Návod na burzu Bitfinex
Návod na burzu Bitfinex. Zdroj: Shutterstock.com/dennizn

Bitfinex je známa kryptomenová burza, ktorá bola založená v Hongkongu, kde aj sídli od roku 2012. Burza existuje takmer celú históriu kryptomien a zaraďuje sa medzi tie najstaršie. Dovtedy totiž väčšina transakcií prebiehala iba cez Bitcoin a veľakrát aj bez účasti tretích strán. Založenie burzy v tomto roku preto znamenalo riskantný krok. Napriek tomu je tu kryptomenová burza Bitfinex s nami až dodnes. Predstavujeme vám veľký Bitfinex návod a zároveň aj súčasťou článku je Bitfinex recenzia, aby ste sa vedeli zorientovať na tejto burze.

Na Bitfinexe môžete nakupovať a predávať stovky kryptomien od BTC až po nízko kapitalizované coiny. Takéto široké spektrum, samozrejme, Bitfinex neposkytoval od roku 2012, ale postupne služby rozširoval. Dokonca ešte v roku 2018 ponúkali iba okolo 15 aktív.

Získaj doživotnú zľavu na obchodovanie vytvorením si účtu cez náš link.

»»»Chcem začať obchodovať na Bitfinexe!«««

Čo sa týka objemu obchodovania, tak Bitfinex je jedna z top kryptomenových búrz na svete. Podľa rebríčku stránky Coinmarketcap sa burza Bitfinex nachádza na 6. mieste, čo je vysoký rating. Donedávna však Bitfinex disponoval v porovnaní s konkurenciou ešte vyššími objemami, no medzičasom sa dostali do popredia iné burzy. Nasledujúca tabuľka zobrazuje top 10 búrz na platforme Coinmarketcap z dňa 20. 10. 2021.

TOP 10 búrz. Zdroj: Coinmarketcap
TOP 10 búrz. Zdroj: Coinmarketcap

Registrácia účtu – Bitfinex návod

Po návšteve stránky bitfinex.com je potrebné kliknúť v pravom hornom rohu na Sign Up. Následne sa vám zobrazí tabuľka, kde je potrebné zapísať nasledujúce údaje:

 • Username – meno vášho účtu
 • Email – vaša e-mailová schránka
 • Password – vaše heslo, ktoré je potrebné zapísať na potvrdenie dvakrát
 • Timezone – zadáte (GMT+01:00) Bratislava
 • Referrer code – v prípade, že máte odkaz od existujúceho užívateľa, tak tu môžete zadať jeho referal
 • Captcha text – opíšete text, ktorý je napravo dole a tým potvrdíte, že nie ste robot
Registrácia účtu. Zdroj: Bitfinex
Registrácia účtu. Zdroj: Bitfinex

Po prvom prihlásení uvidíte domovskú stránku, kde dostanete upozornenie, že pre používanie burzy Bitfinex musíte nastaviť dvojfaktorové overenie 2FA a taktiež, že si musíte overiť účet cez KYC. Práve tieto dve nastavenia sú to prvé, čo po prihlásení urobíte.

Získaj doživotnú zľavu na obchodovanie vytvorením si účtu cez náš link.

»»»Chcem začať obchodovať na Bitfinexe!«««

Dvojfaktorové overenie

Dvojfaktorové overenie je na burze Bitfinex povinné. Už na domovskej stránke vidíte túto sekciu a stačí iba trochu scrollovať nadol.

2FA. Zdroj: Bitfinex
2FA. Zdroj: Bitfinex

V tejto sekcii musíte zvážiť dostupné možnosti zvýšenia zabezpečenia vášho účtu. Vďaka dvojfaktorovému overeniu sa váš účet stane oveľa bezpečnejším. Vidíte, že na výber je možnosť:

 • Fyzický bezpečnostný kľúč FIDO Universal 2nd Factor (U2F)
 • Google Android/iPhone aplikácia Authenticator (2FA)

Ak povolíte obidve metódy dvojfaktorového overenia, prednosť bude mať U2F pred 2FA. Obidve možnosti však poskytujú rovnaký prístup a povolenie. Jediným rozdielom je iba stupeň ochrany.

U2F

Universal 2nd Factor (U2F) je otvorený autentifikačný štandard pôvodne vyvinutý spoločnosťami Google, Yubico a NXP Semiconductors, ktorý posilňuje a zjednodušuje dvojfaktorové overovanie pomocou špecializovaného zabezpečovacieho zariadenia NFC, Bluetooth alebo USB, ako je napríklad peňaženka Yubikey alebo Ledger.

Bezpečnostný kľúč U2F je možné použiť ako dodatočnú metódu silného, ​​ľahko použiteľného a vysoko súkromného druhého faktora overovania pred prihlásením, zmenami hesla, vytvorením kľúča API, úpravami účtu, zmenami citlivých bezpečnostných opatrení a potvrdzovaním výberov.

Ak má váš účet U2F aj Google Authenticator, môžete aktivovať záložnú možnosť Jednorazové heslo (OTP). Ak ste stratili alebo nesprávne vložili kľúč U2F, táto možnosť vám udelí prístup k vášmu účtu Bitfinex prostredníctvom overovacieho kódu Google.

