Salvádorský prezident Bukele.
Salvádorský prezident Bukele. Zdroj: twitter.com/nayibbukele

7. septembra 2021 El Salvádor schválil Bitcoin ako zákonné platidlo, čím vyvoval množstvo diskusií. Salvádorský prezident Bukele sa nedávno pustil do kritikov Bitcoinu, ktorí si myslia, že to bolo nesprávne rozhodnutie. Čo im odkazuje?

Salvádorský prezident Bukele posiela odkaz kritikom

Bukele odkazuje, že ak sa plány s Bitcoinom zrealizujú, množstvo krajín po celom svete pôjde v stopách jeho rozhodnutia. Bukele to uviedol vo svojej publikácií s názvom „Stop Drinking the Elite’s Kool-Aid.“ V publikácií Bukele kritizoval neprajníkov Bitcoinu a domnieva sa, že väčšina z nich sa jednoducho bojí inovatívnych rozhodnutí El Salvádoru.

V správe Bukele napísal nasledovné:

Najväčšími odporcami, ktorí sa boja a tlačia na nás, aby sme zmenili naše rozhodnutie, sú najmä mocné svetové elity a ľudia, ktorí pre ne pracujú alebo z nich profitujú. Kedysi týmto ľudom patrilo všetko a v istom zmysle im to stále patrí: médiá, banky, mimovládne organizácie, medzinárodné organizácie a takmer všetky vlády a korporácie na svete. Bitcoin s tým môže skoncovať.“

Prezident taktiež popiera mnohé názory, ktoré uverejnili médiá ako Bloomberg, Forbes, Financial Times, BBC a pod. Tie tvrdili, že hospodárstvo krajiny vďaka tomuto rozhodnutiu prišlo o 50 miliónov dolárov. Salvádorský prezident však povedal, že tieto tvrdenia sú bláboly, a to najmä preto, že krajina nepredala ani jeden Bitcoin, odkedy začala nakupovať túto kryptomenu.

Tvrdenia, že sme prišli o milióny dolárov, sú nepravdivé, pretože sme nepredali ani jeden BTC (…) A aj keby to bola pravda, bolo by absurdné vyvodzovať, že ekonomika s ročným objemom 28 miliárd dolárov zbankrotuje alebo sa dostane do platobnej neschopnosti pre 0,2 % straty za jeden rok, keď v roku 2021 naša ekonomika vzrástla o 10,3 %, teda o 4 miliardy dolárov. To je na základe vlastných čísel MMF.“

Mohlo by ťa zaujímať: Mark Cuban: „V kryptomenách vidím budúcnosť, podobajú sa začiatkom internetu.”

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Protesty v El Salvádore.
Protesty v El Salvádore. Zdroj: shutterstock.com/JuanCarlosCaos

Krajine sa podľa prezidenta darí

Bukele taktiež zverejnil čísla, ako sa darí „bitcoinovej“ krajine. Podľa správy prezidenta v roku 2021 HDP vzrástol o 10,3 %, príjmy z cestovného ruchu o 52 %, zamestnanosť o 7 %, nové podniky o 12 %, vývoz o 17 %, výroba energie o 19 % a vnútorné príjmy o 37 %. Za zmienku taktiež stojí pokles kriminality a počet vrážd o 95 %, proti ktorej sa v mnohých krajinách v Latinskej amerike neustále bojuje.

Bukele však chápe, že Bitcoin je zatiaľ experiment a je podľa neho absurdné tvrdiť, že krajina už zlyhala.

Na záver dodal, že „El Salvádor je epicentrom prijatia Bitcoinu, a tým aj ekonomickej slobody, finančnej suverenity, odporu voči cenzúre, znehodnocovania a prerozdeľovania bohatstva väčšiny v prospech záujmových skupín, elít, oligarchov a tých, ktorí v pozadí ťahajú za nitky (…) Mnohé krajiny nás budú nasledovať.“

Súhlasíte s názormi prezidenta Bukeleho? O svoj názor sa môžete podeliť v komentári.

Prečítaj si tiež: Ďalšia dobrá správa pre Bitcoin! Hash-rate rastie závratným tempom a dosiahol nové ATH

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance