Týmto rozhodnutím vláda obrala priemerného Slováka o desaťtisíce eur

  • Pravidlá druhého piliera sa menia
  • Tieto zmeny sa negatívne dotknú všetkých sporiteľov
Ekonomika Budúci dôchodok súčasných sporiteľov je ohrozený
Budúci dôchodok súčasných sporiteľov je ohrozený. Zdroj: shutterstock.com/vectorfusionart/perfectlab
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Druhý pilier bol vytvorený, aby si v ňom sporitelia ukladali peniaze na svoj budúci dôchodok. Svojím nastavením je to vlastne poistka budúcnosti pre tých, ktorí sú zamestnaní, aby sa nemuseli v budúcnosti spoliehať výhradne na štát.

Demografická štruktúra obyvateľov sa totiž mení. Populácia Slovenska starne a je možné, že na dôchodky budúcich dôchodcov jednoducho nebude mať kto odvádzať odvody a dane.

Nastavenie 2. piliera

Nastavenie je v súčasnosti také, že v roku 2023 bolo do druhého piliera odvádzaných 5,5 %. V roku 2024 to malo byť 5,75 %. Vláda to ale svojím rozhodnutím zmenila na 4 %. Ak si to prepočítame, zistíme, že tento nepatrný rozdiel môže byť v konečnom dôsledku kľúčový.

Príklad uvádza vo svojom článku Jozef Tvardzik. V príklade vykresľuje priemerného 35-ročného sporiteľa. Ten má mesačnú hrubú mzdu 1500 eur, čo bude priemer v roku 2024. Je neuveriteľné, že rozhodnutím vlády o znížení sadzby odvodov do druhého piliera na 4 % príde celkovo o sumu 35 000 eur.

„Inými slovami, ak by sa výška príspevkov nezmenila, pri odchode na dôchodok by mal v druhom pilieri našetrených o 35-tisíc eur viac, ako bude mať po tom, čo mu Ficova vláda príspevok zníži len na 4 % z hrubej mzdy.”

Podstatnou otázkou pre ľudí v strednom veku teda ostáva, či to budú mať kompenzované vyšším dôchodkom zo Sociálnej poisťovne. Odpoveď v súčasnosti neponúka žiadna politická strana a ani žiaden analytik. Namiesto toho, aby boli usporené peniaze uložené na konkrétnom účte na meno sporiteľa, kde by malo zabezpečené aj dedenie v prípade smrti, vymeníme tento stav za neistotu budúcnosti.

V to, že sa o nás štát postará, môžeme len dúfať. A to nie je dobrý obchod pre sporiteľov. Týmto rozhodnutím vláda potrestala zodpovedných sporiteľov, ktorí sa starajú o svoju budúcnosť. Namiesto toho pôjdu prostriedky do priebežného systému, kde sa v reálnom čase míňajú.

Ako si zabezpečiť dôchodok

Čo má robiť sporiteľ v druhom pilieri? Odpoveď dáva Jozef Mihál, jeden z najväčších odborníkov na sociálnu oblasť, na svojom facebookovom profile.

Treba jednoducho pokračovať v sporení. Nič iné sa aktuálne robiť nedá. O nastavení druhého piliera rozhoduje vláda a v konečnom dôsledku aj parlament. Je možné apelovať na politikov, aby toto nastavenie zmenili.

Druhou možnosťou je investovať. Dnešné možnosti ponúkajú nepreberné množstvo možností, a to aj veľmi konzervatívne. Ak jednoducho moci nezáleží na budúcnosti obyvateľov a na tom, aby mali dôchodky aspoň v reálnej úrovni aktuálnych seniorov, musia zobrať túto situáciu do vlastných rúk. 

Na trhu je niekoľko možností, ako pasívne investovať. Stačí si vybrať. Obľúbenou možnosťou v súčasnosti je investovanie do ETF fondov, ktoré kopírujú určité oblasti trhu, alebo napríklad konkrétne podkladové aktíva, akými sú aj kryptomeny. Každý investor si musí zvoliť svoju cestu. Je dôležité začať.

Mohlo by vás zaujať: Zem čelí extrémnej hrozbe. Tento jav môže už o pár dní spôsobiť ekonomické tsunami

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.