Slovenský supermarket prekvapil celú Európu. Je jediným svojho druhu

  • Slovenský supermarket získal medzinárodné ocenenie.
  • Unikátna bratislavská predajňa je jediná svojho druhu v celej Európe.
  • Zelený Kaufland je postavený z dreva a na jeho streche žijú rastliny aj živočíchy.
Novinky Kaufland získal ocenenie za zelený supermarket
Kaufland získal ocenenie za zelený supermarket. Zdroj: shutterstock.sk/Thaiview
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensku máme jeden mimoriadne výnimočný supermarket. Je jediným svojho druhu v celej Európe. Pred pár dňami dokonca predajňa získala špeciálne medzinárodné ocenenie. Obchod nájdeme v okrajovej časti Bratislavy a je unikátny v tom, že sa jedná o zelenú prevádzku.

Slovenský supermarket je celoeurópsky unikát

Kaufland otvoril 21. septembra 2023 unikátny supermarket. Vyrástol v bratislavskej časti Záhorská Bystrica. Pozoruhodná predajňa teraz získala prestížne ocenenie od spoločnosti EuropaProperty.com, ktorá hodnotí maloobchodné firmy v Európe.

Zelený Kaufland v Záhorskej Bystrici je predajňou budúcej generácie. Supermarket bol postavený tak, aby bol šetrný k životnému prostrediu. Jeho drevená stavba vyprodukuje počas svojej životnosti o 514 ton CO2  menej ako klasická železobetónová konštrukcia. Pre lepšiu predstavu, je to asi toľko znečistenia, koľko do ovzdušia vypustí osobné auto, ktoré najazdí viac ako 4 milióny kilometrov.

Paul Pauls, generálny riaditeľ Kaufland Slovenská republika v.o.s., vysvetlil:

Ide o nový prototyp predajne, ktorý bol naprojektovaný podľa zásad udržateľného stavebníctva. Predajňa je výnimočná v tom, že jej konštrukcia pozostáva zo 75 % dreva a stala sa tak prvou a zároveň jedinou Kaufland prevádzkou tohto typu v celej Európe.

Okrem drevenej stavby sa tento supermarket pýši aj dvoma zelenými strechami a vegetačnou stenou s rozlohou 200 metrov štvorcových. Tieto plochy vytvorili domov pre rôzne druhy rastlín aj živočíchov, prirodzeným spôsobom čistia prostredie, zachytávajú vodu, znižujú teplotu aj hlučnosť vo vnútornej časti prevádzky.

V tesnej blízkosti predajne vybudoval Kaufland aj hmyzí hotel na lúke plnej kvetov, aby podporil zachovanie biodiverzity v krajine.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Kaufland získal za túto predajňu medzinárodné ocenenie

Jedinečný zelený Kaufland ocenili zahraniční experti z oblasti nehnuteľností, ktorí mu udelili titul Malý maloobchodný projekt roka na 16. ročníku CEE Retail Awards, ktorý sa konal 8. februára 2024 vo Varšave.

Sven Reinhard, generálny riaditeľ spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s., povedal:

Získané ocenenia vnímame ako veľkú poctu a zároveň sú pre nás výzvou, aby sme v tejto úspešnej ceste naďalej pokračovali. Teší nás, že odborníkov z oblasti nehnuteľností zaujala práve naša jedinečná predajňa „Zelený Kaufland budúcej generácie”, pri stavbe ktorej sme využili drevo namiesto betónu. Má dve zelené strechy, bola naprojektovaná podľa zásad udržateľného stavebníctva aj certifikačného systému BREEAM Excellent a veríme, že sa stane inšpiráciou aj pre ostatné maloobchodné spoločnosti.

Obchodný reťazec Kaufland je známy svojím zodpovedným prístupom k udržateľnosti. V nedávnom článku sme vás informovali o tom, ako šikovne vyriešil problém s plastovým odpadom, ktorý nebolo možné recyklovať.

Prečítajte si aj: Zabudnite na predavačky. Obchodný reťazec na Slovensku otvorí predajne budúcnosti

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.