Slováci pozor: Hypotéky opäť zdraželi – kedy skončí ich rast?

Ekonomika Hypotéky zdraželi trojnásobne
Hypotéky zdraželi trojnásobne. Zdroj: shutterstock.com/Kanjana Kawfang/Studio Romantic
BitmarketsBitmarkets

Krajiny v eurozóne bojujú s vysokou infláciou, ktorú sa snaží Európska centrálna banka (ECB) potlačiť zvyšovaním úrokových sadzieb. To spôsobuje predraženie finančných produktov akými sú hypotéky, o ktoré žiada čoraz menej občanov. Čo môžeme očakávať a ako sa táto situácia prejaví na trhu s nehnuteľnosťami?

Vďaka zdražovaniu hypoték o nich žiada čoraz menej záujemcov o bývanie a v konečnom dôsledku to vytvára tlak na znižovanie cien nehnuteľností. Podľa NBS, priemerný úrok poskytnutých úverov sa pohybuje na hranici 3,18 %. Pre porovnanie, pred rokom sa rovnaká hodnota pohybovala na úrovni 0,94 %.

Prečítaj si tiež: Ekonomické prognózy pre Slovákov na rok 2023 – Toto nás čaká

Inflácia v eurozóne zaostáva

V čase písania článku sa inflácia v eurozóne vyskytuje na úrovni 8,60 %, čo znamená, že je vysoko pravdepodobné ďalšie navyšovanie úrokových sadzieb aj najbližšie mesiace. Už skôr sme vás informovali, že ECB plánuje v marci zvýšiť úrokové sadzby o 50 bázických bodov a je dosť možné, že k tomu dôjde aj v máji.

Inflácia v eurozóne dosahuje 8,50 %

Inflácia v eurozóne dosahuje 8,50 %. Zdroj: TradingView

Trojnásobné zdraženie hypoték v medziročnom období zapríčinil, že banky poskytujú čoraz menej úverov. Paradoxom je, že napriek tomu, že inflácia a úroky na Slovensku sú najnižšie v celej V4, ceny hypoték sú vyššie ako priemer eurozóny.

Drahé hypotéky nespôsobia kolaps na trhu s nehnuteľnosťami

Aj keď znížený dopyt tlačí ceny nehnuteľností nadol, katastrofálny scenár sa nekoná. Napriek tomu by sa ale obyvatelia na Slovensku mali pripraviť na zdražovanie bývania v súkromných nehnuteľnostiach.

Západné veľkomestá už neponúkajú bežným obyvateľom možnosť vlastného bývania a do popredia sa dostávajú podnájmy, predovšetkým kvôli cenám. Týmto trendom pôjde pravdepodobne aj východná Európa. Naopak, menej majú byť zaťažené príjmy fyzických a právnických osôb. Čo ale bude výsledkom? Obyvatelia budú disponovať stále menším nehnuteľným majetkom a to bez ohľadu na makroekonomické prostredie.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovákov čakajú dobré správy: Ceny energií výrazne poklesli

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.