Predtým, ako nastavíte U2F, je odporúčané používať aktuálnu verziu prehliadača Chrome (alebo moderného prehliadača s podporou U2F).

U2F. Zdroj: Bitfinex
U2F. Zdroj: Bitfinex

Následne zadáte názov vášho zariadenia a stlačíte Begin device registration. To znamená, že registrujete vaše zariadenie ako druhý faktor overenia. Následne zadáte váš bezpečnostný kľúč alebo vložíte zariadenie do USB portu.

2FA

Ak si zvolíte druhú možnosť dvojfaktorového overenia, tak najprv si musíte stiahnuť aplikáciu Google Authenticator do zariadenia Android alebo iOS.

2FA. Zdroj: Bitfinex
2FA. Zdroj: Bitfinex

Zobrazí sa vám QR kód, ktorý oskenujete do aplikácie Google Authenticator. Následne je potrebné uložiť si aj Account token, resp. kľúč, ktorý budete potrebovať v prípade, že nebudete mať prístup k aplikácii od Googlu. Po oskenovaní QR kódu opíšete do políčka 6 miestne číslo a dáte Enable. Posledný krok je, že musíte ísť do emailu, kde potvrdíte autentifikáciu.

Dokončenie 2FA. Zdroj: Bitfinex
Dokončenie 2FA. Zdroj: Bitfinex

Verifikácia účtu

Na to, aby ste sa dostali do sekcie verifikácia, musíme kliknúť na domovskej stránke na políčko Verification.

Verifikácia. Zdroj: Bitfinex
Verifikácia. Zdroj: Bitfinex

Následne sa vám zobrazia stupne verifikácie pre fyzické osoby aj podniky. Ďalší obrázok zobrazuje stupne verifikácie pre jednotlivcov a výhody, ktoré verifikáciou získate.

Existujú teda 4 stupne verifikovaného účtu pre jednotlivcov na burze Bitfinex:

 • Basic
 • Basic Plus
 • Intermediate
 • Full

Po rozkliknutí Start verification Basic Plus sa vám zobrazí možnosť zvoliť si dokument, podľa ktorého prebehne verifikácia. Musíte teda splniť 3 základné kroky:

 1. Vybrať typ dokumentu, ktorým sa chcete verifikovať
 2. Oskenovať dokument
 3. Urobiť si selfie fotku
Stupne verifikácie. Zdroj: Bitfinex
Stupne verifikácie. Zdroj: Bitfinex

Po rozkliknutí Start verification intermediate a Full sa vám zobrazí nasledujúci obrázok, kde si môžete sledovať, ktorú časť verifikácie spĺňate a ktorú nie. Základné kroky pre úspešné kompletné verifikovanie účtu sú:

 1. Osobné údaje meno a kontakt na vás
 2. Vaša adresa
 3. Identifikovanie na základe dokumentu
 4. Absolvovanie finančného dotazníka
 5. KYC
Verifikácia Intermediate a full. Zdroj: Bitfinex
Verifikácia Intermediate a full. Zdroj: Bitfinex

Verifikácia však nie je potrebná, ak obchodujete len s kryptomenami. Ak si však prajete vkladať a vyberať fiat meny, je potrebné verifikáciu vykonať. Bitfinex verifikáciu po vás však môže chcieť aj tak, a to v prípade, že na platforme výrazne zvýšite svoju aktivitu.

Aby ste mohli začať obchodovať, na vašom účte musia byť finančné prostriedky. Okrem kryptomien, ktoré môžete vložiť cez virtuálnu peňaženku, Bitfinex akceptuje tiež vklady v dolároch a eurách. Tie je možné vkladať a vyberať bankovým prevodom.

Získaj doživotnú zľavu na obchodovanie vytvorením si účtu cez náš link.

»»»Chcem začať obchodovať na Bitfinexe!«««

Vklad na účet

Na váš účet na Bitfinexe môžete vkladať prakticky v ktorejkoľvek kryptomene, v ktorej sa dá na burze obchodovať. Žiadny minimálny vklad nie je, môžete teda vložiť ľubovoľné množstvo, ak máte už účet aktivovaný. Avšak ak je vklad v prepočte na doláre nižšie ako 1 000 USD, je na vklad uvalený tzv. Small deposit fee. Ide o hodnotu približne 0.0004 BTC.

Pre vklad použite tlačidlo Wallet -> Deposit vpravo hore na domovskej stránke. Potom si vyberiete zo zoznamu kryptomenu, v ktorej chcete vklad vykonať. Následne len postupujte podľa návodu. Väčšinou je treba len nechať si vygenerovať adresu peňaženky a na ňu vklad zaslať. Taktiež si po rozkliknutí kryptomeny môžete zvoliť, či chcete zaslať kryptomenu na Exchange, Margin alebo Funding adresu. Adresy si viete generovať aj opätovne.

Vklad na burzu. Zdroj: Bitfinex
Vklad na burzu. Zdroj: Bitfinex

Na predošlom obrázku je možné taktiež vidieť, akými všetkými možnými depozitmi burza disponuje. Ide predovšetkým o:

 • Vklad prostredníctvom karty
 • Vklad cez bankový prevod
 • Tether
 • Vklad kryptomeny

Obchodná platforma Bitfinex

Obchodná platforma Bitfinex je veľmi podarená a vďaka pokročilým funkciám a nástrojom ju ocení mnoho traderov a investorov. Výhodou je, že platformu si môže každý nastaviť podľa vlastných preferencií. Ďalšou výhodou je, že platforma poskytuje priame napojenie na softvérového poskytovateľa tradingview.com. To znamená, že do grafu si môže každý pridať pomocné indikátory alebo kresliť trendové čiary a podobne. Vďaka jednoduchému rozhraniu sa na platforme Bitfinex nestratí ani nováčik. Čo sa týka obchodovania, Bitfinex určite ponúka jeden z najlepších priestorov na realizovanie obchodov a používanie nadštandardných funkcií a nástrojov.

Pre nováčikov však môže byť spočiatku náročné zorientovať sa na obchodnej platforme Bitfinex. Burza totižto už na začiatku oznamuje každému používateľovi, že ide o skúsenú platformu pre skúsených obchodníkov. V porovnaní s konkurenciou preto môže byť mnoho nováčikov prekvapených komplexnosťou platformy. Môže sa stať, že mnoho obchodníkov na začiatku uprednostní konkurenčné burzy. Ak sa však napriek tomu nováčik rozhodne, že pôjde obchodovať na Bitfinex, napriek tomu je dosť možné, že časom sa naučí aj pokročilé funkcie, ktoré platforma ponúka.

Na burze viete obchodovať highcapové mince až po nízko kapitalizované coiny. Likvidita na burze taktiež nie je žiadnym problémom. Platforma teda ponúka nakupovanie a predávanie množstva digitálnych mien. Tie môžete prevažne obchodovať voči americkému doláru alebo Bitcoinu. Burza však ponúka aj obchodovanie menej známych mincí v páre s Ethereom.

Rozhranie obchodnej platformy – Bitfinex recenzia

Teraz sa pozrieme na rozhranie obchodnej platformy burzy a vysvetlíme si, čo znamenajú jednotlivé sekcie. Nasledujúci obrázok zobrazuje rozhranie. Ak sa chcete dostať do tejto platformy, musíte stlačiť políčko Trading vľavo hore.

Platforma Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
Platforma Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
 1. Hlavička – v tejto sekcii sa viete pohybovať medzi obchodnou platformou alebo domovskou stránkou. Taktiež sa viete dostať na derivátovú burzu, financovanie, lending a mnoho ďalšieho. Napravo ďalej máte prístup k vašim peňaženkám a rôznym nastaveniam vášho profilu. Viete si tu nastaviť notifikácie a taktiež meniť layout rozhrania a prispôsobiť ho vašim potrebám.
 2. Novinky – v tejto časti vám burza poskytuje najnovšie novinky zo sveta kryptomien a najdôležitejšie notifikácie.
 3. Menové páry – v tejto časti si viete vybrať menový pár, ktorý chcete obchodovať. Vyberáte si tu aj medzi typom Trading, Derivatives, Funding a Securities.
 4. Cenový graf – je spárovaný s platformou Tradingview a poskytuje všetky informácie potrebné k vykonávaniu obchodov.
 5. Order form – v tejto sekcii zadávate konkrétny typ a konkrétne podmienky obchodu. Bitfinex bezkonkurenčne poskytuje nespočetné množstvo typov obchodov. Pod objednávkou je taktiež zhrnutie, ktoré ukazuje váš zostatok, ktorý je možné obchodovať a mnohé ďalšie informácie.
 6. Pozície a objednávky – v tejto sekcii sa vám zobrazujú vaše konkrétne otvorené pozície a uzavreté objednávky s ich históriou. Vidíte tu aj hĺbku grafu, teda na akej cene majú prevahu býky alebo medvede.
 7. Likvidácie – táto sekcia poskytuje zoznam likvidácií.
 8. Order book – ide o knihu objednávok so zoznamom pokynov, ktoré burza používa na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich.
 9. Obchody – tu je chronologický zoznam jednotlivých obchodov, ktoré boli zrealizované.

Obchodovanie na burze – Bitfinex návod

Na burze rovnako ako na väčšine konkurenčných búrz existujú dva typy obchodníkov: tvorca a príjemca. Obchodovanie je veľmi jednoduché, hoci spočiatku môže byť neprehľadné hlavne pre vysoký počet typov obchodov. Základom však je, že tvorca vytvorí limitnú objednávku na nákup alebo predaj s konkrétnym množstvom meny za určitú cenu. Následne sa jeho objednávka zaradí do order booku medzi ostatné ponuky. Ostáva už len počkať, kým sa nájde protistrana, ktorá bude súhlasiť s podmienkami. V tejto sekcii si priblížime jednotlivé typy obchodov, ktoré je možné realizovať na obchodnej platforme.

