Brad Garlinghouse, CEO Ripple, znovu spochybnil využiteľnosť novo oznámeného coinu od banky JP Morgan.
Bankový coin?
V polovici februára zverejnila banka J.P. Morgan Chase oznámenie o svojich plánoch na vytvorenie JPM Coin, čo by mal byť stabilný coin, ktorý by mal zlepšiť vnútornú platobnú sieť banky. Po tomto oznámení sa niektorí analytici rýchlo vyjadrili, že JPM Coin by bol rozsudkom smrti pre konkurenčný platobný protokol Ripple.
Viac o predchádzajúcom vývoji situácie sa dočítate tu: Ripple vs JP Morgan
Protiútok Ripplu
Garlinghouse teraz odpálil tieto útoky tvrdením, že bankové coiny „stále ešte nie sú tou správnou odpoveďou” a že JPM Coin „nemá zmysel”. Garlinghouse ďalej porovnal toto vyhlásenie s podobným vyhlásením spoločností AOL a Netscape, pričom banka predvídateľne zachováva svoj odmietavý postoj ku kryptomenám, aj keď dosť neohrabaným spôsobom.
Dňa 6. marca v rozhovore na 4. výročnom summite o blockchaine, sa generálny riaditeľ spoločnosti Ripple rozhovoril viac o svojom názore na projekt stabilného coinu od J.P. Morgan. Konkrétne Garlinghouse zdôraznil, že konkurenčné banky, ako sú Morgan Stanley alebo Citigroup, nemôžu mať prospech z internej platobnej siete vytvorenej J.P. Morganom, čo značne obmedzuje využiteľnosť tohto coinu.
Vzhľadom k nedostatočnému dosahu interného stable coinu, mimo klientov spoločnosti J.P. Morgan, Garlinghouse spochybnil účel projektu vôbec. Podľa Garlinghousa by banka urobila lepšie, ak by využila americký dolár, čo naznačuje, že JPM Coin neposkytuje žiadne skutočné riešenie.
Pozitíva JPM Coinu
Avšak Garlinghouse pripustil, že JPM Coin by mohol zvýšiť popularitu kryptomien všeobecne. Napriek tomu, že CEO J.P. Morgan, Jamie Dimon, má už tradične niekoľko rokov negatívny postoj voči Bitcoinu a kryptomenám, Garlinghouse poukázal na to, že JPM Coin predstavuje pre banky určitý posun v paradigme.
Ripple na horskej dráhe
Posledné dva týždne boli pre Ripple horskou dráhou. Zatiaľ čo sa kryptomena XRP dostala na obľúbenú kryptoburzu Coinbase v Spojených štátoch, následné pohyby cien znamenali pre investorov sklamanie.
Viac sa dočítate tu: Dostala zmenáreň Coinbase od Ripple peniaze za zalistovanie tokenu XRP?
Záver
Otázkou zostáva, prečo vlastne JP Morgan vyvíja svoju vlastnú kryptomenu. Chce si otestovať, ako by to fungovalo v blízkej budúcnosti, ak sa prejde na bezhotovostnú spoločnosť? Pri takej veľkej banke musí byť dlhodobý plán samozrejmosť. Čo myslíte, čo tým banka sleduje? Podeľte sa v komentároch alebo na našej FB stránke.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravila Denisa.