FED: Bitcoin má hypotetickú hodnotu 1800 USD

BITmarkets BITmarkets

Federálna rezervná banka v San Franciscu vydala správu o volatilite ceny Bitcoinu a jej dopadu na to, či má byť Bitcoin klasifikovaný ako mena, cenný papier alebo komodita.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravila Denisa.

Je Bitcoin mena, cenný papier alebo komodita?

Joost van der Burgt, autor správy a poradca pre fintech pre Federálnu rezervnú banku v San Franciscu, potvrdzuje, čo už mnohí povedali pred ním: Bitcoin rozširuje vlastnosti všetkých troch tried aktív. Avšak podľa jeho záverov má Bitcoin vlastnosti, ktoré ho radia skôr do kategórie komodít, než do ostatných kategórií.

Jeho záver nie je vôbec prekvapivý: Bitcoin sa takmer vôbec nezamieňa za tovar. Burgt hovorí, že Bitcoinu chýba zodpovedajúca hodnota, ktorá je kľúčovou súčasťou výmeny za tovar.

Ako cenný papier už je na tom Bitcoin lepšie, ale nie príliš. Cenné papiere sú buď nákupy dlhov alebo podielov v spoločnosti. Bitcoin nespadá ani do jednej z týchto kategórií, pretože nevytvára úroky, dividendy ani kapitálové zisky.

Ako komodita sa však Bitcoin chová podobne ako zavedené komodity, napríklad zlato a ropa, prinajmenšom podľa Burgta. Hoci tvrdí, že Bitcoin nemá vnútornú hodnotu, poukazuje na to, že ťažba je kľúčom k tomu, aby hodnota vznikla. Ide o hodnotu, ktorá zodpovedá približne 1800 USD za mincu.

„Hoci Bitcoiny nemajú žiadnu skutočnú vnútornú hodnotu, z hľadiska komoditného ocenenia môžeme odhadnúť hypotetickú hodnotu, založenú na výrobných nákladoch. Nedávne odhady týkajúce sa energie, potrebnej na ťažbu jedného Bitcoinu profesionálnymi energeticky efektívnymi ťažobnými súpravami pri ťažbe v Číne (kde sa ťaží 80% súčasne ťažených Bitcoinov), stanovujú cenu na približne 1800 USD.”

Mohlo by vás zaujímať: Je ťažba Bitcoinu skutočne tak energeticky náročná?

Záver

Správu je možné brať aj pozitívne v tom zmysle, že FED už priznáva Bitcoinu nejakú hodnotu, na rozdiel od dôb minulých, kedy finančníci tvrdili, že má hodnotu nulovú.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.