Bitcoin bublina
Bitcoin bublina. Zdroj: Shutterstock.com/Marko Aliaksandr

Bitcoin spolu s altcoinovým trhom v súčasnosti zažíva silnú korekciu a hodnoty digitálych aktív po celý rok 2022 klesajú. V čase písania článku sa cena BTC obchoduje na spotovej hodnote 16 700 dolárov, čo je z dlhodobého hľadiska stále vysoko. Je Bitcoin bublina, ktorá začala praskať?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že akékoľvek peniaze sú bublinou. Dôvod je jednoduchý – fiat peniaze nie sú kryté zlatom alebo inou komoditou. Súčasný peňažný systém je poháňaný dôverou, že za fiat peniaze si dokážeme kúpiť statky a služby. Hodnotu Bitcoinu tiež zabezpečuje dôvera, ktorá je iba v zárodku, keďže volatilita je stále vysoká. Takže samotná pozornosť ľudí poháňa cenu Bitcoinu smerom hore z dlhodobého hľadiska.

Je dôležité rozlišovať samotný Bitcoin a technológiu blockchain, ktorá predstavuje distribuovanú účtovnú knihu, kde sú zaznamenávané bitcoinové transakcie. Blockchain vytvoril novú a dôležitú oblasť inovácií a adopcia tejto technológie spôsobí vytvorenie jej trvalej hodnoty. Ak ale hovoríme o bubline, väčšina má na mysli samotnú cenu BTC.

Finančnú bublinu možno definovať ako zvýšenie cien aktív, ktoré nemožno odôvodniť jej základmi. Ekonomická bublina je potom obchodovanie s aktívom za cenu, ktorá výrazne prevyšuje vnútornú hodnotu aktíva. V histórii máme veľa príkladov bublín:

  • Holandská tulipánová mánia 1636-1637
  • Mississippi Company 1719-1720
  • Bublina ceny zlata 1975-1982
  • Dotcom bublina 1995-2001
  • Americká realitná bublina 2000-2008
Bublina a jej fázy
Bublina a jej fázy. Zdroj: listenmoneymatters

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Je Bitcoin v bubline?

Základy Bitcoinu a jeho vnútorná hodnota sa v čase zvyšujú. Existuje mnoho vývojárov, ktorí pracujú na zlepšovaní ekosystému. Na druhej strane Bitcoin spĺňa niektoré znaky bubliny, no v minulosti zažil už viaceré špekulatívne cykly. Napriek tomu sa zásadne líši od tradičných aktív.

Odpoveď na otázku, či je Bitcoin v bubline nemá jednoznačnú odpoveď. Prečo? Hoci sa Bitcoin môže správať ako bublina, stále si udržuje pomerne vysokú hodnotu aj po 13 rokoch. Napriek hlbokej korekcii v roku 2022 ani zďaleka cena neklesla na hodnoty blízke nule. Je to mladá trieda aktív, ktorá musí prejsť mnohými cenovými bublinami, kým konečne dospeje.

Bitcoin je prvé jedinečné digitálne aktívum svojho druhu a do značnej miery pripomína sociálny experiment v ranej fáze. Aj keď si stále drží slušnú hodnotu, vyvarujte sa panike a unáhleným nákupom, pretože trh je náchylný na manipuláciu.

Mohlo by ťa zaujímať: Analýza Bitcoinu: – pripravení na ďalší pokles?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance