Slovenských penzistov čaká zmena. Termín výplaty dôchodkov sa tento mesiac mení

  • Sociálna poisťovňa chce v decembri vyhovieť poberateľom dôchodkov
  • Výplatné termíny niektorých z nich sa teda zmenia
Ekonomika Slovenských penzistov čaká zmena
Slovenských penzistov čaká zmena. Zdroj: Shutterstock.com/godongphoto, fizkes
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vianoce, ktoré sú už za rohom, ovplyvnia vyplácanie dôchodkov. Niektorí dôchodcovia tak svoj príspevok dostanú v predstihu, uvádza RTVS.

Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr uviedol, že kým počas roka poisťovňa dôchodky vypláca od 2. do 24. dňa v mesiaci, v predvianočnom období chce klientom z dôvodu blížiacich sa sviatkov vyjsť maximálne v ústrety.

„Dôchodcom, ktorí majú termín výplaty 22. a 24. decembra, vyplatíme ich dávky o niekoľko dní skôr. A to už v stredu 20. decembra 2023,” ozrejmuje Kontúr.

Zmení sa však aj termín januárového vyplácania. Ak má poberateľ termín výplaty 6. januára, príspevok v hotovosti na pošte obdrží o deň skôr – v piatok 5. januára 2024.

97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Vianočné prémie pre dôchodcov

Okrem klasickej penzie si však seniori ešte prilepšia. Ako uvádza TA3, Sociálna poisťovňa začala už 1. decembra vyplácať mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur. Okrem seniorov ho dostanú aj ostatní poberatelia dôchodkov.

Peniaze dostanú automaticky a nemusia o ne nikde žiadať.

Tento príspevok bol ešte v novembri schválení vládou a poslancami parlamentu. Ako uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, poberatelia príspevok obdržia najneskôr do 20. decembra 2023.

„V roku 2024 už doručíme ten skutočný 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku, čo bude v prípade starobných seniorov vyše 600 eur,” povedal.

Krátko pred Vianocami si tak prilepší zhruba 1,5 milióna Slovákov. Štát bude tento krok stáť 440 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať: Slováci sa rozlúčia s jedným typom diaľničnej známky. Aké budú ceny ostatných?

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.