Zlatý token
Zlatý token. Zdroj: shutterstock.com/Autor:IHX

Dňa 15. decembra uviedla SEBA Bank, licencovaná švajčiarska banková platforma pre digitálne aktíva, regulovaný digitálny token krytý fyzickým zlatom.

SEBA tvrdila, že vďaka svojej povahe v súlade s predpismi a nízkej volatilite cien zlata by mohol byť zlatý token nakoniec použitý ako stablecoin pre transakcie v reťazci.

Inými slovami, dizajn zlatého tokenu nesie podobnosť so zlatými štandardmi, kde sú fiat meny zverené vládam, ktoré ich vydávajú.

Prečítaj si tiež: Nový rekord – sieť BTC spracovala za deň 31 miliárd dolárov v transakciách

Zlatý štandard

V roku 1971 americký prezident Richard Nixon odobral od dolára zlatý štandard, kde bolo stanovené, že každých 35 dolárov je možné zameniť za jednu uncu zlata podľa brettonwoodskeho systému z roku 1944.

Vyskúšaj náš produkt VIP signály! Čo v ňom nájdeš? Kompletný prehľad, analýzy a signály na 50 párov. Každý deň pre teba naši traderi pripravujú kompletné náhľady do ich aktuálne otvorených obchodov. Zároveň získaš prístup na pravidelne streamy a webináre úplne zadarmo. >>>Chcem kúpiť VIP členstvo<<<.

Meny kryté zlatom sú známe svojou schopnosťou eliminovať hyperinfláciu – častý strach medzi nadšencami do kryptomien. Nesú však tiež odvrátenú stranu predlžujúcich sa ekonomických depresií, pretože schopnosť vlád tlačiť stimuly je obmedzená ponukou zlata. Žiadna krajina na svete v súčasnosti nevykonáva zlaté alebo strieborné štandardy.

Zlato hrá hlavnú úlohu na kapitálových trhoch. S trhovou kapitalizáciou cez 11 biliónov dolárov ponúka investorom spoľahlivé zabezpečenie proti inflácii a uchovávateľa hodnoty bez ohľadu na ekonomické turbulencie,” hovorí generálny riaditeľ SEBA Bank Guido Buehler a ďalej vysvetľuje: „splatnosť kedykoľvek priamo z rafinérií na vyžiadanie; náš zlatý token odstraňuje investorom trenice spojené s vlastníctvom zlata a poskytuje nákladovo efektívne riešenie pre vlastníctvo aktíva“.

SEBA predtým spustila program pre používateľov, aby získali výnosy z kryptomien. Ide o prvú banku v krajine, ktorá získala licenciu na digitálnu úschovu.

Môže ťa zaujímať: Po čínskom zákaze investori presúvajú kapitál na DEX – dominuje Uniswap