Typy obchodov. Zdroj: Bitfinex
Typy obchodov. Zdroj: Bitfinex

Predtým, ako pôjdeme na jednotlivý typy objednávok, vysvetlime si niektoré pojmy a skratky.

OCO – Táto možnosť vám umožňuje zadať pár príkazov, pričom sa stanoví, že ak sa jeden príkaz vykoná úplne alebo čiastočne, druhý príkaz sa automaticky zruší. Príkaz jeden ruší druhý, teda kombinuje stop príkaz s limitným príkazom. Táto možnosť vám umožňuje umiestniť príkazy Take profit a Stop loss pre vašu pozíciu (iba pre limitné objednávky).

Hidden – Táto možnosť vám umožňuje zadať objednávku do knihy, ale nezobrazovať ju iným obchodníkom. Cena/čas priorita je rovnaká ako pri zobrazenom pokyne, ale skrytý pokyn bude vždy platiť poplatok „príjemcu”, zatiaľ čo tí, ktorí obchodujú proti skrytému pokynu, zaplatia poplatok „tvorcu”.

Post only – Limitné objednávky „Post only” sú objednávky, ktoré vám umožňujú uistiť sa, že vždy zaplatíte poplatok tvorcu. Po zadaní limitnej objednávky sa buď vloží do knihy objednávok, alebo sa zruší (iba pre limitné objednávky).

TIF – Time in Force – tu zadajte dátum a čas automatického zrušenia objednávky.

Visible on hit – Zvyšná časť skrytej objednávky bude viditeľná po prvom zásahu (čiastočné vykonanie).

Získaj doživotnú zľavu na obchodovanie vytvorením si účtu cez náš link.

»»»Chcem začať obchodovať na Bitfinexe!«««

Limit – Bitfinex návod

Prvou možnosťou obchodovania je Limit. V prípade, že si zvolíte možnosť Limit, máte na výber nastavenie konkrétnej ceny, za ktorú plánujete isté množstvo kryptomeny predávať, resp. nakupovať. Limitná cena však nie je spotová cena, to znamená, že vaša limitná objednávka bude zaradená do order booku. V order booku objednávka počká na protistranu, ktorá bude súhlasiť s vašimi podmienkami obchodu. To znamená, že limitná objednávka nemusí byť vyplnená nikdy, resp. môže sa naplniť okamžite.

Príklad limit na nákup

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limitný nákup = 46 500 $

Trhová, resp. spotová cena sa nachádza na hladine 47 870 $. Vy však očakávate, že sa cena najbližšie odrazí od supportu 46 500 $, čo znamená, že ide o nákupnú zónu. Vy plánujete nakupovať práve na hladine 46 500 $ v očakávaní, že následne pôjde cena nahor. Zadávate teda nákupy príkaz limit s hodnotou 46 500 $. Teraz vám len ostáva zadať množstvo kryptomeny, ktorú chcete nakupovať. V tomto konkrétnom príklade používame množstvo 1 BTC.

Limit nákup Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
Limit nákup Bitfinex. Zdroj: Bitfinex

Príklad limit na predaj

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limit predaj = 49 500 $

Teraz očakávame pri rovnakých cenách, že cena pôjde nahor, ale narazí na rezistenciu 49 500 $. Myslíme si, že tu cena vytvorí lokálne maximum, a preto zadávame príkaz na limit predaj s hodnotou 49 500 $. V tejto situácii vám len ostáva zadať množstvo kryptomeny, ktorú chcete predávať. V tomto konkrétnom príklade používame množstvo 1 BTC.

Limit predaj Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
Limit predaj Bitfinex. Zdroj: Bitfinex

Market

Pri tomto type príkazu obchodníci používajú spotovú cenu, resp. okamžitú. Výhodou je, že obchodníci nemusia čakať na protistranu, ale obchod je zrealizovaný okamžite. Dokonca nemusíte zadávať ani cenu, pretože burza vám sama ponúkne aktuálnu. Jediné, čo potrebujete urobiť, je zadať množstvo kryptomeny, ktorú chcete nakúpiť alebo predávať. V tomto konkrétnom príklade používame množstvo 1 BTC.

Market príkaz Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
Market príkaz Bitfinex. Zdroj: Bitfinex

Stop

Príkaz Stop je možné použiť v režime obchodovania Exchange aj Margin. Častejšie sa však používa ako príkaz Stop loss, ak sa trh pohybuje oproti pozícii s otvorenou maržou. Stop príkazy sa úplne vykonajú ako trhový príkaz, len čo sa dosiahne spúšťacia cena.

Príklad stop na predaj: Ak je aktuálna trhová cena 50 000 $, obchodník na long pozícii môže chcieť predať, ak cena dosiahne 49 500 $. V tomto prípade sa použije stop na predaj za 49 500 $. V tomto konkrétnom príklade používame množstvo 1 BTC.

Stop príkaz na predaj. Zdroj: Bitfinex
Stop príkaz na predaj. Zdroj: Bitfinex

Obchodník by v prípade shortovania zastavil nákup nad aktuálnou cenou. To znamená, že ak sa trh pohybuje v ich prospech (ide hore), môžu znížiť svoje straty uzatvorením alebo znížením svojej krátkej pozície nákupom.

