Problém pre Bitcoin! Čínska vláda môže mať moc zničiť najväčšiu kryptomenu na svete

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Nikto nepochybuje o tom, že štát ako Čína má moc ovplyvniť vo svete naozaj veľa. Takisto nikto nemôže pochybovať o tom, že Čína má v kryptomenovom svete pomerne silné slovo. Je tomu tak najmä preto, že veľa ťažiarní sa nachádza práve v tomto štáte. Najnovší výskum napísaný výskumníkmi z Princetonu a Florida International University poukázal na fakt, že práve vďaka ťažbe má Čína stále väčšiu a väčšiu moc nad Bitcoinom. Má však čínska vláda moc Bitcoin ohroziť alebo dokonca zničiť?

Narastajúci problém?

Bitcoin je na svete zhruba jednu dekádu a zatiaľ si žije pomerne úspešný život. Minulý rok sa mu dostalo veľa pozornosti v médiách najmä potom, čo sa cena jednej mince dostala až nad 10 000 dolárov (s maximom až pri 20 000 dolároch). Tento rok nám však Bitcoin toľko pozitívnych správ nepriniesol. A podľa výskumníkov z Princetonu a FIU (Florida International University) nám pravdepodobne táto kryptomena ďalšie pozitíva tak skoro neprinesie. Je tomu tak najmä preto, že ťažba tejto meny je priveľmi centralizovaná.

Aby sme pochopili, prečo je to tak, treba sa lepšie pozrieť na to, ako sa v poslednom čase zmenili (ale aj posilnili) pozície ťažiacich poolov Bitcoinu. Takzvané mining pools (spôsob ťažby, kedy viacej investorov zakúpi zariadenia na ťaženie a rozdelia si odmenu za ťažbu) získavajú v Číne stále väčšiu a väčšiu moc. Vysvetlenie je logické.

Z dôvodu, že sa klasická ťažba prostredníctvom počítačov už vôbec neoplatí, si ťažiari už dlhšiu dobu kupujú špecializované zariadenia práve za týmto účelom. A keďže tieto zariadenia sú oveľa drahšie, tak sa ťažiari spájajú práve do mining poolov. Tie sa koncentrujú najmä v Číne, nielen kvôli dostupnosti týchto ťažiacich zariadení, ale aj kvôli lacnej elektrickej energii.

V samotnom výskume sa nachádza nasledovné:

„Ťažba Bitcoinu sa stáva čím ďalej, tým viac centralizovanou. Je to kvôli tomu, že špeciálne zariadenia na ťažbu sú pridrahé a nútia tak investorov vytvárať špeciálne mining pools (združenia investorov, ktorí spolu pracujú a delia si profit). K júnu 2018 sa až 80 % všetkej ťažby odohrávalo prostredníctvom takýchto ťažiacich poolov. Konkrétne ide o 6 rôznych ťažiarni, z ktorých až 5 je riadených jednotlivcami alebo organizáciami v Číne.”

Kde je teda problém?

Číne. Konkrétne v politike, akú tento ázijsky štát zastáva. Ak by totižto išlo o krajinu s otvorenou ekonomikou, tak by možno nešlo až o taký problém. Čína však funguje v inom, oveľa prísnejšom duchu. Čínska vláda má oveľa väčší vplyv a moc nad ekonomickou situáciou danej krajiny, ale aj nad jednotlivcami. Čínska vláda spravuje veľkú časť informácii, ktoré sa dostanú na verejnosť, rovnako ako internet. A tu je ten najväčší problém práve pre Bitcoin.

Práve vďaka kontrolovaniu internetu môže byť Bitcoin vo väčších problémoch, ako sa na prvý pohľad zdá. Čínska vláda má hneď niekoľko spôsobov, ako môže narušiť chod Bitcoinu. Či už ide o oslabenie pozície mining poolov, narušenie Bitcoin konsenzu alebo zavedenie cenzúry, Čína môže Bitcoinu naozaj „podkúriť.”

Dôvodov, prečo by to čínska vláda mohla spraviť je niekoľko. Vo veľa veciach je totižto Bitcoin úplne v rozpore s cieľmi čínskej vlády. Navyše, ak má nejaký štát moc zastaviť Bitcoin alebo aspoň narušiť jeho rast a technológiu, tak je to práve Čína. A táto „moc” sa môže čínskej vláde zapáčiť a v prípade, že by začali mať voči Bitcoinu viac výčitiek, mohli by sa pokúsiť túto kryptomenu odstaviť.

Záver

Či by sa im to ale podarilo, nevieme povedať s určitosťou. Ak však je nejaký štát, ktorý má k tomu naozaj blízko, tak je to práve Čína. Centralizovanosť ťažby a politický systém v tejto krajine môže v budúcnosti ohroziť postavenie najväčšej kryptomeny na trhu. Ak by došlo k narušeniu siete Bitcoinu, tak by neutrpel len Bitcoin samotný, ale aj celková myšlienka decentralizácie a pravdepodobne všetky kryptomeny na trhu. Následky by to mohlo mať teda katastrofálne a preto verme, že takáto udalosť nenastane.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
bitcoinist.com

Catslap PC banertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.