Psychológia obchodovania – Existuje dokonalá investícia?

BitmarketsBitmarkets

Pomaly sme opustili trendové čiary, kĺzavé priemery, supporty a rezistencie, Fibonacciho, harmonické patterny a začíname sa venovať iným, ale tiež veľmi podstatným témam, ktoré sú spojené s obchodovaním a investovaním. Ide najmä o psychológiu, money management, RRR a podobne. Dnes nás čaká taký krátky úvod a pokúsime sa nájsť odpoveď na otázku, či vôbec existuje dokonalá investícia.

Existuje dokonalá investícia?

Veľmi individuálne otázka, ktorá môže mať pre každého úplne inú odpoveď a môže byť poňatá úplne inak. Ponúkame vám päť otázok, ktoré by mali pomôcť každému, kto sa snaží nájsť odpoveď na otázku, či pre neho existuje dokonalá investícia.

1. Čo je tvoj cieľ?

Pri investícii (rovnako ako pri obchodovaní) treba jasne vedieť, prečo to robíte. S akým úmyslom do toho idete a aký je váš cieľ. Chcete zarobiť? Chcete ochrániť svoj majetok? Chcete vyskúšať niečo nové? Máte prebytok peňazí a neviete, čo s nimi? Chcete si vybudovať pasívny príjem? Aj toto všetko môžu byť otázky, ktoré by vám mohli pomôcť pri hľadaní tej správnej odpovede na to, s akým zámerom chcete investovať/obchodovať.

Pridaj sa do našej veľkej komunity ziskových traderov. Pridať sa

2. Ako často budete investovať?

Asi jednoduchšia otázka, tentoraz však spojená iba s investovaním. Budete investovať pravidelne alebo jednorázovo? Odpoveď na ňu totiž zmení celý chod toho, ako sa budete na svoju investíciu pozerať. Samozrejme, že správna odpoveď neexistuje a len vy musíte mať jasno v tom, na čo máte a ako si investíciu predstavujete.

3. Ako znášate riziko? Ako si riziko predstavujete? Aký očakávate zisk?

Sčasti veľmi nepríjemné otázky, avšak je potrebné si na ne dokázať odpovedať. Viete si predstaviť, že držíte svoje portfólio v 50 % strate? Očakávate veľké zisky, ale ste ochotní podstúpiť iba malé riziko? Nemožné! S touto otázkou sa spája otázka iná, a tou je, aký zisk očakávate? Čo je pre vás veľký zisk? Pre niekoho to môže byť 10 % a pre niekoho 1 000 %. Opäť neexistuje žiadna správna odpoveď. Avšak jedna vec je istá, a to, že čím väčší zisk očakávate, tým väčšie bude riziko.

4. Koľko peňazí chcete investovať?

Či už je to 100 € alebo 1 000 €, pri tejto otázke existuje iba jedno pravidlo. To znie: investovať len tie peniaze, ktoré môžete stratiť. Všetci o tom stále hovoria, ale aj tak väčšina ľudí investuje z peňazí, ktoré sú pre nich extrémne dôležité (alebo ich minimálne nemôžu stratiť). Takže, nech už si odpoviete akokoľvek, ak chcete investovať, naozaj investujte len také peniaze, o ktoré môžete prísť.

5. V akom časovom období chcete investovať?

Posledná, ale nemenej podstatná otázka, a to, kedy si chcete peniaze vybrať. Ako dlho ich chcete mať investované? Rok, dva, desať, dvadsať? Všetko z tohto sú opäť prijateľné možnosti, ale je potrebné pri finálnom rozhodovaní a nastavení investície dobre zvážiť, ktoré z týchto časových období je najlepšie práve pre vás.

Záver

Psychológiou tradingu sme začali trošku netradične, a to akýmsi „dotazníkom” o tom, ako sa správne pripraviť na investície a na čo všetko pri tom treba myslieť. Ak ste túto fázu nepovažovali za dôležitú a naskočili do sveta investícií, skúste sa k týmto otázkam vrátiť a poctivo ich zodpovedať.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.