Príklad stop na nákup: Ak je aktuálna trhová cena 50 000 $, obchodník na short pozícii môže chcieť kúpiť, ak cena dosiahne 50 500 $. V tomto prípade sa použije stop na nákup za 50 500 $. V tomto konkrétnom príklade používame množstvo 1 BTC.

Stop príkaz na nákup. Zdroj: Bitfinex
Stop príkaz na nákup. Zdroj: Bitfinex

Stop limit – Bitfinex návod

Ďalšou možnosťou obchodovania na trhu je Stop limit. V podstate vytvárate rovnaké limitné objednávky ako v prípade trhu limit, ale cena musí splniť podmienku a prekonať stop cenu.

 • Stop price – na tejto hodnote sa vytvorí limit príkaz, ktorý sa zapíše v order booku. Stop cena je teda podmienka, ktorá má byť splnená, aby cena vytvorila limit objednávku.
 • Limit price – je to cena, za ktorú je nákup, resp. predaj zrealizovaný. Ide o limit objednávku, ktorá vznikne, ak cena prerazí Stop cenu.
 • Amount – množstvo kryptomeny, ktorú plánujete obchodovať.

Príklad Stop limitu na nákup

Predpokladajme, že trhová cena je 30 000 $ a vy chcete nakúpiť v prípade, že býčí trend bude pokračovať. Vy ale nechcete za BTC platiť príliš veľa. Preto keď cena začne prudko stúpať, limitujeme cenu, ktorú budete musieť zaplatiť.

Očakávame, že cena 31 000 $ je zlomová cena, keď Bitcoin začne stúpať. Použijeme príkaz Stop limit na nákup s hodnotami stop cena 31 000 $ a limit cena 31 500 $. To znamená, že keď Bitcoin prekoná 31 000 $, bude zadaný limit príkaz na nákup Bitcoinu za 31 500 $. Rozdiel medzi stop a limit cenou je spread, ktorý slúži na to, aby sa vám zvýšila pravdepodobnosť vyplnenia celej objednávky a nie len jej časti.

Stop-limit príkaz na nákup. Zdroj: Bitfinex
Stop-limit príkaz na nákup. Zdroj: Bitfinex

Príklad Stop limitu na predaj

Vlastníte BTC, ktorý ste nakúpili za cenu 28 500 $. Cena medzitým narástla na 30 000 $. Chcete predísť stratám a preto nastavujete príkaz Stop limit na predaj s parametrami stop cena 28 900 $ a limit cena 28 500 $. To znamená, že ak cena dosiahne 28 900 $, tak vznikne limit príkaz na predaj BTC za 28 500 $ (vaša pôvodná nákupná cena).

Stop-limit príkaz na predaj. Zdroj: Bitfinex
Stop-limit príkaz na predaj. Zdroj: Bitfinex

Trailing stop – Bitfinex návod

Pokyn Trailing Stop poskytuje flexibilitu oproti pokynu stop tým, že sa vykoná len vtedy, keď trh ide proti vám o definovanú cenovú vzdialenosť. Na ochranu zisku teda môžete použiť príkaz na trailing stop.

Stop cena sa pohybuje za najziskovejšou ponukovou/dopytovou cenou dosiahnutou vo výške uvedenej ako cenová vzdialenosť. Ak sa spustí stop, zadá sa trhový príkaz.

Príklad na Trailing stop

Ak ste napríklad v long pozícii a súčasná najlepšia ponuková cena je 55 000 $ po rýchlom vzostupe z 54 000 $. Potom môžete nastaviť Trailing stop predaj s cenovou vzdialenosťou 100, čím sa vytvorí predajný stop príkaz na 54 900 $.

Predpokladajme, že najlepšia ponuková cena naďalej rastie na 56 000 $. V takom prípade Trailing Stop zodpovedajúcim spôsobom stúpa a vždy zostáva o 100 $ za najvyššou najlepšou ponukovou cenou. Hodnota tak stúpa na 55 900 $. Príkaz na predaj sa teda hýbe s cenou.

Trailing stop príkaz. Zdroj: Bitfinex
Trailing stop príkaz. Zdroj: Bitfinex

Fill or kill (FoK)

Objednávka Fill or Kill (FOK) je objednávka, ktorá musí byť vyplnená okamžite celá, za konkrétnu cenu alebo lepšiu, v opačnom prípade je zrušená.

Ak je napríklad najlepšia vyvolávacia cena BTC/USD 10 000 $ a za túto cenu sa predáva 1 BTC, potom s nákupným príkazom Fill or Kill v hodnote 1 BTC za 10 000 $ bude vaša objednávka zrealizovaná. Ak na druhej strane zadáte príkaz Fill or Kill na 1,1 BTC za 10 000 $, vaša objednávka bude okamžite úplne zrušená a nebude sa vôbec vykonávať.

