre uskladnenie dát a informácií rovnako ako aj blockchain.

Tím

Koľko ľudí máte momentálne cca vo vašom tíme?

Aktuálne je to viac ako tucet ľudí, ktorí pracujú na projekte.

Vedeli by ste nám tento tím ľudí predstaviť?

Ide o manažérov a špecialistov z rôznych odvetví, ktoré sú však spojené či už s FinTechom alebo blockchainom. Napríklad jeden z našich tím líderov je Andrey Smirnov, ktorý má obrovské skúsenosti pri vývoji serverov alebo databáz a takisto má vedomosti aj z oblasti machine learning.

Náš biznis manager, Paul Vasin, vyvinul reklamnú sieť a technológie pre Begun- prvý kontextový reklamný servis v Rusku. Náš senior developer Andrey Tsvetkov sa vo video reklamách skutočne vyzná. Pomáha nám pri RTB online aukciách alebo reklamných softvéroch, ako napríklad Weborama a Buzzoola.

Dmitry Solodkiy je expert na spracovávanie analytických dát. Takisto patrí medzi pionierov pre blockchain technológiu a má titul z ekonómie z University of Bonn. Anton Noginov je profesionál v konštrukcií high-load systémov, kryptografických algoritmov, blockchain vývoju a implementácií smart kontraktov. Peter Kozyakov a Alexander Vasilev sú prvotriednymi špecialistami na FinTech.

Kto je Alexander Shishow?

Zabudli ste opísať samého seba.

Ja pracujem v reklamných technológiách veľmi veľa rokov. Pracoval som na mnohých projektoch, ktoré využívali machine learning, vrátane spoločností ako Mirax Group alebo Creative Mob. Takisto som spustil projekt Botscanner, autonómny systém, ktorý kontroluje efektívnosť premávky.

Kto patrí medzi vašich poradcov?

Máme niekoľko veľmi rešpektovaných poradcov, ako napríklad: Gabriel Zanko, Andrew Playford, Mike Raitsyn, Julian Zegelman, Yaacov Bitton. Takisto do nášho tímu patrí aj Alexander Miheev, generálny riaditeľ GOSU Data Lab a niekdajší CEO MGID.

Vízia do budúcnosti?

Už ste spomenuli, že trh s video obsahmi je neobyčajne sľubný a má potenciál na obrovský rast. Aké miesto na tomto trhu bude o pár rokov zastávať Native Video Box? Plánujete niečo aj v tejto sfére?

Našim plánom je mať iba malú časť daného trhu, pár percent. Avšak, ak si vyjadríme tieto percentá prostredníctvom peňazí zistíme, že ide o stovky miliónov dolárov profitu.

Mohli by ste byť o niečo špecifickejší?

Našim cieľom je mať obrat okolo 88 miliónov dolárov za prvý rok z čoho máme v pláne vyplatiť až 66 miliónov dolárov našim stránkam a vlastníkom obsahu. Schválne sme sa rozhodli nedať všetky naše peniaze iba na vyplácanie profitov našim klientom. Dôvod, prečo náš projekt existuje je, aby poskytol výhodné služby pre všetky zúčastnené strany a aby sme im umožnili zvýšiť ich využívanie.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebookprípadne Instagram,    alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.