Regulácie kryptomien. Prinesú koniec kryptomien alebo stabilitu na trh?

Novinky Regulácia kryptomien
Regulácia kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/apops/TarikVision
BitmarketsBitmarkets

Kryptomeny považujeme aktuálne za dynamické odvetvie, ktoré spoznáva čoraz viac ľudí. Keďže ich mnohí spájajú s nelegálnou činnosťou a poukazujú na ich vysokú volatilitu, ich regulácia sa stáva čoraz reálnejšou. 

Riziká kryptoaktív

Na jednej strane sa javí toto prostredie ako sľubné, no niektorí ho považujú za príliš problematické. Mnohých z nás priťahujú bezpečné a jednoduché transakcie medzi používateľmi, no bez ich dostatočnej regulácie sa takto vytvára priestor pre značné riziká. Európska únia (EÚ) sa snaží podporiť rozvoj tejto technológie aj za cenu regulácie, čo má zároveň chrániť aj používateľov. Kryptoaktíva by sa tak stali súčasťou právnych predpisov EÚ. 

Pokiaľ nazrieme na pravidlá EÚ o ochrane spotrebiteľa, nevzťahujú sa na obchodovanie s kryptomenami. To zvyšuje prípadné riziko, keďže sa často stáva, že ľudia nie sú dostatočne informovaní o tom, čo sa môže stať, aké riziká to prináša, a tak ľahko môžu prísť o svoje peniaze. Netreba zabúdať na nedávny pád jednej z najväčších kroptomenových búrz FTX či pád TerraUSD. Čím viac dochádza k používaniu kryptoaktív medzi retailom, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bez regulácie dôjde k finančným trestným činom či finančnej nestabilite. Regulácia tak zdôrazňuje aj vzdelávanie ľudí, ktorí by mali poznať riziká.

Aký prínos má priniesť regulácia kryptomien v EÚ

EÚ už dlhšie pracuje na regulácii, ktorá nesie názov Trhy s kryptoaktívami, známa aj ako MiCA, ktorej účelom je chrániť investorov, zabezpečiť finančnú stabilitu či poskytovať právnu istotu. Takto môže dôjsť k obmedzeniu hrozieb, ktoré sme si spomenuli vyššie. 

Ak sa pozrieme bližšie na trh s kryptoaktívami, v poslednom období môžeme vidieť ich vysokú volatilitu, ktorá v niektorých situáciách ukazuje štrukturálnu zraniteľnosť. V súčasnosti môžeme badať rôzne názory na toto odvetvie. Niektorí považujú kryptoodvetvie za obyčajnú špekuláciu, preto nie každý považuje reguláciu za negatívny postoj k tejto oblasti. Argumentujú najmä súčasným bear marketom, počas ktorého samotný bitcoin zaznamenal stratu od svojho ATH skoro 70%. Preto si mnohí myslia, čo považujeme za pochopiteľné, že ak sa má stať napríklad bitcoin zákonným platidlom, jeho regulácia je najlepšia cesta.

Ak sa pozrieme na vydanie určitých pravidiel týkajúcich sa regulácie kryptomien v EÚ, už niekoľkokrát bolo hlasovanie presunuté. Pripisujú to výlučne technickým ťažkostiam, pričom konečné hlasovanie, ktoré sa týka prijatia komplexného súboru regulácie kryptomien v EÚ, má prebehnúť v apríli 2023. Dokonca aj Národná banka Slovenska pred niekoľkými mesiacmi označila tieto regulačné aktivity za prospešné. 

V rámci regulácie sa nové pravidlá budú týkať aj činností, ktoré súvisia s ťažbou kryptomien. Tie majú za cieľ znížiť ich uhlíkovú stopu na minimum, čo pozitívne prispieva ku klimatickým zmenám. Nevyhneme sa ani často spomínanej téme, ktorou je zdaňovanie kryptomien. EÚ chce viesť spravodlivý, transparentný a regulovaný systém aj v oblasti kryptomien, ktorý má priniesť právnu istotu.

Predpisy EÚ pre DeFi v nedohľadne

Aj napriek tomu, že sa MiCA snaží o úspech v oblasti regulácie, decentralizované financovanie v aktuálnom návrhu chýba a to môže byť problém. Pritiahlo to pozornosť Jeffreyho Blockingera, generálneho poradcu spoločnosti Quadrata, ktorý poukázal na prípadný scenár budúcej krízy, že ak protokoly DeFi narušia hlavné centralizované burzy v dôsledku straty dôvery v ich obchodný model, mohli by sa navrhnúť nové pravidlá, ktoré by následne vedeli vyriešiť všetko cez pranie špinavých peňazí až po ochranu investorov. Niektorí regulátori tvrdia, že DeFi nepredstavuje žiadnu hrozbu aj napriek tomu, že je neregulovateľný. Argumentujú tým, že sa aj tak väčšina investorov zaujíma o centralizované burzy. 

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Pozitívnejší prístup USA

Ak sa pozrieme na Spojené štáty americké, Kongres sa snaží viesť otvorenejší proces, pričom potrebujú aj zákonodarcov, ktorí by viedli legislatívu v oblasti kryptomien a na celý trh by sa tak pozeralo komplexne. V mnohých prípadoch narážajú najmä na nedávne udalosti spojené s krachom jednej z najväčších búrz – FTX a samozrejme aj na krach TerraUSD. Do nepríjemnej situácie sa dostala najväčšia burza Binance, ktorá dočasne zastavila výbery bitcoinu. Spojené štáty poukazujú aj na zlyhanie giganta Celsius, ktorý poskytoval pôžičky. Ak má ísť o snahu zabrániť podobným situáciám, regulácia by bola dobrým riešením. 

Čo hovorí na reguláciu Medzinárodný menový fond

Zaujímavý a celkovo negatívny postoj voči kryptomenám zaujal MMF (Medzinárodný menový fond). Nesúhlasí s tým, aby sa stali zákonným platidlom. Výkonná rada totiž schválila rámec politiky kryptoaktív, ktorý im neudeľuje štatút zákonného platidla. Napokon aj vedúci predstavitelia súhlasili s týmto riešením a vyzdvihli, že ide jednoznačne o nevyhnutný krok na zabezpečenie menovej stability. MMF sa snaží ovplyvniť aj kroky stredoamerického Salvádoru, aby prehodnotili svoje plány s reguláciou bitcoinov. Salvádor j prvý štát na svete, ktorý vyzdvihol bitcoin na oficiálnu menu. MMF varuje pred používaním bitcoinu najmä z dôvodu ochrany spotrebiteľov. Poukazuje na volatilitu bitcoinu, ktorá prináša so sebou viaceré riziká. Na druhej strane väčšina kryptokomunity považuje tieto kroky za historický moment, keď sa jej podarí urobiť svet decentralizovaným. 

Je vôbec regulácia tým správnym riešením?

Aj keď do určitej miery môžeme reguláciu kryptomien považovať za prínosnú, nájdu sa názory odborníkov, prečo sa týmto smerom nevyberať. Tí tvrdia, že ak chceme vidieť preukázateľný technologický pokrok, akákoľvek regulácia nie je tým správnym riešením. Aj napriek účelnému zabezpečeniu finančnej stability, sa stretávame s názormi, že EÚ sa tak dostane do rúk dohľad nad každou jednou transakciou, ktorá prebehne medzi používateľmi. Taktiež v záujme ochrany investorov chce Európsky orgán pre cenné papiere a trhy a Európske bankovníctvo dohliadať na vydávanie nových tokenov. Odporcovia regulácie poukazujú najmä na snahu obchádzať ju.

Určite si môžeme všimnúť rastúcu pozornosť amerických regulátorov, čo znamená, že aj zákonodarcovia EÚ chcú urobiť kroky vedúce k podobnému záveru. Reguláciu kryptomien považujeme za čoraz vážnejšiu, častejšie spomínanú tému a väčšina kryptonadšencov nevidí v regulácii negativitu, skôr opačne, reguláciu považujú za silný býčí signál.

Prečítaj si aj: Aktívum, ktoré by mal vlastniť každý investor. Tu sú hlavné dôvody

txbWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.