Fill or Kill príkaz. Zdroj: Bitfinex
Fill or Kill príkaz. Zdroj: Bitfinex

Immediate or Cancel (IoC)

Immediate or Cancel (IOC) príkaz vyžaduje okamžité vykonanie celého príkazu alebo jeho časti a všetky nevyplnené časti objednávky sa rušia. Pri tomto type príkazu je možné vykonať čiastočné vyplnenie, na rozdiel od príkazu typu Fill or kill, ktorý je potrebné ihneď vyplniť celý alebo zrušiť.

Ak je napríklad najlepšia vyvolávacia cena BTC/USD 10 000 $ a za túto cenu sa predáva 1 BTC, potom s IoC na nákup vo výške 1,1 BTC za 10 000 $ vyplní objednávku v sume 1 BTC a zruší zostávajúcu objednávku vo výške 0,1 BTC.

Immediate or Cancel príkaz. Zdroj: Bitfinex
Immediate or Cancel príkaz. Zdroj: Bitfinex

Scaled order

Nástroj Scaled Order je algoritmus navrhnutý tak, aby vám umožnil tráviť menej času zadávaním objednávok a viac času zameraním sa na vašu stratégiu. Algoritmus automaticky vytvára viacero limitných príkazov v rámci užívateľom stanoveného cenového rozsahu. Tento nástroj tiež poskytuje kontrolu nad rozmanitosťou a distribúciou objednávok v rámci cenového rozpätia.

Získaj doživotnú zľavu na obchodovanie vytvorením si účtu cez náš link.

»»»Chcem začať obchodovať na Bitfinexe!«««

Derivátová burza Bitfinex

Derivátová burza vám poskytuje možnosť obchodovať na pákový efekt. Výšku páky si viete zvoliť až do 100 násobku. Teraz si vysvetlíme, aké výhody a nevýhody prináša obchodovanie s pákou. Veľkosť páky viete nastaviť jednoducho posunutím kurzorom myši na osi od 1 po 100.

Pákový efekt. Zdroj: Bitfinex
Pákový efekt. Zdroj: Bitfinex

Čím je vyššia páka, tým je vyšší potenciál zisku, ale zároveň stúpa aj riziko. Čím vyššiu páku zvolíte, tým bližšie vznikne likvidačná cena pri aktuálnej spotovej cene. To znamená, že keď je likvidačná cena veľmi blízko, tak je dosť pravdepodobné, že vaša pozícia bude zlikvidovaná. Preto väčšinou neodporúčame obchodovať pomocou finančnej páky, pretože kryptomeny sú veľmi volatilné.

Funding

Maržové financovanie na Bitfinexe ide ruka v ruke s obchodovaním s maržou. Prostredníctvom maržového financovania môžete prostredníctvom platformy financovania P2P (Peer to Peer) poskytovať finančné prostriedky, ktoré môžu obchodníci použiť pri obchodovaní s maržami a vytvárať generovaný úrok. Ak nie ste obchodník a preferujete bezpečnejšie investície, táto funkcia je pre vás.

Bitfinex vám umožňuje poskytnúť financovanie v akejkoľvek z rôznych mien financovania, ktoré sú k dispozícii na obchodovanie s maržou. Keď máte tieto finančné prostriedky vo svojej peňaženke financovania, potom si môžete vybrať svoje vlastné zvolené podmienky (miera financovania, trvanie a suma) a vytvoriť tak ponuku financovania, ktorá sa vykoná ako každá objednávka v knihe objednávok, len čo sa zhoduje s ponukou. Bude vám vyplácaný úrok v sadzbe, ktorú nastavíte, kým vám príjemca finančných prostriedkov nevráti finančné prostriedky.

Prejdite na stránku financovania a rovnako ako pri vytváraní obchodného príkazu, aj tu budete musieť vytvoriť príkaz na financovanie, v ktorom budú uvedené podrobnosti o vašej ponuke financovania.

 • Rate – toto je úroková sadzba, ktorú môžete zadať ručne. Aktuálny trh financovania si môžete prezrieť prostredníctvom knihy financovania.
 • Period – toto je obdobie, na ktoré si chcete požičať svoje finančné prostriedky, minimálne dva dni a maximálne 120 dní.
 • Amount – množstvo prostriedkov, ktoré sprístupníte v aktuálnej ponuke.
 • FBR – Flash Return Rate je dynamická sadzba vypočítaná ako priemer všetkých pozícií s pevnou sadzbou. Flash Return Rate (FRR) sa aktualizuje raz za hodinu.
 • FRR delta Variable – Delta FRR je dynamická sadzba, ktorá vám umožňuje zadať posun voči Flash return rate. Napríklad, ak zadáte deltu 0,001, keď je FRR 0,045, vypočítaná sadzba bude 0,046. Po spárovaní sa sadzba stane statickou a už sa nebude aktualizovať voči FRR.
 • FRR delta Fixed – Rovnako ako Variable FRR, zostáva statická (offset je vypočítaný pôvodným FRR a nemení sa, ak sa FRR zmení)
Funding príkaz. Zdroj: Bitfinex
Funding príkaz. Zdroj: Bitfinex

Lending Pro – Bitfinex návod

Lending Pro je vysoko prispôsobiteľný nástroj, ktorý využíva automatizované technológie a pokročilé funkcie na správu pôžičiek na základe špecifikácií používateľa a trhových podmienok.

