[Špekulácie] Bude v Rusku anonymné používanie kryptomien trestným činom?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ruský výbor pre finančné trhy uvažuje o zavedení povinného procesu identifikácie pre používateľov digitálnych aktív, uvádza miestny denník Izvestija.

Predseda výboru Anatoly Aksakov oznámil, že orgány plánujú zmenu ruskej kryptografickej regulácie s cieľom vytvoriť osobitný proces identifikácie pre používateľov finančných digitálnych aktív, vrátane kryptomien.

Nelegálna anonymita kryptomien

Používatelia, ktorí sa budú zaoberať kryptomenami anonymne, porušia zákon, povedal Aksakov.

Predseda zdôraznil, že nová iniciatíva je v súlade s platnými predpismi proti praniu špinavých peňazí a tresty za ich porušenie dosahujú až 15 rokov väzenia. Aksakov dodal, že zmena prispeje k minimalizácii rizika korupcie a prania špinavých peňazí.

Aksakov poznamenal, že orgán zatiaľ neoznámil mechanizmus identifikácie, ani orgán, ktorý by bol zodpovedný za riadenie tohto procesu.

Oficiálne nepotvrdené

Ani centrálna banka Ruska, ani Federálna finančná monitorovacia služba Ruskej federácie (Rosfinmonitoring) neodpovedali na žiadosť denníka Izvestija o vyvrátenie alebo potvrdenie nového pozmeňovacieho návrhu.

V stredu prijal ruský parlament v druhom čítaní návrh zákona o regulácii kryptomien. Zákon o digitálnych finančných aktívach bol schválený v prvom čítaní dumou už v máji 2018, čo však vyvolalo niektoré obavy a kritiku ako v právnych, tak aj kryptomenových kruhoch.

Čo čítať ďalej:

Sú bitcoinové transakcie anonymné? Tu je odpoveď

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.