Čo sú kryptomeny? Seriál o definícii a o regulácii kryptomien – (2. diel)

Kategorie: Novinky
Kryptomeny nezaniknú
Kryptomeny nezaniknú. Zdroj: Shutterstock.com/eamesBot

Sú kryptomeny peniaze (meny), alebo niečo iné? Ako k nim budú pristupovať politici? Vytvoria pre ne úplne novú triedu investičných aktív, alebo budú vychádzať z toho, čo už tu je? Pred časom sme vás informovali o novom stanovisku Ministerstva financií ČR, ktoré odporúčalo hovoriť o kryptomene ako o „zásobe svojho druhu.” Samozrejme, že to je len akési provizórne riešenie, ktoré nie je právne záväzné ani v ČR, nieto ešte v iných krajinách sveta. Nás bude samozrejme zaujímať, ako k tomu pristúpia nielen českí a slovenskí politici, ale aj EÚ, USA atď. V tomto diele sa zameriame na to, či môžu byť kryptomeny zásobami, resp. komoditami.

Prvý diel nájdete tu.

Komodita

Kryptomena ako komodita, podobne, ako napríklad zlato? Bitcoin je často považovaný za digitálne zlato, istá súvislosť tu teda je. Má niektoré vlastnosti podobné zlatu, ako napríklad obmedzené množstvo, ťažiteľnosť, stálosť, deliteľnosť atď.

Čo vlastne presne znamená slovo komodita?

Komodita je tovar, ktorý sa na trhu vyskytuje v jednotnej kvalite a bez rozdielov. Je jedno, od koho ho kúpite, všade je úplne rovnaký. Túto definíciu kryptomeny spĺňajú, až na slovo tovar, o ktorom by sa dalo diskutovať. To isté by sa však dalo tvrdiť aj o ktorejkoľvek fiat mene.

Tovar

Tovar je majetkom podnikateľa, je zakúpený a neskôr predaný v nezmenenej podobe. Tovar patrí do zásob. Zásoby patria do krátkodobého majetku, ktorý je buď vo firme spotrebovaný, zmenený výrobou, alebo predaný v nezmenenej podobe. Toto jednoducho stačiť nebude, aj keď by to v prípade ťažby kryptomien teoreticky mohlo fungovať. Ale čo napríklad taký trading, alebo dokonca investícia do kryptomien, hodlovanie, prijímanie platieb v kryptomene, nákup altcoinov prostredníctvom BTC a pod.?

Zásoby

Tento variant vychádza čiastočne aj zo stanoviska Ministerstva financií ČR, ktoré v máji 2018 vydalo správu k účtovaniu a k vykazovaniu digitálnych mien, kde odporúča, aby boli kryptomeny účtované ako „zásoby svojho druhu.” Celý článok nájdete tu. Čo vlastne znamená to „svojho druhu”?

Ako možno viete, do zásob patrí len niekoľko druhov majetku podnikateľa. Ide napr. o materiál, tovar, či výrobky. Ministerstvo vo svojej správe (nejde o zákon) teda zrejme hovorí, že by kryptomeny nezaradilo ani do jednej z kategórií, ale napriek tomu je to podľa neho zásoba. Tým vlastne naznačuje, že by sa do budúcna malo do príslušného zákona (o účtovníctve) pridať ustanovenie o kryptomenách, ako o novej kategórii zásob.

Toto poňatie je skutočne možné viac-menej len veľmi obmedzene a ani zďaleka nezahŕňa všetky spôsoby, ktorými sa kryptomeny používajú. Že by napr. inštitucionálni investori mali svoje dlhodobé strategické investície do kryptomien účtovať do krátkodobého majetku, rovno po boku materiálu a výrobkov? A čo napríklad fondy? A ďalej, že by traderi mali každý uskutočnený obchod účtovať ako nákup a predaj „zásob”? To je skutočne na uváženie.

Záver

Pristupovanie ku kryptomenám ako k tovaru popiera ich skutočný účel. Kryptomeny nemožno spotrebovať a nemajú krátkodobú povahu, keďže ťažiari ich môžu predávať priebežne počas celého roka, podobne, ako výrobky. Nemôžete ich však ponúkať zákazníkom ako spotrebný produkt. Nejde o výrobky v pravom slova zmysle, pretože ich ťažbou nedochádza k výrobe. Neexistuje nič také, ako nedokončená výroba kryptomeny.

Nejde o suroviny, pretože nie je možné ich ďalej spracovávať (ako napríklad zlato). Účtovanie do zásob je však možné, a v určitých prípadoch to snáď aj dáva zmysel. Všeobecne to však podľa môjho názoru stačiť nebude. Čo si o tom myslíte vy? Ak máte skúsenosti s účtovaním či so zdanením kryptomien, podeľte sa s nami do komentárov pod článkom.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.