Zahŕňa grafy a nástroje, ktoré vám umožňujú ľahko sledovať zostatok, porozumieť výkonu a potenciálne zvýšiť svoje zárobky automatizáciou správy kryptofinancovania na portáli pre pôžičky typu Peer to Peer Bitfinex. Do rozhrania sa dostanete vľavo hore cez Funding -> Lending Pro.

Lending Pro. Zdroj: Bitfinex
Lending Pro. Zdroj: Bitfinex

Borrow

Bitfinex Borrow je platforma financovania typu Peer to Peer (P2P), ktorá vám umožňuje požičiavať si finančné prostriedky od iných používateľov pomocou vašej kryptomeny alebo fiat aktív ako kolaterálu. Toto financovanie vám umožňuje požičať si za vaše existujúce aktíva. Prístup k tejto sekcii však vyžaduje verifikáciu účtu. Do rozhrania sa dostanete v ľavo hore cez Funding -> Borrow.

Borrow. Zdroj: Bitfinex
Borrow. Zdroj: Bitfinex

Secutities

Cenné papiere sú zameniteľné a obchodovateľné finančné produkty, ktoré sa používajú na získavanie finančných prostriedkov na verejných aj súkromných trhoch. Existujú predovšetkým tri typy cenných papierov:

 • majetkové – poskytujú vlastníkom vlastnícke práva.
 • dlhové – v podstate pôžičky splácané pravidelnými platbami.
 • hybridy – kombinujú aspekty dlhu a vlastného kapitálu.

Bitfinex Securities umožňuje firmám umožniť obchodovanie so svojimi tokenizovanými cennými papiermi buď prostredníctvom platformy na zvyšovanie kapitálu, alebo kótovaním priamo na burze.

Tokenizáciou ponúk, ako sú majetkové a dlhové cenné papiere, môžu spoločnosti umožniť transakcie svojich ponúk na burzách a medzi peňaženkami s rovnakou alebo podobnou technológiou, ktorá sa používa pre kryptomeny.

Tokenizácia ponúka výhody ako:

 • Okamžité vyrovnanie obchodu
 • Výbery a vklady overené blockchainom
 • Možnosť spravovať svoju vlastnú peňaženku pomocou vlastných kľúčov sa prenáša aj na ponuky tokenizovaných cenných papierov

OTC

Mnoho používateľov Bitfinexu prejavilo záujem o možnosť robiť väčšie obchody priamo s protistranou bez toho, aby museli prechádzať cez knihy verejných objednávok. Aby to bolo možné, spoločnosť Bitfinex ponúka nový obchod Over The Counter (OTC). Prostredníctvom OTC budú mať zákazníci prístup k likvidite digitálnej meny bez ovplyvnenia trhovej ceny.

Existujú dva spôsoby, ako využiť výhody OTC. K okamžitej likvidite môžete pristupovať prostredníctvom OTC Bitfinex alebo môžete obchodovať priamo s iným používateľom Bitfinexu.

Affiliate program

Do Affiliate programu sa dostanete cez More -> Affiliate program. Následne splníte 3 základné kroky:

 1. Vygenerujte odporúčací kód. Počet kódov, ktoré môžete vytvoriť, nie je obmedzený.
 2. Začnite zarábať. Podeľte sa o svoje odporúčacie kódy so svojou sociálnou sieťou alebo ich vložte do propagácie svojich webových stránok.
 3. Sledujte, ako vaše zárobky rastú, keď sa z vašich odporúčaní stanú partneri.

Nasledujúci obrázok poskytuje rozhranie affiliate programu. Tu môžete sledovať vaše zárobky z tohto programu.

Affiliate program. Zdroj: Bitfinex
Affiliate program. Zdroj: Bitfinex

Staking rewards

Do Staking rewards sa dostanete cez More -> Staking rewards. Bitfinex ponúka program Soft staking, ktorý umožňuje užívateľom získavať odmeny držaním určitých digitálnych tokenov.

Týždenné odmeny možno získať držaním tokenov podporovaných stakingom na platforme. Používatelia môžu obchodovať, ponúkať maržové financovanie a pokračovať v používaní tokenov tak, ako by to normálne robili v rámci platformy, a stále dostávajú svoje odmeny.

Tether

Stablecoin Tether pozná každý a bola to práve burza Bitfinex, ktorá ho svetu predstavila. Najprv sa nazýval Realcoin a až v roku 2014 bol premenovaný na Tether (USDT). Burza chcela poskytnúť svojim zákazníkom presun aktív do stabilnejšieho aktíva, ale nie do fiat meny. Výhodou USDT je, že je krytý americkým dolárom 1:1. Či je naozaj krytý americkým dolárom tak, ako to tvrdí burza, vedia iba oni.

Zámer a nápad to bol však dobrý, pretože obchodníci majú možnosť ochrániť svoje prostriedky pred výkyvom trhu. Nemusia dokonca ani prevádzať peniaze do fiat meny, ale stále ich môžu držať v Tetheri.

