Quantitative Easing – Takto funguje nástroj, ktorým centrálne banky manipulujú ekonomiku (1. časť)

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

“Quantitative Easing – najnovší nešvar západných ekonomík, ktorý môže mať hrozivé následky pre nás všetkých. “

V slovenčine ste mohli tento pojem počuť ako „Kvantitatívne uvoľňovanie”, ale my sa budeme držať anglickej verzie – Quantitative Easing – ďalej len v skratke (QE). Ide o novú nekonvenčnú a podľa môjho osobného názoru podivnú monetárnu politiku centrálnych bánk, pri ktorej nie je veľmi jasné, aké môže mať následky. Je to taký experiment, rovnako ako napríklad záporné úrokové sadzby. QE je veľmi mladou monetárnou politikou, ktorá nie je dobre známa a pritom je to v západných ekonomikách veľmi obľúbený nástroj.

Nemecko vstupuje do recesie – Viac ako 100 veľkých bánk účtuje záporné úrokové sadzby

Ako funguje Quantitative Easing?

QE je nástroj, pri ktorom centrálna banka nakupuje rôzne druhy aktív (napríklad dlhopisy). Všeobecne sa uvádza, že ich CB nakupuje na trhu, ale v praxi je najjednoduchšie, keď tieto aktíva odkúpi od iných komerčných bánk alebo fondov. Cieľom tejto politiky je zvýšiť množstvo peňazí v ekonomike, čím zároveň zníži úrokovú mieru.

Quantitative easing zvýši ponuku peňazí pomocou kapitálových tokov prostredníctvom finančných inštitúcií a tým sa zvýšia objemy požičiavaných peňazí a likvidita. Tento nástroj sa odporúča, keď sú úrokové sadzby veľmi nízke alebo nulové. Tak ako to je v súčasnosti.

quantitative easing

Zdroj:bbc.com

Tu máte k dispozícii obrázok, ako by v dokonalom svete malo QE fungovať. Centrálna banka teda vytvorí peniaze (ľudovo povedané natlačí), ktoré použije na nákup finančných aktív, ako sú dlhopisy či bondy. Tieto aktíva môže odkúpiť od akejkoľvek finančnej inštitúcie.

Týmto tokom nových peňazí do ekonomiky sa znížia úrokové miery, čo povedie k stimulácii zadlžovania sa zo strany jednotlivých ekonomických subjektov (domácností/firiem). Vyššie objemy pôžičiek vedú k väčšej spotrebe a spotreba sama o sebe ekonomiku stimuluje. Znie to perfektne, že áno? Prakticky z ničoho sme podľa obrázka dosiahli rast ekonomiky, a to len pomocou peňazotvorby centrálnej banky. V čom je teda háčik?

V čom je problém Kvantitatívneho uvoľňovania?

Vyššie som spomínal, čo všetko môže centrálna banka na trhu nakupovať. Môže však nakupovať len aktíva súkromných subjektov alebo pokojne aj vládne dlhopisy? Správna odpoveď je tá druhá možnosť. Absurdita tohto nástroja tkvie v tom, že keď chce vláda vydať štátne dlhopisy, tak ich musí predsa vydať centrálna banka.


A presne to sa dnes deje! Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell nedávno v rozhovore pre CBS priznal, že Fed je v súčasnosti jediným kupcom dlhopisov americkej vlády. Američania sa teraz zadlžujú rekordným tempom! Požičiavajú si 1000 miliárd mesačne, ktoré im Fed – súkromná inštitúcia – s radosťou vytlačí.

Viac tu: Americká vláda si v druhom kvartáli požičia $3000 miliárd!

Že to nedáva zmysel? Ale áno, dáva. Presne toto je mechanizmus, ktorým nás všetkchý (nie len Američanov) okráda úzka skupinka ľudí. Viac sme sa tejto téme venovali v prvom dieli našej novej série: 

(článok pokračuje pod odkazom)

https://kryptomagazin.sk/takto-bohati-zarabaju-na-krize-okradaju-nas-pretoze-nerozumieme-systemu-cast-1/


Od centrálnej banky dlhopisy nakúpia napríklad komerčné banky, či iné ekonomické subjekty. A potom príde na rad zasa centrálna banka, ktorá tieto dlhopisy skúpi. Samozrejme, s horším úrokom, takže dostane do ekonomiky ešte viac peňazí. Už len z podstaty veci je veľmi podivné, že vydáte dlhopis s ľubovoľnou hodnotou, trh to od vás odkúpi a vy si to vzápätí vezmete späť.

To je presne ten dôvod, prečo sa vytvárajú v ekonomikách finančné bubliny. V zádapných ekonomikách v marci väčšina týchto bublín praskla vďaka pandémii koronavirusu. Centrálne banky ich však okamžite začali nafukovať. FED si na to vytlačil uź viac než 7000 miliárd dolárov. Aj to je dôvod, prečo v tejto krachujúcej ekonomike stúpajú akcie veľkých amerických firiem.

Prečítajte si ako je možné, že akcie ZASE stúpajú, keď nám kolabuje ekonomika

Záver

Už z nadpisu je jasné, že bude minimálne ešte jedno pokračovanie, kde si túto tému rozoberieme trochu viac do detailu. Zatiaľ sme si načrtli, čo quantitative easing je a ako funguje. A tiež aké potenciálne hrozby z toho môžu vyplynúť. Treba si povedať, že QE je len experiment a nikto nevie, čo z toho presne po dlhšej dobe vlastne vznikne. Len čas ukáže, či v učebniciach ekonómie bude za 20 rokov napísané, že QE bola katastrofa, alebo efektívny nástroj monetárnej politiky.

QE používa aj Európska Únia. Najnovšie túto zlodejinu použije na vytvorenie “fondu pre pomoc pandémiou postihnutým ekonomikám” a vytlačí si tak 500 miliárd eur. Viac tu:

https://kryptomagazin.sk/zlodejina-eu-fond-pre-pandemiou-znicene-ekonomiky-je-iba-dalsi-skryty-podvod/