Ceny energií
Ceny energií, zdroj: shutterstock.com/Autor: DesignRage

Výrazne zvýšenie ceny energií pritlačilo slovenských podnikateľov, ktorí veľmi ťažko hľadajú riešenia ako efektívne a konkurencie schopne vyrábať svoje produkty. Hlavný problém má jedna z najväčších firiem a zamestnávateľov na Slovensku, Slovalco.

V dôsledku vysokých cien energií sa očakáva rapidné zvýšenie cien prakticky vo všetkých sektoroch, od výroby až po samotný predaj v obchodných reťazcoch. Prípadný krach jednej alebo viac veľkých slovenských firiem môže výrazne spomaliť slovenskú ekonomiku.

Ceny energií robia veľký problém!

Práve Slovalco patrí k najväčším odberateľom energie na Slovensku. Začína sa uvažovať o konci, prípadnom odchode do zahraničia, kde sú podmienky na podnikanie oveľa lepšie. Rekordným tempom rastie cena emisných povoleniek, ktoré sú rovnako pre firmy veľmi na príťaž a výrazne zvyšujú reálnu hodnotu výrobnej ceny. Iba za posledný rok cena povoleniek vzrástla o 100 %. Konkurencia hlavne zo zahraničia je vysoká, preto sa môže stať, že Slovalcu sa výrazne zníži dopyt po výrobkoch.

Môže ťa zaujímať: Nový Zéland: ďalšia centrálna banka zvažuje spustenie digitálnej meny!

Gastrosektor utrpí ešte viac

Výrazne utrpí kvôli zvýšeniu cien energií aj gastrosektor, ktorý už teraz je po pandémii na tom veľmi zle. V prípade ďalšieho zvýšenia cien to môže byť problém hlavne pre zahraničných turistov, ktorí sa nakoniec rozhodnú pravidelne navštevovať iné konkurencie schopné krajiny.

Prečítaj si aj: Bitcoin whales sa znovu prebudili – môže to značiť ďalšie pokračovanie rastu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre