Slovensko, podobne ako aj ostatné európske ekonomiky, čelí vysokej inflácii, ktorá spôsobuje vyprázdňovanie vreciek. Napriek tomu sa zdá, že sme sa úspešne vyhli obávanej recesii, ako uvádza denník SME na základe tlačovej agentúry TASR. Oživenie by mohlo urýchliť podľa ministra financií, Michala Horvátha, aj čerpanie eurofondov.
Slovensko sa vyhlo recesii
Hospodárstvo signalizovali prvé oživenie už začiatkom roka 2023 v oblasti priemyselnej výroby a exportu. Dôležitým impulzom ale bude predovšetkým aj financovanie z eurofondov, ktoré sa dajú dočerpať v tomto roku zo starého programového obdobia.
Závislosť slovenskej ekonomiky od západných krajín eurozóny je pomerne vysoká a preto bude oživenie ovplyvňovať aj dianie v krajinách ako napríklad v Nemecku. Najväčšia európska ekonomika sa taktiež iba tesne vyhla recesii, čo do značnej miery ovplyvní aj Slovensko, keďže po Česku, Maďarsku a Holandsku, sme na Nemecku najviac závislou krajinou.
Oživenie ekonomiky sa blíži
Hlavným problémom na Slovensku je stále pomerne vysoká inflácia, ktorá je ďaleko nad priemerom eurozóny. Čerpanie z rezerv, ktoré sme nahromadili počas lockdownu narazilo kvôli inflácii na pomyselné dno. Nízka úroveň úspor v kombinácii s prudkým poklesom reálnych miezd spôsobuje ochudobnenie obyvateľstva, ktoré čaká na oživenie ekonomiky.
Oživenie má nastať až na prelome rokov 2023 a 2024, kedy by podľa predpovede Tradingeconomics mala inflácia klesnúť na úroveň okolo 5 %. V najbližších rokoch bude dôležite, aby reálne mzdy dobiehali rast cien. Súčasná situácia je totiž nepriaznivá, o čom sa viac dočítate v článku Slováci majú dôvod na plač. Toto je vývoj platov na Slovensku.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Z najhoršieho nie sme vonku
V čase písania článku inflácia na Slovensku klesla na 13,8 % a konečne sme sa dočkali poklesu cien v sektore potravín a nealkoholických nápojov z rekordnej úrovne 28,2 % na 25,4 %. Síce ide o pozitívny trend, no z najhoršieho nie sme vonku ani náhodou.
Okrem toho obyvatelia čelia vysokým životným nákladom, ktoré sa približujú západným ekonomikám, zatiaľ čo príjmy máme niekoľkonásobne nižšie. Vzniká priepasť, ktorá spôsobuje zadĺženie národa. S dlhom má problém aj samotný štát, keďže dlh verejnej správy na Slovensku dosiahol rekordnú úroveň 62,2 %.
Mohlo by ťa zaujímať: Chamtivosť bánk nemá hraníc. Rast úrokov nie je jediný dôvod drahých hypoték