Slovenské banky varujú. Hrozí, že prestanú poskytovať úvery

  • Vláda plánuje zaviesť mimoriadne zdanenie bánk.
  • Slovenská banková asociácia varuje, že banky nebudú schopné poskytovať úvery domácnostiam a podnikom.
Ekonomika Banky sa búria proti mimoriadnemu zdaneniu
Banky sa búria proti mimoriadnemu zdaneniu. Zdroj: shutterstock.com/Karolis Kavolelis/Stefan_Sutka/Cineberg
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Stav verejných financií je na Slovensku kritický. Vláda začala prijímať konsolidačné opatrenia, aby zmiernila riziko bankrotu krajiny. Vo svojom programovom vyhlásení vláda navrhla zaviesť bankovú daň. Slovenská banková asociácia (SBA) však varuje, že zavedenie takejto dane ohrozí schopnosť bánk poskytovať úvery domácnostiam aj firmám.

Banky nebudú schopné poskytovať úvery

Zavedenie bankovej dane bude mať výrazný vplyv na fungovanie celej slovenskej ekonomiky. „Daňové zaťaženie bánk na extrémne vysokej úrovni 45 % znamená, že finančné inštitúcie budú mať výrazne zúžený priestor na úverovanie tak bežných obyvateľov ako aj firiem,” uvádza SBA vo svojom stanovisku k navrhovanej bankovej dani.

Európska centrálna banka neodporúča zavedenie bankovej dane

SBA poukazuje na to, že aj Európska centrálna banka vo svojich vyjadreniach upozornila, že zavádzanie bankovej dane môže v niektorých európskych krajinách oslabiť schopnosť bánk poskytovať úvery rovnako domácnostiam ako aj podnikom.

Bankový sektor na Slovensku plní významnú stabilizačnú funkciu v domácej ekonomike. Podľa SBA v posledných štyroch rokoch banky nasmerovali viac ako polovicu zo svojich ziskov do vlastného kapitálu. Čím si udržali stabilitu aj v nepriaznivých makroekonomických podmienkach, ktoré sprevádzali krachy finančných inštitúcií v Spojených štátoch aj v Európe. Zároveň boli schopné významne zvýšiť objem poskytovaných úverov pre domácnosti aj firmy.

Súčasná vláda už pred voľbami opakovane avizovala, že navrhne mimoriadne zdanenie bánk, pre ich rekordné zisky. Slovenské banky ale oponujú a poukazujú na fakt, že ich ziskovosť je najnižšia spomedzi krajín východnej a strednej Európy a dokonca patrí medzi najnižšie zo štátov Európskej únie.

Rastúce zisky v bankovom sektore spôsobili prudký nárast úrokových sadzieb. Vďaka tomu banky dosiahli vyššiu stabilitu a priestor na poskytovanie úverov. „Dôležitým predpokladom stability bánk je dostatočná úroveň ich ziskovosti. Tá medziročne vzrástla viac ako o polovicu. Za rastom zisku stojí najmä nárast čistých úrokových príjmov a to najmä zo sektora podnikov. Úroková marža bánk sa vrátila na podstatne zdravšiu úroveň v porovnaní s minulou dekádou. Jej ďalší výraznejší rast sa však už neočakáva. Hlavným faktorom ďalšieho vývoja zisku bude stabilný rast úrokových príjmov, najmä z úverov na bývanie,” uviedol Vladimír Dvořáček, výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability Národnej banky Slovenska.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slováci nesúhlasia s mimoriadnym zdanením bánk

S mimoriadnym zdanením bánk nesúhlasí ani väčšina Slovákov. Ukázal to prieskum, ktorý robila SBA. 58 % respondentov si myslí, že „zdanenie bánk by sa nemalo zvyšovať, aby ľudia v prípade potreby dokázali získať úver ľahko a za priaznivých podmienok.” Ak banky stratia významnú časť zo svojich ziskov, dostupnosť úverov pre domácnosti aj firmy bude nižšia. Následkom toho dôjde k poklesu dopytu, spotrebe, investíciám a teda aj k poklesu celkového ekonomického rastu Slovenska.

Prečítajte si aj: Na Slovákov útočí nový investičný podvod. Zneužíva tvár známej značky

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.