Získaj doživotnú zľavu na obchodovanie vytvorením si účtu cez náš link.

»»»Chcem začať obchodovať na Bitfinexe!«««

Hlavné poplatky

Vaše aktuálne poplatky si viete pozrieť na odkaze bitfinex.com/fees. Burza rozdeľuje poplatky do nasledujúcich kategórií:

 • Trading poplatky

Poplatky za obchodovanie sa vzťahujú na poplatky, ktoré sa odpočítavajú pri obchodovaní na Bitfinexe a možno ich ďalej definovať ako poplatok za tvorcu alebo poplatok za príjemcu. Sadzba obchodného poplatku sa líši v závislosti od rôznych faktorov, ako je vaša obchodná aktivita za posledných 30 dní a množstvo tokenov UNUS, SED, LEO, ktoré držíte na svojom účte atď.

Poplatok príjemcu – Poplatky príjemcu sa platia, keď odstránite likviditu z knihy objednávok zadaním akéhokoľvek príkazu, ktorý sa vykoná oproti príkazu z knihy objednávok.

Poplatok tvorcu – Poplatky za tvorcu sa platia, keď do knihy objednávok pridáte likviditu zadaním limitnej objednávky pod cenu tickera na nákup a nad cenu tickera na predaj.

 • Depozitné poplatky

Za vklady kryptomien na Bitfinex neplatíte žiadne poplatky. Pri fiat vkladoch je poplatok 0,100 %, pričom minimálny poplatok je 60 dolárov.

 • Poplatky za výber

Poplatky za výber sú poplatky zaplatené spoločnosti Bitfinex pri výbere z platformy. Rôzne tokeny majú rôzne poplatky v závislosti od siete, spôsobov dopravy atď. Pre podrobnosti vám odporúčame skontrolovať stránku výberu tokenu, ktorý chcete vybrať, alebo si pozrieť stránku poplatkov.

Za výbery fiatu je poplatok 0,100 %, pričom minimálny poplatok je 60 USD.

Za expresné bankové prevody je poplatok 1 000 % s minimálnym poplatkom 100 USD.

Výbery na adresu iného používateľa Bitfinex sú bezplatné.

Ďalšie poplatky – Bitfinex recenzia

 • Funding maržové poplatky

Ako poskytovateľovi financovania (ak si požičiate svoje prostriedky na trhu financovania Bitfinex) vám bude účtovaný poplatok 15 % zo všetkých vygenerovaných príjmov z financovania.

Ak ste poskytli financovanie pomocou skrytej ponuky, potom sa z vašich príjmov z financovania účtuje poplatok vo výške 18 %.

 • Poplatky za deriváty

Poplatky za derivátové obchodovanie sa tiež účtujú v závislosti od toho, či je vaša objednávka príjemcom alebo tvorcom.

 • Borrow poplatky

Ak si požičiavate prostriedky prostredníctvom Bitfinex Borrow, pri vytvorení a vrátení úveru vám bude dvakrát účtovaný poplatok za tvorcu. Po prvé, poplatok za vytvorenie pôžičky, ktorý je rovnakou sumou ako váš poplatok za vytvorenie, ako by ste vytvorili pozíciu príkazu na pôžičku. Potom, keď vrátite požičané prostriedky, aby ste získali svoj kolaterál späť, budete musieť požiadať o pozíciu, a teda znova zaplatiť poplatky tvorcovi.

 • OTC poplatky

Za OTC obchody uskutočnené prostredníctvom Bitfinex OTC Desk sa neúčtuje žiadny obchodný poplatok.

Za OTC obchody, ktoré je potrebné dojednať pre okamžitú likviditu, je poplatok 10 bázických bodov na oboch stranách.

Získaj doživotnú zľavu na obchodovanie vytvorením si účtu cez náš link.

»»»Chcem začať obchodovať na Bitfinexe!«««

Záver – Bitfinex recenzia

Ako sme videli v návode, tak burza poskytuje mnoho možností na realizovanie obchodov. Ide o jednu z najväčších kryptomenových búrz na svete. Realizovanie obchodov a likvidita by nemali byť žiadnym problémom a to isté platí aj o bezpečnosti a zákazníckej podpore.

Zákaznícka podpora burzy funguje nepretržite non-stop a je chvályhodná. Odozva podpory burzy je takmer okamžitá a vyhovujúca požiadavkám zákazníkov.

Burza čelila rozsiahlemu útoku hackerov v roku 2016 a preto si kladie ako jednu z priorít práve bezpečnosť. Asi najdôležitejšie je povedať, že burza chráni väčšinu finančných prostriedkov na offline úložiskách a to približne z 99 %.

Celkovo tak môžeme hodnotiť burzu Bitfinex ako jednu z najviac dôveryhodných búrz na svete s obrovskou likviditou a objemami obchodovania.

Získaj doživotnú zľavu na obchodovanie vytvorením si účtu cez náš link.

»»»Chcem začať obchodovať na Bitfinexe!«««

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre