Európska únia zavádza zmeny. Televízia, smartphone, či chladnička sa ale predražia

  • Európska únia zavádza právo na opravu spotrebičov aj po uplynutí záručnej lehoty
  • Toto opatrenie má však jeden háčik, výrobcovia budú mať náklady navyše, čo sa premietne do ceny tovarov
Novinky Európska únia zavádza právo na opravu
Európska únia zavádza právo na opravu. Zdroj: shutterstock.com/Dusan Petkovic
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Európska únia schválila novú legislatívu, ktorá spotrebiteľom v EÚ garantuje právo na opravu, ako informujú Európske noviny. Cieľom opatrenia je podporiť udržateľnú spotrebu.

Výrobcovia budú mať povinnosť opraviť poškodený tovar aj po uplynutí záručnej lehoty. Výsledkom by malo byť nižšie množstvo vyprodukovaného odpadu. Avšak má to háčik, Európania si pre tieto zmeny za tovary pravdepodobne priplatia.

Európska únia schválila právo na opravu tovaru

Rýchly technologický pokrok a vysoký konzum spôsobili, že spotrebitelia častokrát vyhadzujú spotrebný tovar, ktorý je možné opraviť. Len v EÚ sa každý rok vyprodukuje 261 miliónov ton emisií CO2 a 35 miliónov ton odpadu. Štúdia Európskej komisie zistila, že až 77 % obyvateľov EÚ by uprednostnilo opravu tovaru pred kúpou nového.

Europoslankyňa Monika Beňová uviedla, že „v štátoch Európskej únie každoročne vznikne viac ako štyri miliardy ton elektronického odpadu. Zníženie jeho produkcie si vyžaduje aj ďalšie posilnenie možností týkajúcich sa opráv a zlepšenie ich dostupnosti pre spotrebiteľov. Ide o súčasť podpory obehového hospodárstva a efektívnejšieho využívania zdrojov.”

Podľa návrhu novej európskej legislatívy budú mať predajcovia povinnosť zabezpečiť opravu výrobku aj v prípade, že bude rovnako nákladná ako nový tovar. Pre výrobcov to automatický znamená náklady navyše. Budú musieť vyrábať a skladovať súčiastky pre staré zariadenia, ktoré už aktuálne v ponuke nemajú.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zmena prinesie výrobcom vyššie náklady, čo sa premietne do ceny produktov

Zmena, ktorá garantuje Európanom právo na opravu, predĺži životnosť produktov a podporí celkovú udržateľnosť. Na druhej strane však vznikla otázka, ako sa to premietne na cene tovarov.

„Nové právo na opravu má zaručiť opravu mobilu alebo práčky počas celej životnosti. Navrhované opatrenie ale nemusí byť ekologické ani ekonomicky výhodné, lebo vyrábať všetky náhradné diely je príkaz, ktorý nereflektuje dopyt na trhu.

Ak sa niektoré súčiastky vôbec nekazia, ale budú musieť byť vyrobené a na roky uskladnené, takáto povinnosť predraží výrobok. Na úkor spotrebiteľa,” uviedol pre Európske noviny Eugen Jurzyca z SaS.

Za zmienku stojí pri tejto téme aj fakt, že na Slovensku bude potrebné zvýšiť počet opravovní elektronických a spotrebných zariadení. Vyškoliť personál a zabezpečiť prístupnosť rôznych náhradných dielov.

Trend prechodu na obehové hospodárstvo si získal v Europarlamente výraznú podporu. Za posilnenie práv spotrebiteľov na opravu zahlasovalo 590 poslancov, 15-ti boli proti a 15 poslanci sa hlasovania zdržali.

„Ochrane spotrebiteľov sa venujem celé svoje politické pôsobenie. Vítam akúkoľvek zmenu, ktorá spotrebiteľom prináša možnosť ľahšej opravy tovaru. V tomto prípade aj po uplynutí záruky. Ak má byť obehové hospodárstvo naozaj atraktívne, potrebujeme posilniť všetky jeho zložky, od dostupnosti náhradných dielov až po pozitívne namotivovaného spotrebiteľa zvoliť si možnosť opravy,” uviedol Ivan Štefanec, slovenský poslanec Európskeho parlamentu.

Prečítajte si aj: Vodiči, zbystrite. Ak si v zime nesplníte tieto dve povinnosti, vyjde vás to draho

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.