Silný dolár škodí svetovej ekonomike – Pri recesii nám nepomôže!

BITmarkets BITmarkets

Silný dolár je prekážkou! Z viacerých strán počuť správy, že svetová ekonomika sa spomaľuje a opäť nám hrozí veľká recesia. V minulosti v období krízy svetovú ekonomiku zachránili nové, rýchlo sa rozvíjajúce trhy. Tentoraz je tu ale jeden háčik: silný americký dolár.

V čase krízy sa investori obzerajú po nových trhoch

Keď sa svetový rast spomaľuje a významné svetové ekonomiky ukazujú známky slabosti, investori sa začínajú obzerať po nových trhoch. Práve tie im môžu poskytnúť obstojné zhodnotenie investícií. Presne toto sa udialo v období recesie po finančnej kríze v roku 2008. Vtedy pomohla oživiť svetovú ekonomiku Čína.

„Bez Číny by bol globálny rast v roku 2009 negatívny,” uviedol ekonomický stratég David Hauner.

Dnes sa ale zdá, že Čína svetovú ekonomiku tentoraz už nespasí. Podmienky sa od roku 2008 zmenili a ekonomika Číny sa dnes tiež spomaľuje. V súčasnosti budeme musieť záchrancu hľadať niekde inde.

Silný dolár novým rozvíjajúcim sa trhom nepraje

Za rýchlo rozvíjajúce sa ekonomiky teraz možno považovať napríklad Južnú Kóreu, Brazíliu či Indiu. Áno, investovanie na týchto trhoch je riskantnejšie, ale na druhej strane tieto ekonomiky často rastú rýchlejšie ako ekonomiky rozvinutých krajín, akými sú napr. Nemecko či USA. Mohli by tieto trhy v časoch recesie podporiť svetovú ekonomiku podobne, ako sa to stalo v roku 2009 v súvislosti s Čínou?

Pre rozvíjajúce sa trhy bude vstup do hry veľmi ťažkým orieškom, ak americký dolár zostane tak silný, ako je dnes. Drobné rozvíjajúce sa ekonomiky si totiž často berú pôžičky v dolároch, a preto sú na silu dolára extra citlivé. Silný dolár pre ne znamená extrémne nákladné splácanie dlhov.

Okrem toho, zákazníci týchto rozvíjajúcich sa ekonomík často platia v eurách, čo ich robí citlivými aj na výmenný kurz medzi dolárom a eurom.

Slabší dolár ako iskra nádeje?

Slabšia americká mena by mohla umožniť rýchlo sa rozvíjajúcim trhom rásť, čo by zas mohlo zabrániť svetovej ekonomike v recesii. K tomu je ale potrebná vôľa amerických ekonomických i politických autorít. Budú konať dostatočne rázne?

„Rozvíjajúce sa trhy môžu pomôcť ,zachrániť svet’ pri tomto poklese, ale vyžaduje to slabší americký dolár, a teda i väčšmi naklonený FED,” dodal ekonomický stratég Hauner.

Čo čítať ďalej?

Recesia v Nemecku straší Európu – Čo to pre nás znamená?

Zdroj:
cnn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.