Robert Shiller prirovnal Bitcoin k revolučnému politickému hnutiu

Novinky Je bitcoin skutočne taký revolučný?
Je bitcoin skutočne taký revolučný? Zdroj: shutterstock.com/Momentum studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Profesor Robert Shiller, ktorý v roku 2013 získal Nobelovu cenu za ekonomiku, uverejnil článok, v ktorom hovorí o tom, ako fascinácia Bitcoinom zodpovedá (skôr než pokusom znovu definovať peniaze) myšlienkam, ktoré poháňali rôzne revolučné hnutia.

Historické precedensy

Hlavnou otázkou, ktorú sa Shiller pokúša odpovedať je, ako si môžu používatelia kryptomien udržať vysokú úroveň nadšenia, a to aj napriek neustálym varovaniam, že je to všetko len veľký podvod. Namiesto porovnávania Bitcoinu s minulými technologickými riešeniami (a bublinami), si ho kladie do kontextu s experimentálnymi alternatívami peňazí a skúma, aké myšlienky a nálady sú v komunite, ktorá kryptomeny podporuje.

Môže vás zaujímať: Prečo trhy padajú aj napriek množstvu pozitívnych správ?

Komunitu okolo Bitcoinu potom stavia na úroveň revolučných politických hnutí. Tiež ju porovnal s pokusmi zmeniť štruktúru vlád a ekonomík. A zatiaľ čo nové myšlienky komunistických a technokratických mysliteľov zlyhali, euro – ktoré bolo v podstate tiež umelo navrhnuté – je stále tu.

Len revolučné nadšenie nepostačuje

Po preskúmaní minulých príkladov z histórie Shiller vysvetľuje:

“Každá z týchto menových inovácií bola spojená s jedinečným príbehom. Ale zásadnejšie je to, že sú všetky spojené s hlbokou túžbou po nejakom druhu revolúcie v spoločnosti. Kryptomeny sú vyhlásením dôvery v novú komunitu vývojárskych a podnikateľských kozmopolitov, ktorí sa držia nad národnými vládami, považovanými za lokomotívu dlhého vlaku nerovnosti a vojen.”

“Fascinácia verejnosti kryptomenami je viazaná na nejaké tajomstvo. Je to tajomstvo samotnej hodnoty peňazí, spočívajúce v prepojení nových peňazí s pokročilou vedou. Prakticky nikto, mimo oddelenia informatiky, nevie vysvetliť, ako fungujú kryptomeny. Toto tajomstvo vytvára auru exkluzivity, dáva im nový pôvab a naplňuje oddaných užívateľov revolučným nadšením. Nič z toho nie je nové, rovnako ako v prípade minulých menových a spoločenských inovácií. Príťažlivý príbeh však nemusí vždy stačiť,” uzavrel.

Na záver

Či už je, alebo nie je pravda, že dnes len počítačoví experti rozumejú kryptomenám, treba ale pripustiť, že len dobrý príbeh k úspechu nestačí. Potrebné je tiež masové rozšírenie týchto myšlienok naprieč celou spoločnosťou, ich praktická využiteľnosť a stúpajúca obľúbenosť. Preto podnikatelia spolu s vývojármi pokračujú v práci na vzrušujúcich prípadoch použitia Bitcoinu, ktoré sú možné len vďaka tejto revolučnej technológii.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Zdroj:
https://news.bitcoin.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.