Sociálna poisťovňa od septembra ukončila vyplácanie mimoriadnych dávok. Čo to znamená pre Slovákov?

Ekonomika Časť Slovákov prišla o mimoriadnu dávku
Časť Slovákov prišla o mimoriadnu dávku. Zdroj: shutterstock.com/M-Production/nadia_if
BITmarkets BITmarkets

Od 1.9.2023 Sociálna poisťovňa prestala poskytovať vyplácanie dávok na pandemické ošetrovné, ako informuje na svojich internetových stránkach. Tento príspevok pomáhal Slovákom počas obdobia pandémie prekonať výpadok mzdových príjmov. Od roku 2020 na neho mali nárok rodičia, ktorí počas krízovej situácie spojenej s ochorením Covid-19 ošetrovali alebo poskytovali starostlivosť svojmu dieťaťu. Taktiež v dobe, keď boli zatvorené materské a základné školy. Čo sa týmto pre Slovákov mení sa dočítate v tomto článku.

Výška pandemického ošetrovného bola približne 70 % čistej mzdy (pre poistenca s priemernou mzdou). Za deň to bolo 55 % denného vymeriavacieho základu určeného z najviac dvojnásobku priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Dávku na ošetrovné pre Slovákov poskytnú na 14 dní

Od septembra bude Sociálna poisťovňa pri ošetrovaní člena rodiny alebo starostlivosti o maloleté dieťa poskytovať dávku na ošetrovné (OČR) v rozsahu maximálne 14 dní. Pri ďalšej potrebe ošetrovania alebo starostlivosti bude Sociálna poisťovňa nárok na dávku posudzovať odznova.

Najdôležitejšou zmenou teda je, že Sociálna poisťovňa zrušila reťazenie ošetrovného, ktoré platilo pri pandemickom ošetrovnom.

Zároveň Sociálna poisťovňa aj úplne ukončila používanie tlačív:

  • Žiadosť o ošetrovné (nárok uplatnený počas krízovej situácie)
  • Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné (na účely výplaty ošetrovného počas krízovej situácie).

Pri chorobe člena rodiny alebo pri starostlivosti o maloleté dieťa budú nárok na OČR potvrdzovať lekári na tlačive Žiadosť o ošetrovné. V prípade, že nastane situácia, pri ktorej dôjde k uzavretiu škôl, materských škôl alebo detských jaslí budú rodičia vypĺňať úplne nové tlačivo, ktoré uverejnila Sociálna poisťovňa na svojej web stránke.

Sociálna poisťovňa upozornila poistencov, ktorí pandemické ošetrovné využívali ako náhradu iného príjmu, aby sa včas zabezpečili, pretože o dávku definitívne prídu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Niektorých Slovákov čaká úplná strata štátnej dávky

„Pripomíname poistencom, ktorí dlhodobo čerpajú pandemické ošetrovné (spravidla ide o prípady, keď dieťa po dosiahnutí 3 rokov veku nie je žiakom materskej školy a rodič sa po skončení rodičovskej dovolenky nevrátil do pracovného procesu, ale požiadal o pandemické ošetrovné), aby si upravili svoju životnú situáciu, keďže pandemické ošetrovné budú mať naposledy vyplatené za mesiac august 2023”, uvádza Sociálna poisťovňa.

Viacerí Slováci zrejme ocenia, že štát od júla masívne navýšil dávky v nezamestnanosti.

V prípade, že poistencovi vznikol nárok na pandemické ošetrovné tesne pred jeho zrušením, napríklad 31. augusta, Sociálna poisťovňa ukončí vyplácanie takejto dávky po uplynutí 14tich dní.

Dôležité je aj pripomenúť, že zrušenie pandemického ošetrovného nijako neovplyvňuje vyplácanie dávky na dlhodobé ošetrovné.

Prečítajte si aj: Slovákom narástli mzdy najviac za 15 rokov. Životná úroveň však nie

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: SocpoistTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.