Slováci sa tešia z prudkého rastu platov. Má to však jeden háčik

Ekonomika Slovákom rastú nominálne mzdy
Slovákom rastú nominálne mzdy. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Bits And Splits a Wikipedia
BitmarketsBitmarkets

Slovenská ekonomika zaznamenala rast nominálnej mzdy vo všetkých odvetviach. Väčšinou dokonca rástli až dvojciferným tempom, informuje denník SME. Najviac si polepšili zamestnanci v sektore ubytovania vo výške až 15 %. Naopak najpomalšie tempo rastu miezd pod 10 % je v sektore dopravy, skladovania, informácií a komunikácie.

Rast reálnej mzdy je pomalý

Má to však jeden zásadný háčik. Reálne mzdy ani zďaleka nenarástli tak ako nominálne. Pre porovnanie, v sektore ubytovania narástli iba o 3,8 %, čo ani zďaleka nepokrýva infláciu. Na Slovensku máme navyše najvyššiu infláciu spomedzi všetkých členských štátov eurozóny na úrovni 10,88 %.

O čosi menej rástli reálne mzdy aj v odvetví stavebníctva, pohostinstiev a reštaurácií. Sektory ako doprava, skladovanie, predaj a oprava vozidiel a priemysel naopak zaznamenali pokles reálnej mzdy. Oblasť informácií a komunikácie utrpela najvyšší pád reálnej mzdy na úrovni až 4,5 %. Tempo rastu je do značne miery ovplyvnené aj absolútnou výškou mzdy, keďže v oblasti komunikácie a informácií sa pohybuje nad úrovňou 2 400 eur.

Ešte v prvom kvartáli sme informovali o tom, že reálne mzdy na Slovensku dosiahli 22-ročné minimum. Vysoké tempo inflácie je hlavnou príčinou a dodnes za ňou nestíhajú platy rásť. Tieto nožnice by sa ale mali v priebehu najbližších rokov uzavrieť. Inak povedané, reálne mzdy budú rásť, zatiaľ čo tempo zvyšovania cien bude ustupovať. Tento proces je ale dlhodobý.

Priemerná reálna mesačná mzda v odvetviach

Priemerná reálna mesačná mzda v odvetviach. Zdroj: slovak.statistics.sk

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Firmám inflácia vyhovuje, keďže dosiahli rekordné zisky

Väčšina firiem premietala zvýšené ceny energií a nákladov do ceny konečného produktu. To znamená, že nakoniec musí všetky náklady znášať konečný spotrebiteľ. Najviac sa rast cien dotkol na Slovensku sektoru potravín a nealkoholických nápojov. Podľa údajov Tradingeconomics dosahujú potraviny infláciu až 18,9 % za mesiac jún. Zaujímavé je, že potravinári dosiahli za minulý rok rekordný zisk 294 miliónov eur práve v časoch najvyššej inflácie.

Chamtivosť firiem a vysoká inflácia má jediné riešenie. Zamestnancom sa musia zvyšovať reálne mzdy oveľa rýchlejším tempom. Nepomer medzi príjmami a výdavkami priemernej slovenskej domácnosti je totiž oproti západným krajinám na bode mrazu. Kým náklady za bývanie a energie pre slovenskú domácnosť tvoria až 31 % výdavkov, priemer eurozóny je 25 %. Za potraviny a nápoje míňame 20 % z rozpočtu, zatiaľ čo priemer eurozóny je len 14 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko čelí vysokému odlivu pracujúcich. Nízke platy nás nútia odchádzať do zahraničia

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Best Wallet PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.